forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BALYOZ SENARYOSUNU FİLME ÇEKELİM, AVATAR'I SOLLAYIP OSCAR'I ALALIM

Aktif .

ahmet_tezcanAHMET TEZCAN /

Bu bir ciddi tekliftir. Gerçi mizah yazarım, mizah yazısında pek öyle rakip falan da tanımam.Fakat okuduğunuz başlığa bakıp da mizah yazacağım yahut darbe gibi ciddi bir işi sulandıracağım zannedilmesin.

Benim adım Ertuğrul Özkök değil!

Devleti Sulandırma İşleri o beyefendiden sorulur, bendeniz sıradan bir ölümlüyüm sadece, öyle karışık işlere ermez aklım.

Taraf Gazetesi'ndeki Balyoz Harekât Planı'nı okuyunca, pek çok sinema ve TV filminin senaryosunu yazmış bir profesyonel olarak şapka çıkardım. Biraz da kıskanmadım dersem yalan olur. Çünkü bendeniz dahil bu ülkede hiçbir senarist bu kadar hareketli, action dolu, dehşet duygusu yoğun ve bir o kadar da masraflı bir senaryoya imza atamadı henüz.

Öyle bir senaryo ki Balyoz Harekâtı; titizlikle yazılmış, plan plan işlenmiş, ilmek ilmek örülmüş. Dikkatli okursanız kameraların nereye yerleştirileceği, figüranların nerelerde durup neler yapacağı bile belli.

Üstelik plan uygulamaya konulduğunda yapılacak eylemler kamera ile kayda alınacak yani filmi çekilecekmiş. Kameramanlar belirlenmiş KAYIT-1, KAYIT-2 adı altında gruplara ayrılmış.

Ayrıca oyuncu kadrosu da son derece zengin! En azından 137 ünlü gazetecinin bu filmde rol alacağı kesin!

Bence elimizde 5 bin sayfalık çok yetkin ve hazır muhteşem bir senaryo var. Yönetmeni kim olursa olsun bu kadar özenli hazırlanmış profesyonel bir senaryodan kötü film çıkartmak isteseniz de mümkün değil. İyi senaryo ile kötü film çekmek de özel marifet isteyen bir iştir.

Bu noktada teklifimi en ciddi tonda tekrarlıyorum.

Düşüncesinde demokrasiye dair zerre miktar kırıntı bulunan işadamlarımıza, zenginlerimize, yatırımcılarımıza sesleniyorum.

Lütfen bir araya geliniz, prodüksiyon masrafını üstleniniz ve bu senaryonun sinema filmi olarak çekilmesini sağlayınız. Paradan ve masraftan kaçınmayınız. Korkmayınız bu film kendi masrafını çıkardığı gibi, çorbada tuzu olanlara hem para hem de onur kazandırır.

Bu filmin iki pratik faydası da var;

Birincisi başlıkta:

Çekilecek filmi Oscar adayı olarak gönderin, Avatar'ı sollayıp En İyi Film, En İyi Senaryo başta olmak üzere en az 5-6 dalda ödül almazsa gelip yüzüme tükürün!

O kadar Amerikan filmi seyrettiniz, derin devletin neler yapabileceğine dair yazılan ve çekilen filmlerin hiçbirinde Fatih ve Beyazıt gibi iki büyük tarihi caminin cuma namazı çıkışında bombalanması, karışıklık çıkartmak için El Kaide'ye eylem ısmarlanması gibi sahneler gördünüz mü? Hollywood'un en çılgın senaristlerine bile parmak ısırtacak bu senaryo Oscar almaz mı sizce? Bal gibi de alır. Onlar İkiz Kuleler'e uçak saldırısını bile düşündüler ama iki büyük ibadethaneye saldırı düzenletecek çılgınlığa erişemediler.

İkincisi ise şu: Çekilecek Balyoz Harekâtı filmini, bu planın altında imzası bulunan subaylar ile darbe yandaşı ilan edilen 137 gazeteciye, eşlerinin, çocuklarının ve torunlarının da katılacağı bir özel gösterimde seyrettirin. Filmin sonunda senaryoyu yazanların eşleri, çocukları, torunları "Yapmak istediğiniz şey böyle bir şey miydi?" diyerek yüzlerine tükürmezse, gelip yine benim yüzüme tükürün!

Sırf bunu görmek için değmez mi harcanacak para!

NOT: Ahmet Tezcan'ın bu yazısı Zaman Gazetesi'nin Pazar ekinde yayınlanmıştır.

DKM ARŞİVİ