forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

"Ya ben yıkılacaktım ya da hükümet. Düğmeye bastım, hükümeti yıktım"

Aktif .

adoganysafak

AHMET TEZCAN

Gazeteciler Taksim'de yürüdü, ben hatıralarıma gömüldüm. Fakat hatıralarıma gömüldüğüm koltuk dikenli mi dikenli. Hafızamdan kan damlıyor. Keşke unutabilsem, keşke olmasaydı, keşke benim de ağzım bantlı, kulaklarım tıkalı, gözlerim kör olaydı!

 

 

Doksaniki yaşındaki anamın yıllardır söylediği gibi, “Keşke öğretmen olsaydın be oğlum! Gazetecilerin işi gücü yalan dolan!” deseydim kendime keşke!

Fakat hafıza bu! Röntgendeki beyinde durduğu gibi durmuyor! Dürtüp duruyor ha bire!

***

Yıl 2001. Yeni Şafak Gazetesi'nde sürmanşet. Türkiye'nin medya imparatoru Aydın Doğan'ın bir sözü başlığa çıkartılmış:

“Hükümeti ben kurar ben yıkarım!”

Gazetenin haberine göre Aydın Doğan bunu Yeni Şafak Gazetesi'nin patronlarına gözdağı vermek için söylemiş. “Yeni Şafak üzerime gelmesin!” demiş. “Ben yazarlarla uğraşmam, patronlarla uğraşırım.”

Refah-Yol hükümetinin nasıl yıkıldığını da gücünün kanıtı olarak vermiş:

"Ya ben yıkılacaktım ya da hükümet. Düğmeye bastım, hükümeti yıktım"

Aydın Doğan'la ilgili bu haber 2 Kasım 2001'de Yeni Şafak Gazetesi'nde yayınlanmış, bendeniz de aynı gün Dördüncü Kuvvet Medya sitesinde “Herkes Çekmecesinde Sakladığını Çıkarsın” başlığıyla, bir zamanlar TV programı yaptığım Kanal E patronunun başına gelenleri örnekleyen bir yazı kaleme almışım. O yazıyı merak edenler http://dorduncukuvvetmedya.com/3185-hafiza-tazelemeye-devam-herkes-cekmecesinde-sakladigini-cikarsin.html linkine tıklayarak okuyabilirler.

***

Size başka bir hatıramı anlatacağım bugün:

Aydın Doğan'ın “Düğmeye bastım, yıktım” dediği Refah-Yol hükümetinin son demlerinde Kanal 7 Televizyonu'nda Dördüncü Kuvvet Medya programını yapıyordum. Kanal 7 ile Doğan Grubu amiyane tabir ile papaz olmuştu. Televizyonun ana haber bülteninde Ahmet Hakan Coşkun Doğan Grubu'yla ilgili şok haberler anonsluyor, karşı tarafta ise Milliyet “Ahmet Hakan Coşmuş” başlığıyla top atışı yapıyordu.

Bir gece bizim programa cevap hakkı kullanmak için Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak telefonla bağlanıp Kanal 7 aleyhine konuşmaya başladı. Benden bağlantıyı kesmemi istediler. Kesmedim. Yayın odasından reklam girip telefonu ve programı kestiler, bendeniz de reklam dönüşünde canlı yayında istifamı duyurup stüdyoyu terkettim.

Birkaç gün sonra Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Kanal 7'de Ahmet Hakan'ın yaptığı İskele-Sancak programına çıktı ve...

Sonrasında neler oldu?

SONRASI YARIN.......

 

http://twitter.com/tezcanah


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN