forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

KILIÇDAROĞLU ZONGULDAK KÜFÜR PARODİSİNDE ÇOK KÖTÜ BİR OYUNCULUK SERGİLEDİ...

Aktif .

kemal_kilicdaroglu_zonguldakAHMET TEZCAN

"Aslında daha sert bir ifade kullanacaktım. Ama şu anda doğru olmayacağını düşündüm ve o anda kestim." Bu sözler Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ait.

Zolguldak'ta miting meydanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenen Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında küfür edecekken patinaj yaptı ve sinkafa tam teşebbüs aşamasında kaldı. Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

"Size bir soru sorayım. Recep Tayip Erdoğan karşıma çıkabilir mi? Ben de diyorum çıkamaz. Çıkmazsı için mangal gibi yürek olması lazım. Var mı o yürek onda. Meydan okuyorum: Eğer bir toplu iğne ucu kadar yakınlarıma çıkar sağladığımı ispat edersen eyvallah, ispat edemezsen, benim adımı yolsuzlukla anarsan ana.. a...a... Söylemeyeyim, gerisini söylemeyeyim. Neden bu kadar söylüyorum. Arkadaşlar biz temiz siyaseti getirmek istiyoruz”

Kılıçdaroğlu'nun yüz kızartan bu konuşmasının deşifresini ve videosunu http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1126078&title=kilicdaroglundan-basbakana-agir-hakaret-ana-gerisini-soylemeyim adresinde ve sanal haber sitelerinde görebilirsiniz.

Bir de aynı metni Hürriyet Gazetesi'nden okuyalım:

Meydan okuyorum, bir toplu iğne ucu kadar yakınlarıma çıkar sağladığımı ispat edersen eyvallah. Ama benim adımı yolsuzlukla anarsan a... Gerisini söylemeyeyim, gerisini söylemeyeyim.”

Hürriyet; “anarsan” kelimesinden sonraki “ana..” tekrarını es geçip sadece “a” diye kesmiş. Fakat bu konuşma sonrasında Kılıçdaroğlu'nun muhabirlerin sorusuna cevabını eklemeyi de ihmal etmemiş:

Aslında daha sert bir ifade kullanacaktım, ama doğru olmayacağını düşündüm ve orada kestim”

Hürriyet'in haberini http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17636848.asp?gid=381 adresinden okuyabilirsiniz.

Milliyet Gazetesi'nden yazar Fikret Bila, Hürriyet'ten daha müşfik davranmış Kılıçdaroğlu'na ve “anarsan” kelimesinden hemen sonra noktalamalar yaparak tekrarı kesmiş. Kılıçdaroğlu'nun muhabirlere sıcağı sıcağına söylediği “Aslında daha sert bir ifade kullanacaktım, ama doğru olmayacağını düşündüm ve orada kestim” sözünü duymazdan gelmiş, bambaşka bir açıklama koymuş.

İşte Fikret Bila'nın köşe yazısındaki o bölüm:

Adımı yolsuzlukla anarsan...”
Uzun bir konvoy eşliğinde Zonguldak Meydanı’na giden Kılıçdaroğlu, halkı sarı madenci bareti ile selamladı.
Konuşmasında Başbakan Erdoğan’a yüklenen Kılıçdaroğlu, iktidarı yolsuzlukla, talanla suçladı. Başbakan Erdoğan’a ise şöyle seslendi:
“Eğer benim adımı yolsuzlukla anarsan... hadi gerisini söylemeyeyim.”
Bu sözlerin üzerine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şu açıklamayı yaptı:
“Başbakanın bana yönelik haksız eleştirilerine karşı şöyle bir ifade kullanmak istedim aslında; ’Herkes daha dikkatli olmalı, ayağını denk almalı’ sözcüğünü kullanmak istemedim, orada kestim. Nedeni de şuydu; siyasette insanlar birbirlerinin yüzlerine bakarken haksız yere suçlama yapmamaları gerekir. Bunu daha farklı bir şekilde yorumlamaları yanlış.”

KÜFÜR ETTİ Mİ ETMEDİ Mİ?

Kılıçdaroğlu'nun bu konuşması internet sitelerine düşer düşmez sanal alemin sosyal paylaşım alanlarında “Küfür etti mi etmedi mi?” tartışmaları başladı. Video kaydı çok açık olduğu için “Etmedi” diyenler azınlıkta kaldı. “Etti” diyenler arasında ise “Ettiyse etti ne olacak yani Erdoğan da 'ananı al da git' demişti” kıyaslaması yaparak savunmaya çalışanlar da göz çarpıyordu. Ancak Kılıçdaroğlu'nu kınayanlar ve “Temiz siyaset istiyoruz” diyenler” daha çoktu.

Twitter'da hesabı bulunan gazeteci-yazarlardan “CHP Yandaşı” Doğan Grubu mensupları derin sessizliğe gömülürken “AKParti Yandaşı” olarak nitelendirilenler ise bol bol Behzat Ç. göndermeli espriler yaparak Kılıçdaroğlu'nun küfür teşebbüsünün keyfini çıkardılar.

Biz ise...

Zonguldak'ta Kılıçdaroğlu'nun söylediklerini defalarca videodan seyredip dinledik...

İnternet sitelerine düşen haberleri okuduk, yeniden seyrettik.

Kılıçdaroğlu'nun o sözü söylerkenki ses tonu, yüz hareketleri, gülüşü ve sonrasındaki tavrı bizde şu izlenimi uyandırdı:

Kılıçdaroğlu Zolguldak'ta küfür etmemiş, küfüre azmettirilmiş!”

ACEMİ OYUNCUDAN

KÖTÜ BİR PARODİ

Sahne sanatıyla ilgilenenler, oyuncu olanlar, oyun sahneleyenler, davranış bilimciler Kılıçdaroğlu'nun Zonguldak konuşmasını ve özellikle “ana... aa..aa..” kısmını inceleyecek olursa, büyük bir ihtimalle bizim düşündüğümüzü söyleyeceklerdir:

Bu kötü bir parodi, Kılıçdaroğlu çok kötü bir oyuncu!”

Kılıçdaroğlu öğretilmiş ve fakat yeterince prova edilmemiş parodiyi oynarken, mimikleriyle, ses tonuyla, haşarı gülüşüyle her şeyin organize olduğuna dair çok açık veriyor.

Gazetecilere “Aslında daha sert bir ifade kullanacaktım” derken hemen yan tarafta gülümseyen Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin'in yüz ifadesi de bir hayli itirafçı görünüyor.

Sonuç olarak Kılıçdaroğlu Zonguldak'ta gösteri sanatlarına katkıda bulunurken gerçek anlamda küfretmek kastı taşımıyor bize göre, fakat bu parodiyi hazırlayıp sunduran kimseler Genel Başkan'a ve CHP'ye kastediyor.

Referandumda oy kullanamama meselesinden Cuma vakti seçim beyannamesi organizasyonuna varıncaya dek, Kılıçdaroğlu'nun en yakınındakiler tarafından kaç kez ve nasıl trajikomik durumlara düşürüldüğü göz önüne alınınca, Zonguldak Küfür Parodisi'nden de kuşkulanmak pek mantık dışı görünmüyor.

Üzgünüm Leyla!

http://twitter.com/tezcanah

DKM ARŞİVİ