forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

HASANKEYF'E KEDER

Aktif .

birsenaltinerBir arkadaşım, “bu ülkede "Türküm" dediğinde “faşist”, Kürdüm" dediğinde “bölücü”, "Müslümanım" dediğinde “gerici”, "Atatürkçüyüm" dediğinde de “darbeci” kabul edilirsin. En iyisi mi sesini çıkarmadan olan biteni gözlemlemek, yüksek sesle konuşmamaktır” demişti.

 Gel de şimdi bu arkadaşıma hak verme.

Hasankeyf için imza atanlara “vatanını sevmiyor bunlar” denebiliyorsa, bu ülkede ağzı olan konuşuyor demektir. 

Nasıl oluyor da bir insan için “vatanını sevmiyor” lafını bu kadar kolay telaffuz edebiliyoruz. Hele o kişi bir sanatçıysa. Bu toprağın kültürüyle beslenen biri nasıl olur da bu toprakları sevmez. Bunu insanın aklı alabilir mi? Benim almaz.

Benim aklım bir sanatçının vatanını sevmek zorunda olmasını da almaz. Allah aşkına sevgide zorlama olabilir mi? “Vatanını seviyorsan seni bağrımıza basarız, yoksa dışlarız” diyebilir miyiz? Bir sanatçının ortaya koyduğu eserler vatan sevgisine göre değerlendirilebilir mi hiç?

Orhan Pamuk’, Yaşar Kemal gibi yazarlar vatan sevgileriyle değil, ortaya koyduğu eserlerle sevilmiş, takdir görmüş ve değerlendirilmiştir.

“Hasankeyf’i Kurtarın” kampanyasına imza attıkları için Orhan Gencebay ve Tarkan vatanını sevmeyenler arasında sayılıyor. Ne yapacağız şimdi, Orhan Gencebay ve Tarkan şarkıları çalındığı zaman kulağımızı mı tıkayacağız?

Biliyorsunuz son olarak vatanını sevmeyenler listesine Sezen Aksu da eklendi. Artık Sezen Aksu’nun albümlerini satın almayacak, konserlerine gitmeyecek miyiz?

Farkında mısınız bilmem ama, "Ilısu Barajı'nı istemeyenler Türkiye'yi sevmeyen, o bölgedeki insanların hayat seviyesinin yükselmesini istemeyen kişilerdir" diyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na inat "Hasankeyf'i Kurtarın" kampanyasını destekleyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Ilısu Barajı bölge için çok önemli bir adım olabilir. Ama bir adım atarken binlerce yıllık bir tarihi yok edecekseniz, o olmaz. Bu bölgede Asur, Sümer, Roma , Bizans, Abbasi, Artuklu ve Osmanlı eserleri bulunuyor. Ilısu Barajı'nı yapacak olan Avrupalı şirketler Hasankeyf’teki tarihi eserleri taşıyacaklarını vaat etmişti ama, bunun mümkün olamayacağını işin içine girince anladılar. Bu yüzden yavaş yavaş projeden çekiliyorlar.

 

Sadece tarih ve kültür değil, doğal ortam da zarar görecek. Barajın yapılacağı Dicle Vadisi ve Hasankeyf, biyolojik çeşitliliği ve bölgeye has türleri nedeniyle de önem taşıyan bir yer.

İşte vatanını sevmediğini iddia ettiğiniz bu insanlar buna itiraz ediyorlar.

Yoksa kimsenin baraj yapılmasın dediği yok. Baraj ve benzeri girişimler yapılırken (santral, otoyol vb) tarih, sanat, kültür değerleri göz ardı edilmesin diyorlar.

Ayrıca sadece kültür ve doğal ortama değil, insan yaşamlarına da saygı duymak zorundayız. Evleri, tarlaları sular altında kalacak olan binlerce kişinin yaşanmışlıklarına saygı göstermeliyiz. Siz onlara daha iyi koşullarda bir yaşam da sunsanız, ata ocağını, baba ocağını terk etmek o kadar kolay bir şey değil.

Devletin başındakiler, konuya duyarlı oldukları için sivil toplum kuruluşlarına, arkeologlara, sanat tarihçilerine, mimarlara, sanatçılara diş bileyeceğine, aynı hassas dengeyi gözetse sorun ortadan kalkacak.

Tabii, “Bizden önceki hükümetler imza atmış, uluslararası antlaşmalar elimizi kolumuzu bağlıyor” dememek için bu dengeyi, projelendirme aşamasına gelmeden önce gözetmek gerek.

 
 
----------------------
BİRSEN ALTINER
E MAİL: 
 birsenaltiner@hotmail.com  
WEB:
www.birsenaltiner.com

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN