forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

HERGELENİN HERGELESİNİN HERGELESİ DİYOR Kİ...

Aktif .

Dilek YaraşÖnce komplo teorisini andıran şu başlığı açıklayayım: Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni’nin sadece Ahmet Hakan’ı (ya da Arsan’ı) değil kendisini de layık gördüğü ‘’hergele’’ sıfatından söz ediyorum.


Hani Murat Belge, Bardakçı’ya diyor ya ‘’tetikçinin tetikçisinin tetikçisi’’ diye, işte onun gibi bir şey. Anladınız siz onu… 
 
Neyse…
 
Ahmet Arsan isminin medya mahallesini bu kadar meşgul etmesinden ziyadesiyle gönençlenen, deyim yerindeyse başı göğe eren ‘’hergele’’ yazarımız hızını alamayarak diyor ki:  
 
‘’ Hürriyet işte böyle bir gazete. Zeki, maharetli, kıvrak ve farklı bir yazarı, bir gecede şöhret yapar. Bir gecede bir sürü kazib şöhreti sollar, buruşturulmuş káğıt mendil gibi çöp tenekesine atar… Öyle burun farkıyla, fotofinişle de değil. Zeká farkıyla, açık ara... ‘’

İşte size yeni nesil yazarların mucidinden, yeni nesil  bir şöhret tanımı.  
 
Aynı zamanda da diğer gazetelerdeki ve hatta internet sitelerindeki kifayetli/kifayetsiz her türlü köşe yazarının meşrebine göre algılayabileceği hem rüşvet hem de şantaj cümleleri. Tam bir köylü kurnazlığı. Ya da hergeleliği… 
 
E, tabi artık hiçbir şey eskisi değil. Devir internet devri. Eve sadece Hürriyet gazetesi bile girse, yeni çağ okuru, internet sayesinde bütün gazetelerin yazarlarına, hatta eski ve işsiz(!) gazetecilerin tüm medya sırlarını açığa çıkaran blog yazılarına ulaşabiliyor artık.  
 
Hal böyle olunca, ‘’hergele’’ yazarların, gazetecilerin ve medya patronlarının gelmiş geçmiş tüm  saltanatı birkaç ‘’tık’’ ile 9.9 şiddetinde sallanabilir hatta yıkılabilir, dersek hiç de abartmış olmayız herhalde.  
 
Dolayısıyla, kendilerini eleştiren, açıklarını yakalayan yazarlar eskiden olduğundan çok daha tehlikeli artık.  
 
Mesela; medyanın en… en… ne diyeceğimi bilemedim, pardon… ‘’herkese bulaşan’’ yazarı Oray Eğin’in (ve onunla beraber Soner Yalçın’ın internet sitesinin) diline bir düştün mü sadece bir avuç Akşam gazetesi ve okurunun değil; sürüsüne bereket medya dedikodu/eleştiri sitesi sayesinde, bütün medya cemaatinin objesi haline geliveriyorsun.

Eh, böylesi bir ortamda da -kendi bünyendeki veya dışardaki-  tehlike potansiyeli taşıyan tüm yazarlara  ‘’Elinden geldiği kadar, zeka farkıyla, açık ara beni/bizi memnun edersen bakarsın  ‘’Hürriyet’’ seni de bir gecede şöhret yapmış… Amaa, benimle uğraşırsan da  gözünün yaşına bakmam, bir gecede kağıt mendil gibi harcarım,’’ şeklinde ‘ayılana gazoz bayılana limon’  tadında hem rüşvet hem de şantaj yerine geçebilecek cümleleri kurabilmek için de gerçekten hergelenin hası olmak lazım. 

 
İlgili yazı:
Ben de hergele bir yazarım... 

E MAİL:

dilek@dorduncukuvvetmedya.com

DKM ARŞİVİ