forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ALABORA'DAN 'MUHABİR'İ İZLEYENLERE ÇOK SAYIDA SORU İŞARETİ!


Erdinç Utku
0090 Sanat Festivali kapsamında ilk gösterimleri 3 ve 4 Şubat’ta Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan Mehmet Ali Alabora’nın Muhabir oyunu 6 Şubat’ta Belçika’nın Anvers kentinde sahnelendi.

Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın yazıp yönettikleri Muhabir oyunu Zuiderpershuis tiyatro salonunu tıklım tıklım doldurdu. Bazı seyircilerin yerlere oturarak oyunu izlediği görüldü.

Yılan Hikayesi dizisindeki “Memoli” karakteriyle ünlenen Mehmet Ali Alabora çok farklı bir anlayışla sahnelediği kendi özgün yaşam öyküsü temelinde hayatı sorgulayan tek kişilik oyunuyla izleyenlere çok sayıda soru işareti hediye edip sahneden ayrıldı.

Oyunun başında tiyatrocu bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelen Alabora’nın anılarında Cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosu tarihinde sevimli bir yolculuk yapılıyor. Oyun, Alabora’nın kişisel tarihinden yola çıkarak, yakın Türkiye tarihini irdeliyor.

Alabora oyunda A-Takımı’nda 3 yıllık muhabirlik serüvenini anlatırken kendi egosu ve haber arasında sıkışan muhabiri sorguluyor, çok bilinmeyenli dünyamızda asıl gerçeklerin “görünen gerçeklerden” çok daha acı verici olduğunu dile getiriyor. Bir gazetecinin kimlik arayışına, bireysel hafızasını ve tarihi irdelemesine tanık oluyoruz. Kendi yaşadıklarını etrafında olan bitenlerle karşılaştıran ve böylece sosyal gerçekleri anlamaya çalışan bir yolculuk. Muhabir oyunu izleyicisini belleği ve tarihimizle yüzleştiren bir gezinti aslında.

“Muhabir benim 3 yıllık muhabirlik deneyimime dayanıyor. Bu ülkede ilginç bir zamanda, bir taraftan siyasal İslam’ın şekil değiştirdiği, bir taraftan sermayenin el değiştirmeye başladığı, mafyanın tasfiye edildiği, güneydoğu sorunun çok ciddi bir savaş olarak gündemde olduğu bir dönemde gazetecilik yapmış 18-20 yaşlarındaki bir delikanlının, bugünden Türkiye’nin yakın tarihine kişisel bir hikaye üzerinden bakması.”diyerek özetliyor Alabora oyununu.

1980 askeri yönetimi döneminde solcu sanatçıların çocuğu olarak yetişmiş; 18 yaşında İntifadanın televizyon muhabirliğini yapmış, televizyon ve film sanatçısı olup süperstar ünvanına kavuşmuş ve şimdi ise siyasi ve sanatsal alanlarda yoğunlaşarak ünlü olmanın yüzeyselliğinden arınmak isteyen birisi. Muhabir sadece mücadeleyi ve imajı değil , aynı zamanda hikaye anlatma sanatını ve dolayısıyla aktör olmayı, anlatıyor. Doğaçlayarak bir öyküyü diğerine nakışlayarak, kendi hayatına bir nevi anlam kazandırıyor.

Bir zamanların çömez muhabir Alaborası günümüzün, küresel sorunlara karşı duyarlı ve dünya barışı için düzenlenen etkinlik ve eylemlere katıldığı sıkça görülen entelektüel bir sanat adamı olarak kendi deneyimlerinden yola çıkarak medyayı da sorguluyor. Oyunun Türkiye’de çok daha fazla ilgi uyandıracağı kesin. Zor da olsa, kaçmaya çalışsak da bazen benzeri sorularla yüzleşmemiz kaçınılmaz. Oyun bize insanlığımızı hatırlatıyor.

------------------------------------------
ERDİNÇ UTKU
erdincutku@yahoo.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN