forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ANADOLU HABER GAZETESİ 600’ÜNCÜ SAYISINI KUTLADI

Aktif .

erkan_yuksel_225PROF. DR. ERKAN YÜKSEL

Anadolu Haber, Anadolu Üniversitesi’nin haftalık kurum içi iletişim gazetesi… Benim de yaklaşık 5 yıldır yazı işleri müdürlüğünü yürüttüğüm bir gazete…

Geçtiğimiz cuma günü gazetemizin 600’üncü sayısını kutlamak üzere bir toplantı düzenledik. Bu nedenle Anadolu Haber’in bu haftaki sayısında da gazetenin yayınlanma süreci ve işleyişini anlatan bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Hele de artık 12 yılını dolduracak olan gazete üzerine bir yüksek lisans tezi hazırlanması konusu gündeme gelince, tarihe not düşmek adına da bu yazı önem kazandı. Anadolu Haber’de yayımlanan yazımı burada DKM okuyucularıyla da paylaşmak istedim…

 

DİLE KOLAY 600 SAYI…

Geçtiğimiz günlerde üç hocamız gazetemize uğradı. Bir haber için üç gün, üç kez değişiklik yaptıktan ve bu arada gazetemizin nasıl çalıştığını gördükten sonra içlerinden biri şöyle dedi: “Biz bir haber için bu kadar çaba harcıyoruz; siz sekiz sayfa gazete çıkarıyorsunuz. Hiç de kolay bir iş değilmiş bu…”

Bir yazı işleri müdürü, bir koordinatör, üç iletişim bilimleri fakültesi öğrencisi muhabir, bir tasarım koordinatörü̈, üç öğrenci tasarımcı, bir foto-muhabiri, iki araştırma görevlisi arkadaşımız ve bir sekreterimizle Anadolu Haber, her pazartesi sabah -hiç aksamadan- sizlerin karşısına çıkıyor.

Gazetemiz 12 yıllık bir geçmişe sahip; ancak özellikle öğrenci kadromuzun sürekli yenilenmesi nedeniyle her öğretim yılı başında neredeyse her şeye sıfırdan başlıyoruz.

Gazetemiz bünyesindeki muhabirlerimiz özel röportajlarımızı, akademik görüş ve öğrenci görüşü sayfalarımızı hazırlıyorlar. Diğer tüm haberlerimiz ise Medya Merkezi bünyesinde, ayrı bir birim olarak faaliyet gösteren Yard. Doç. Dr. Haluk Birsen’in yönetimindeki Haber Merkezi’nden geliyor. Orada da benzer bir yapılanma söz konusu…

Anadolu Haber, Türkiye’de bir benzeri daha olmayan, örnek nitelikte bir kurum içi iletişim gazetesi. Ülkemizdeki üniversite sayısının 170’i ve iletişim fakültelerinin sayısının da 50’yi aştığı ve bu üniversitelerin hiç birinde haftalık yayımlanan bir kurum içi iletişim gazetesi bulunmadığı dikkate alınırsa, Anadolu Haber’in ayrıcalıklı yeri kendiliğinden ortaya çıkar.

Bu yapısıyla Anadolu Haber, mezun olduğunda habercilik mesleğine atılacak olan iletişim bilimleri fakültesi öğrencileri için de eşsiz bir “laboratuvar” ortamıdır.

Bugüne dek gazetemizde görev almış ve şu anda ülkemizin pek çok yayın organında, tasarım ofisinde ya da medya ile ilgili diğer birimlerde görev yapan arkadaşlarımızın sayısı hiç de azımsanmayacak durumdadır. Bu anlamda Anadolu Haber, bir gazetecilik eğitim kurumu işlevi görüyor da denilebilir.

Halen gazetemiz bünyesinde her Cuma günü saat 12:00’de “gündem” toplantısı gerçekleştirilerek, bir sonraki hafta çıkacak olan sayımızın haber ve sayfa planları oluşturuluyor. Çarşamba günü “deadline”; yani pazartesi günü çıkacak olan sayımıza girecek haberlerin Çarşamba günü akşamına dek sayfa tasarımının bitirilmiş olması gerekiyor.

Kimi zaman Çarşamba günleri ve çoğunlukla Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşen etkinliklere ilişkin haberler, izleyen pazartesi günkü sayımızda değil, bir sonraki pazartesi günkü sayımızda yer bulabiliyor. Çünkü gazetemizin tasarımı ve düzeltmeleri Perşembe günü tamamlanıyor ve Cuma günü de baskısı gerçekleşiyor.

Bazen araya giren tatiller, bazen de gündemimizdeki yoğunluk nedeniyle kimi haberlerimizi normal süreden daha geç yayınlamak durumunda kalabiliyoruz. Özellikle de Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki etkinlik yoğunluğu nedeniyle tüm haberlerimizi Haber Merkezi’nden bize geldiği gibi ya da Anadolu Haber’den bağımsız, ayrı bir birim olan e-gazete’de çıktığı gibi uzun bir şekilde yayımlayamıyoruz.

Kimi zaman ise halen fakültelerinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin çektiği fotoğrafların ya da haberlerin yayınlanmaya uygun nitelikte olmayabildiğini görüyoruz ve bu nedenle de haberlerimizi ya fotoğrafsız ya da daha kısa bir şekilde yayınlamak durumunda kalıyoruz. Bazen de haber koşuşturmacası içinde düzeltebilmemiz mümkün olamadığı için “yalan yanlış bir şeyler yayınlanmaması adına” hiç yayınlayamayabiliyoruz…

Her ne olursa olsun; haberlerin sayfadaki büyüklüklerini planlamak, sayfadaki boşluğa uygun şekilde uzun ya da kısalıklarını ayarlamak, görsel olarak sayfayı çekici ve okunabilir kılmak, bu arada yanlış bir şeyler yazmamak ya da yapmamak titizlik gösterdiğimiz konular arasında geliyor.

Her Cuma günkü gündem toplantımızda elimizde hangi konular varsa, önemlilik durumuna bağlı olarak onlar arasından seçim yaparak bir değerlendirmeye gidiyoruz. Bunlar arasında üniversitemizi en çok ilgilendirenlere, üniversitemizin yüzünü kampüs dışına yansıtan haberlere, üniversitemiz yönetiminin ve diğer birimlerimizin faaliyetlerine, akademik toplantılara, mezun buluşmalarına, ödül ve başarılara, üniversitemize bir şekilde konuk olanlara, mezunlarımıza, öğrencilerimize daha çok yer vererek seslerini duyurmalarına imkan tanımaya çalışıyoruz.

Anadolu Üniversitesi’nde ve kampüslerinde yaşayanlar arasında bir iletişim köprüsü kurmak için çaba gösteriyoruz. Hem olup biten etkinlikleri hem de o hafta içinde herkesin gidip katılabileceği etkinlikleri günü, saati ve yeriyle duyurmaya çalışıyoruz.

Kent ve yurt açısından ise Anadolu Üniversitesi’nin “sesi” anlamına geliyoruz. Ülkemizin dört bir yanındaki uzaktan eğitim öğrencilerinin, üniversitemizin Batı Avrupa ve Türki Cumhuriyetleri’ndeki öğrencilerinin üniversitelerinden haber alabildikleri, ellerinde tutukları ve saklayabildikleri haftalık bir yayın organını onlara sunuyoruz.

Bugüne dek sanırım Anadolu Haber’de adı geçmeyen, yayınlanan bir fotoğrafta yer almayan bir hocamız neredeyse yoktur diyebilirim. Eğer varsa, bundan sonraki sayılarımızda o hocalarımıza ait haberleri de beklediğimizi ifade etmeliyim. Bu arada belki yanlış ya da eksik yazdığımız; sürç-ü lisan ettiğimiz yayınlarımız da olmuştur. Onlar için de özür dileriz.

TEŞEKKÜRLER...

Anadolu Haber, bir kez daha tekrar etmek isterim ki; Anadolu Üniversitesi’nin kurum içi iletişim gazetesidir. Dolayısıyla sizlerin ve sizden gelenlerin yer bulmasını arzu ettiğimiz bir gazetedir. Üniversitemizle paylaşmak istediğiniz her şeyi bize ya da Haber Merkezi’ne bildirebilirsiniz.

600’üncü sayı nedeniyle, başta böyle bir yayın organının çıkarılmasına imkân sağlayan üniversitemiz yönetimi olmak üzere, gazetemize emeği geçen öğrencisinden basımevi çalışanına dek tüm arkadaşlarımıza, bu ekip çalışmasını ve başarısını gerçek kıldıkları için teşekkür ederim; teşekkür ederiz.

(Kutlama haberine şu adreste erişilebilir: 

http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=10141)

Anadolu Üniversitesi
İletişim Bilimleri Fakültesi
eyuksel@anadolu.edu.tr

DKM ARŞİVİ