forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

HABERCİLER İÇİN YENİ BİR SINAV SORUSU…

Aktif .

ETİKETLER:Erkan Yüksel

erkan_yuksel_225PROF. DR. ERKAN YÜKSEL

Uzun süredir düzenli olarak yazamıyorum. Bunun bir çok nedeni var. En başta gelen nedeni de yeni üstlenmiş olduğum görevler.

Yazı yazabilmek için bu aralar pek vakit bulamıyorum. Yine de az ve öz de olsa yazmayı sürdürmeye çalışıyorum. Bu yazıda da sizlere keyifli bir “alıştırma” yaptıracağım.

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümü’nde gazetecilik dersi öğrencilerimize uyguladığımız bir sınav sorusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fakültemizin son sınıf öğrencilerinin almış oldukları uygulamalı gazete yayınlama dersinin ilk haftasında bir sınav gerçekleştirerek öğrencilerimizin dil ve anlatım bilgilerini gözden geçirmeye çalıştık. Aşağıdaki metni fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Deniz Kılıç ve Türk Dili okutmanı Nilay Girişen ile birlikte hazırladık. Öğrencilerimizin en çok hata yaptıkları noktaları metne ekledik. Bunun için metnin anlam ya da mantığı ile değil, Türkçe hatalarıyla meşgul olmanızı rica ederim. Ayrıca orijinal bir haberden yola çıkarak hazırlanan bu metinde geçen tüm isimler bizim tarafımızdan bilinçli olarak değiştirilmiştir. Dolayısıyla metinde yer alan isimlerin ve ifadelerin kimseye ait olmadığını da belirtmemiz gerekir.

Daha önceki yazılarımı takip edenlere ipucu olarak şunu söyleyeyim: Haberde yazım ve imla kurallarıyla ilgili yazıma bakınız. Düzeltme işaretlerine ilişkin yazımı da gözden geçiriniz.

Sonra aşağıdaki metnin bir çıktısını alınız ve metinde yer alan 100’ün üzerindeki hatayı bulmaya çalışınız. Doğru olan ifadeler üzerinde yaptığınız yanlış düzeltmeleri ve yanlışlarınızı sayınız. Bulduğunuz sayıyı 100’den çıkarınız ve bu sınavdan aldığınız notu kendiniz hesaplayınız.

Sınavdan önce başarılar dilerim…

İşte sınav için hazırladığımız haber metni:

Aşağıdaki haber metnini düzeltme işaretlerini de kullanarak haber yazma kuralları, dil, anlatım yapısı ve imla açısından düzenleyiniz.

Serdar Erdorut’dan Şoke Eden Çıkış

28 Şubat 2012 çarşamba günü tarihinde türk pop müziğinin ünlü ismi Serdar Erdoruk’un Yıldırım Süzen hakkında söylediği sözlerin ardından başlıyan tartışmalar sürerken, ünlü müzisyenin yıllar önce albümün kapağı için çırıl çıplak fotoğraf çektirdiği ortaya çıktı.

“Yıldırım Süzen homoseksüelliğe özendirdi” açıklamasıyla biranda dikkatleri üzerine çeken Erdoruğun, albüm kapağı için anadandoğma pozlar vermesi yenibir tartışma yaratıcak. Erdoruk o dönem kendisiyle yapılan röportajlar da şunları söyledi: “bu pozun görülmesinden sonra bugüne kadar hiç aranmadığım kadar, inanılmaz derece de arandım, keramet soyunmaktaymış”

Şimdi herkez sahne şovlarında abartılı kostümlerle izleyicisinin karşısına çıkan, günlük hayatında ise sadeliği seçen Yıldırım Süzenin hakkında sert açıklamalar yapan Serhat Erdoruk’un, “Zamanın da kilotla sahne alan birisiydi” dediği Süzen için kendisinin fotoğraflarına ne diyeceği merakla bekliyor.

Son albümü üçyüz bin satan Erdoruk, 1993'de kendisiyle yapılan bir ropörtajdada benzer laflar ederek, “Bugün bir TV kanalı güzellik yarışmasına star solist olarak Macit'i çıkarıyorsa kalitesi budur işte. Bunların hepsi fantazi müzik diye ne üdüğü belirsiz şeyler söyleyen minübüs şarkıcısı.” dedi. Erdoruk ayrıca Bülent Yersoy ve Yıldırım Süzen için “Eğer homoseksüel tarz şarkı söylemek Türkiye'de yerleşmişse, halkın zevki erezuyona uğramışsa, bunda bir yanlışlık vardır” iddaalarında bulundu.

BASIN TOPLANTISI

Akşam saat 17:00 sularında Çırağan Sarayı Toplantı Salonu’nda başlanacağı söylenen basın toplantısına 20 dakika kadar geç gelen Erdoruk, Türk pop müziği sanatçıları hakında da bir panaroma çizerek, Avşar'ın klibinde bacağı gözüktü, hemen kaset satışları kıpırdadı. Benim işim; Türkiye'de müzikal düşünce vizyonunu geliştirebilmek” dedi.

Ayrıca Selda Aksoy için “benim için `Sen Ağlama', `Gidersen git’ gibi muhteşem şarkılara imza atan değerli bir sanatçıdır. Yanlız son kasetinden ortaya çıkan birşey var. Şarkıcılık performansı düştü. Oysa ki ben bunları söyleyince şimdi hepsi karekter atacak. Bire bir söylüyorum; kimseden de korkmuyorum. Sertab’ın sesi çok zorluyor. 40 kg’lık kadın. Daha Tüy Siklet.

Muhterem, geyik muhabetçisi bir talk showcudur. Bir çoğunu gençliğin ahlak yapısını bozan sanatçılar olarak görüyorum. Gençliği olumlu yönde etkileyecek her hangi birşeyleri yok. Sözlere bak; ‘Hepsi senin mi’, ‘Yakalarsam muck muck’, `Bandıra bandıra ye beni” dedi.

Erdoruk; “Kollej çocuğu ayaklarında kendini reklamını yapan 35’lik kadın” dediği Minicik’i de taşlayarak, “Doktorlar bile sindiri sindire ye diyorlar. Vatandaş olarak ta sanatçı olarak ta rahatsızım” dedi.

Basın toplantısında bir muhabirin “Sayın Erdoruk, 29 ekim cumhuriyet bayramı balosuna davet edilmediniz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine Erdoruk, cumhurbaşkanına kırgın olamıyacağını sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı.

PSİKOLOG YORUMU

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz ünlü psikolog, Ankara Ünviernisitesi öğretim görevlisi Profesör Doç. Dr. Ayla Tolga çıkan haberleri değerlendirerek şöyle konuştu: “sayın sanatçı Serdar’rın söylediklerine katılıyorum. Ve söylediklerinin altına ben de imza atıyorum. Sözlerini Zilliyet gazetesindeki hâberden okudum. Söylediklerinin 3’de 2’isinin haklılık payı olduğunu; ancak bir kısmında da yanılıyor. Ya bu deveyi gütmeli, ya da bu diyardan gitmeli diye konuyu özetleyebilirim. Bu sektörün hali bu drurumda; bunlar hem ağlar, hem gider cinsinden işler. Bildiğim kadarıyla Üniversitemizde pek çok bu tür vakalar psikiyatrik açıdan çokça tez konusu olmuştur; bir takım arkadaşlarımız bir çok çalışmada bu durumu incelemişlerdir. Pek çoğunda da çıkan sonuç aynıdır.” dedi. Tolga; sonucun ne olduğu konusunda ise ayrıcana bir yorum yapmadı.

Anadolu Üniversitesi
İletişim Bilimleri Fakültesi
Gazetecilik Bölüm Başkanı  

eyuksel@anadolu.edu.tr

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN