forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

YEREL MEDYADA “EĞİTİM ŞART!”

Aktif .

erkanyuksel117. Yerel Medya Eğitim Semineri’nde Düzce ve çevre illerden gelen 100’ün üzerinde gazeteciyle bir araya geldik. Daha ilk gün, ilk oturumda gazeteciler, “eğitim şart”  sloganını alkışladılar.

 
Müjdeli haberi aslında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli geçtiğimiz hafta açıkladı: “Açıköğretim Fakültesi bünyesinde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Medya ve İletişim ön lisans programları açılacak”. 
 

EĞİTİM AÇIĞINI KAPATMAK… 

Önce işin “gerçek” boyutundan söz edelim… Anadolu Üniversitesi’nde yakın zaman önce tamamlanan Türkiye genelindeki yerel medya çalışanlarına yönelik bir araştırma projesi, “eğitim” konusundaki açığın ne denli büyük olduğunu ve bu yöndeki talebin de aynı ölçüde güçlü olduğunu ortaya koymaktaydı. Yerel medya çalışanlarının büyük bölümü İletişim Fakültesi mezunu değildi ve bir şekilde bu eğitimin kendilerine verilmesinden mutlu olacaklarını ifade ediyorlardı. Araştırma raporu “eğitim şart” diyordu. 

Bugüne dek bu eğitim Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı’nın işbirliğinde düzenlenen ve bugün sayısı 50’yi aşan seminerler şeklinde ya da Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün çeşitli illerin valilikleri ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği ve en son sayısı 17’ye ulaşan toplantılarda verilmeye çalışıldı. Bunlar dışında düzenli olmayan şekilde kimi valiliklerin, belediye başkanlıklarının, ticaret ya da sanayi odalarının, gazeteciler cemiyetlerinin günü birlik eğitim ya da sohbet etkinlikleri de söz konusu…  

Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı’nın seminer kitapları üzerine bir grup arkadaşımızla birlikte yürüttüğümüz içerik analizine dayalı bir çalışma da bu eğitimlerin sınırlılığını ve eğitim boyutundaki ihtiyacı gidermeye yönelik daha başka etkinliklere gerek olduğunu ortaya çıkarmıştı. Başka bir deyişle, “eğitim şart” sözü bu etkinliklerde gündeme geliyordu. 

HER YERDE AYNI TALEP 

Geriye dönüp baktığımda şimdiye kadar Konya, Ordu, Balıkesir, Malatya, Yalova ve Adana’dan sonra, geçen hafta da Düzce’ye yerel medya çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirilen eğitimlere katıldığımı söyleyebilirim. 

Gittiğim her yerde gazetecilerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyorum. Özellikle anlattıklarıma ait notları istiyorlar. Bu kez de öyle oldu. “Haber Yazma Teknikleri” konulu sunuşuma ait notların fotokopisi bir anda tükendi.  

Özellikle gençler ya da mesleğe yeni başlamış olanlar, eğitim ihtiyaçlarını her fırsatta dile getiriyor.  

Bir yanda İletişim Fakültesi mezunlarının iş bulma konusunda yaşadıkları sıkıntılar devam ediyor, diğer yanda iletişim fakültesi mezunu olmayan ama bir şekilde medya sektöründe tutunmaya çalışan ve bir meslek olarak bu işi benimsemiş gençler eğitim açığını kapatmaya çalışıyor.  

Yalnızca gençlerin değil, orta yaşlıların da eğitim konusunda, yaşadıkları sıkıntı ve edindikleri tecrübeleri paylaşma noktasında söyleyecek, konuşacak, dile getirecek “çok” şeyleri var. Düzenlenen “eğitim” toplantılarının önemli bir bölümü de bu tür “paylaşımların” gerçekleşmesi adına büyük önem taşıyor. 

Sonuçta ise herkes aynı  şeyi söylüyor: Eğitim şart! 

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ... 

Düzce’deki konuşmamın başında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli’nin medyaya yansıyan açıklamasını duyurdum: “Yerel medya çalışanlarına yönelik iki yıllık önlisans eğitimi başlıyor”. 

Ülkemizde uzaktan öğretim sistemini başarıyla uygulayan ve bu başarısını Dünya’nın 10 mega üniversitesinden biri olma derecesiyle taçlandıran Anadolu Üniversitesi, şimdi de “iletişim” alanında eğitim seferberliği başlatıyor.   

Şimdi ayrıntılara değinelim…  

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında 5 lisans ve 17 ön lisans olmak üzere toplam 22 yeni bölüm açılacak. Bu bölümler arasında yerel medya çalışanlarını yakından ilgilendiren üç önlisans programı şunlar: Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Medya ve İletişim. 

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından hazırlıkları neredeyse bir yıldır devam eden bu üç önlisans programına yalnızca yerel medya çalışanları değil, fotoğrafçılık, kameramanlık, radyo ve televizyon programcılığı ile gazetecilik alanında bilgi sahibi olmak isteyen herkes katılabilecek.  

HABERCİLER BURAYA… 

Gazetecilik ve habercilik eğitimi almak isteyenler için adres gösterebileceğim en önemli program, Medya ve İletişim. Adı her ne kadar daha genel kavramlarla ifade edilmiş olsa da programın temel hedeflerinin başında “gazetecilik” ve “habercilik” geliyor.  

Sanırım yakın bir zamanda programların detayları son şekli ile kamuoyuna açıklanır. Şimdilik şu kadarını söyleyebilirim: Türkiye’de hiçbir iletişim fakültesinde bu düzeyde derli toplu ders kitapları mevcut değil. Bu programları tamamlamış olanlar uzaktan eğitim yöntemiyle hazırlanmış derli toplu temel bir medya ve iletişim hazinesine sahip olacaklar. Ayrıca bu kitapların iletişim fakültelerinde de okutulacağından eminim. 

Programlara kayıt olabilmenin tek şartı, ÖSS’nin taban puanı geçmek… Herhangi bir üniversiteden mezun olanlar için ise “ikinci üniversite” fırsatı çerçevesinde yalnızca dilekçe vermek yeterli… 

Şimdiden yakın takipte olmanızı dilerim.

Doç. Dr. Erkan Yüksel
eyuksel@anadolu.edu.tr
Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN