forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BALYOZ VE 'KUŞATMA'

Aktif .

ertugrul_acarERTUĞRUL ACAR /

New York'ta bir dizi terörist saldırı meydana gelmektedir. Amerikan İç İstihbaratı FBI saldırıların kimler tarafından yapıldığını ortaya çıkarmak için çalışmaya başlar. İlk kuşkular "İslamci Terörist"leri göstermektedir. İşin içine CIA ve Amerikan Ordusu da girer. Bakın sonra neler olur?

FBI saldırılardan hemen önce New York'a gelen bütün müslümanları araştırır. Şüpheli bulduklarını takibe alır. Sonunda bazı bağlantılar tespit edilir.

Ancak, olaylar öyle karmaşıktır ki, işin içinden çıkılması imkansız gibidir.

Bu arada terörist faaliyetler de bütün hızıyla sürmektedir. New York'ta korku kol gezmeye başlar. İnsanlar sokağa bile çıkmaktan çekinir.

Sonunda Amerikan Genelkurmay'ında görevli bir üst düzey general, Başkan'ı FBI'ın olayı çözemeyeceğine ikna eder ve New York'ta Olağanüstü Hal ilan etmesini sağlar. Amerikan Kongresi de Olağanüstü Hal'i onaylar ve kontrolü askerlere verir.
Ülkenin en büyük şehri dünya ekonomisinin merkezi New York askerin kontrolüne girer...

Şehre binlerce asker sevkedilir.  Ortadoğu kökenli müslümanlar stadlarda oluşturulan toplama kamplarına doldurulur. New York sokaklarında büyük kitle gösterileri olur tutuklamalara karşı...

Oysa perde arkasında büyük bir oyun planı sahneye konmaktadır.

Planın içinde Politikacılar, Askeri Yetkililer ve CIA vardır. Terörist saldırıları düzenlediği tahmin edilen örgütün lideri gizlice kaçılırmış ve Amerika'da gözetim altında bulunmaktadır. Bu bilgi kamuoyundan gizlenmektedir. Terörist saldırıların emrini onun vermesi olanaksızdır...

İşin garip bir yönü daha vardır.

Kaçırılan Şii Örgüt Lideri, CIA tarafından finansa edilmiş, militanlarını CIA ajanları eğitmiştir. Ancak politika değişikliği olmuş örgüte Amerikan yardımı kesilmiştir. Örgüt gözden düşmüş gibidir...
Oysa durum hiç de öyle değildir.
Gözden düştüğü düşünülen örgüt bir anda Amerika'nın bir numaralı tehdidi olmayı başarır...
Ya da başarması 'sağlanır'...


***

Taraf Gazetesi'nin yayınladığı "Balyoz Darbe Planı"nda ortaya konan senaryoları görünce ilk aklıma gelen 1998 yapımı The Siege - Kuşatma isimli filmdi. Denzel Washington'un FBI yöneticisi Anthony  Hubbard'ı, Bruce Willis'in de Amerikan Ordu General'i William Devereaux'u oynadığı film yer yer Balyoz'un filme çekilmiş hali gibiydi.

Filmde anlatılanlarla 'Balyoz' senaryoları birbirine o kadar benziyordu ki, filmi tekrar tekrar izleme gereği duydum 'Balyoz'u daha iyi anlayabilmek için... Sizlere de şiddetle önerim...
Filmin bir sahnesinde Anthony  Hubbard Olağansütü Hal komutanı William Devereaux'e hitaben...

"Ya şeyhi gerçekten istemiyorlarsa... Ya çocuklarımızı stadyumlara doldurmamızı istiyorlarsa.. Şu an yaptığımız gibi sokakların askerlerle dolmasını ve Amerikalıların korku içinde yaşamasını istiyorlarsa... Anayasayı bir süre için askıya almamızı arzu ediyorlarsa... "
Filmin final sahnesi ise gerçekten etkileyici...

Anthony  Hubbard: Kongrede birkaç suçtan birden yargılanacaksınız. Adam kaçırma, yasalara karşı gelme kendi dış işleri politikanızı oluşturma...

GENERAL: Gereken neyse onu yaptım. Bunun için özür dilemem. Canın cehenneme. Ben ülkeme hizmet ediyorum. Neden sen de bunu denemiyorsun? Sen sadece bir ajansın.

Anthony  Hubbard: Bu Amerika Birleşik Devletleri bölge mahkemesinden gelen bir emir.  Stadyumda tutulan insanların hepsinin serbest bırakılmasını emrediyor.

GENERAL: Benim yetkilerim mahkemelerin yetkilerinden üstün.

Anthony  Hubbard: Sizin yetkiniz artık sona erdi General.  William Devereaux, sizi tutukluyorum...

GENERAL: Bu bir tür şaka mı?

Anthony  Hubbard: Güldüğümü görüyor musunuz General? Eyalet yasaları..

GENERAL: Yasa benim! Buradayım. Karşındayım! Yasa benim!

Anthony  Hubbard: Konuşmama hakkına sahipsiniz. Adil bir duruşma isteme hakkına sahipsiniz. İşkence görmemeyi talep etme hakkına sahipsiniz.

GENERAL:
Seni öldürmekte tereddüt edeceğimi mi sanıyorsun? Ya da bu odadaki her federal ajanı? Ülkemin çıkarı için bu gerekiyorsa bunu yaparım.

Anthony  Hubbard: Hayır. Bunda tereddüt etmezsiniz. Ama onlar tereddüt edebilir.
Emri verin. Bu genç çocukları katil yapın. Onlara bu emri verin General!


ertacar@dorduncukuvvetmedya.com


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN