forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

İŞİNİ BİLEN GAZETECİ İŞTE BUNA DENİR!

Aktif .

ertugrul_acarEmin Çölaşan yeni bir kitap yazmış. Kitapta Hürriyet'ten kovulduktan sonra yaşadıkları ve Ciner Grubu'na geçmek için kaç paraya anlaştığı da yer alıyor. Çölaşan ayrıca Hürriyet'ten aldığı primleri de yazmış... 

Hürriyet'ten kovulma hikayesini anlattığı "Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi" adlı kitabı 50'den fazla baskı yapan Çölaşan daha sonra bir kitap daha çıkarmıştı.
 
Çölaşan şimdi de Hürriyet sonrası maceralarını kitaplaştırmış.

Aydın Doğan'la yaşadığı dava sürecini ve Ciner Grubu'nun gazetesi Habertürk'te yazmak için ne kadar paraya anlaştığını son kitabında anlatan Çölaşan, Doğan Grubu'ndan ne kadar maaş aldığını da belirtmiş.

Ertuğrul Özkök, Aydın Doğan'ın Emin Çölaşan'a açtığı dava nedeniyle mahkemede verdiği ifadede Emin Çölaşan'a 1 milyon 500 bin dolar prim ödemesi yapıldığını söylemişti.
 
Çölaşan kitabında Doğan Grubu'ndan 1997-1998-1999 yıllarında toplam 1 milyon 500 bin dolar prim aldığını açıkça yazmış; ancak daha sonraki yıllarda ve işine son verilmesinden sonra prim ve tazminat olarak kendisine ne kadar ödeme yapıldığına değinmemiş...
 
Özkök'ün mahkemede söylediği başka bir detay daha vardı. Çölaşan'ın para konusunda ne kadar hassas olduğunu ortaya koyması bakımından ilgi çekiciydi.

2001 krizi sırasında Emin Çölaşan'dan dolar cinsinden olan maaşını Türk Lirası'na çevirip sabitleme teklifi yaptıklarını, bu teklifin Çölaşan tarafından kabul edilmediğini de söylemişti.

Emin Çölaşan'ın kitabının bir yerinde geçen şu ifadelerin ise altı çizilmesi gerekiyor:
 
"Gazeteden kovulduğumda maaşım 24 milyardı. Bunun çok yüksek bir maaş olduğunu düşünürdüm ve gerçekten de Türkiye koşulllarında öyleydi. Peki medya piyasasında başkaları ne alıyordu? Örneğin bir gazetenin genel yayın yönetmeninin maaşı net 100 milyardı. Ayrıca gazete hesabına ayda 20 bin dolarlık kredi kartı harcaması vardı. Aldığı primler de cabasıydı."
 
 CİNER GRUBU'YLA 25 BİN TL'YE ANLAŞMIŞ
 
 Emin Çölaşan kitabındaki bazı bölümleri ise Ciner Grubu'na geçmek için yaptığı görüşmelere ayırmış. Habertürk'te yazmak için 25 bin TL'ye anlaştığını yazan Çölaşan, yaptığı görüşmeyi şu şekilde aktarmış:
 
Fatih Altaylı Temmuz ayında Ankara'ya geldi ve Hürrriyet'ten yeni gazeteye geçecek arkadaşlarla buluştuk. Herşey tamam.
Daha önce Turgay Ciner, Altaylı ve ben Ankara'da buluşup öğle yemeği yemiştik. Altaylı orada sormuştu:
"Abi sen Hürriyet'te ne kadar maaş alıyordun?"
"24 milyar"
"O zaman biz senin maaşını yuvarlak hesap 25 milyar yapalım bu işi burada bağlayalım"
"Tamamdır"
Emin Çölaşan'ın kitapta geçen şu cümleleri ise okurlarını hayal kırıklığına uğratacak cinsten.   
"Bunlar Türkiye için çok iyi, ancak ayda 125 milyar lira, hatta 150 bin dolar maaş artı prim alan bazı gazete yazarları, ekran sunucuları ve medya yöneticileri için çok çok düşük, hatta komik rakamlardır."
 
Ne diyelim. Valla helal olsun...

İşini bilen gazeteci diye işte buna denir...

Yazıyor para kazanıyor, kovuluyor para kazanıyor, kovulma hikayesini yazıyor yine para kazanıyor.


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN