forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TELEVİZYONCULUĞUN ALTIN ÇAĞI…

Aktif .

ertugrul_300x200ERTUĞRUL ACAR

IPTV ile içerik sağlayıcılar, yayıncılar, yapımcılar ve reklâmcılar için doğrudan geri beslemeye imkanına kavuşuyor. İzleyicilerin beğeni ve taleplerini tahmin ederek değil, doğrudan ölçerek anlayabilmek yayıncılık alanında devrimsel bir değişimin önünü açıyor.

Türk Telekom’un internet şirketi olan TTNet’in operatörlüğünde geçtiğimiz yıl hayata geçirilen IPTV, marka ismiyle Tivibu Ev birkaç yıl içinde 7’den 70’e herkesin gündeminde olacak.

 Çünkü yeni nesil yayıncılık teknolojisi olan IPTV, televizyon izleme oranı bakımından dünyanın ilk üç sırasında yer alan Türkiye’ye son derece uygun bir yapısı var.

 IPTV dizikolik bir toplumun talep ettiği bütün isteklerini yerine getirme imkanına sahip.

 Bir kere diziyi kaçırma gibi bir dert ortadan kalkıyor. Dizi saatinde insanların evlerine hapsolma dönemi sona eriyor.  IPTV’ye sadece bu açıdan bakıldığında bile diziseverlere müthiş bir özgürlük vaat ediyor…

 

Yalnızca izleyicilere mi hitap ediyor bu teknoloji? Tabi ki hayır. Asıl köklü değişiklikler üretim ve yayım tarafında meydana geliyor.

 

IPTV, içerik sağlayıcılar ve televizyon kanalları için yeni imkanlar sunuyor. İzleyici alışkanlıklarının değişmesiyle televizyon kanallarını ve içerik üreticilerini yeni arayışlara itiyor. Reklamcılar da IPTV’nin sunduğu imkanları daha fazla kullanma imkanına kavuşuyor.

 

IPTV’nin diğer iletim kanallarından ayrılan en önemli farklılığı içeriğin kalitesi ve zenginliğidir. Altyapı ne kadar mükemmel olsa da eğer insanları cezbedecek içerik sunulamazsa IPTV’nin hiçbir özelliği olmaz…

 

İzleyici tarafında ne gibi değişiklikler olacak?

 

IPTV, HD kalitesinde ve 3D TV yayını video iletimini, 5.1 Dolby Digital ses iletimini desteklemekte. Asıl farkını da burada göstermekte. Çünkü IPTV’nin vaat ettiği en önemli teknolojik yenilik yayın kalitesi…

 

Yani hava rüzgarlıymış, yağmurluymuş, karlıymış hiç fark etmiyor. Yayının kesilmesi gibi bir dert ortadan kalkıyor.

 

Herkesin ulaşabildiği televizyon kanallarının yanı sıra IPTV’de özel tematik kanallarla zenginleştirildiğinden izleyiciye farklı deneyimler sunuyor. Ayrıca istendiği zaman izlenebilen film, dizi, belgesel, çocuk kanalları, müzik klibi, radyo kanalları ve daha pek çok içerikten oluşan zengin bir arşiv elinizin altında bulunuyor. Bunlara ek olarak internete de erişebiliyorsunuz.

 

Yayıncı tarafında ne gibi değişiklikler olacak?

 

IPTV ile içerik sağlayıcılar, yayıncılar, yapımcılar ve reklâmcılar için doğrudan geri beslemeye imkanına kavuşuyor. İzleyicilerin beğeni ve taleplerini tahmin ederek değil, doğrudan ölçerek anlayabilmek yayıncılık alanında devrimsel bir değişim ve gelişimin önünü açıyor.

 

Klasik reyting ölçme devri sona eriyor. Reytingler sadece küçük bir grubun örnekleminden oluşmuyor. Sisteme dahil olan bütün televizyonların verileri anında görüntülenebiliyor. Reklamverenler daha doğru reklam planlamalarını yapabilme imkanına kavuşuyor.

 

Bu sayede tutmayan program ve diziler nedeniyle her yıl çöpe giden milyonlarca TL’nin önüne geçilebilme imkanı doğuyor.

 

Hem içerik üreten hem de bunu yayınlamakta olan televizyon kuruluşları için durum karmaşık hale gelecek. Klasik anlamda televizyon izleme alışkanlığı değiştikçe televizyon kanallarının reklam pastasından aldıkları payda büyük değişiklikler olabilecek.

 

İçerik eskisine göre daha da kıymetlenecek ve yıllar boyu arşivlerde tutulan yapımlar büyük gelir kaynağı olabilecektir. IPTV operatörleri ile içerik üretenlerin yapacağı anlaşmalar bu anlamdaki gelirin paylaşımını belirleyecektir.

 

IPTV’nin temeli “İçerik”tir… IPTV servislerine gerçek anlamda değer katan ürünlerin başında ise VoD (İsteğe Bağlı Video) gelmektedir.

VOD servislerinin içerisinde popüler filmler ve diziler olmazsa kullanıcıların ilgisinin düştüğü ortaya çıkmıştır.

Hava durumu, trafik raporu, elektronik ticaret, eğitim ve benzeri uygulamalar kullanıcılar IPTV’ye alıştıkça günlük hayatın bir parçası olan servisler haline geliyor. Özellikle oyun ve kişisel reklam servislerinin ilerleyen zamanda ciddi talep göreceği tahmin ediliyor.

 

IPTV operatörleri, başarılı bir IPTV servisi için sadece altyapı kurmanın ve müşteriye güzel arayüzler sunmanın yetmediğini artık biliyorlar. İçerik tarafında tecrübe ve bağlantılar olmadıkça gerek büyük yapımcılara, gerekse bağımsız küçük içerik sağlayıcılarla ilişki kurmak, pazarlık yapmak, ikna etmek çok zor ve bunun sonucunda ya alınan içerikler pahalıya mal oluyor, ya içerik giderlerini ciddi şekilde artırıyor ya da zayıf içeriğe sahip ve müşteri portföyünün düşük olduğu bir platform ortaya çıkıyor.

IPTV’de içerik konusunda şu ana kadar tecrübelerle ortaya çıkan önemli noktalar şunlardır…

 

 1. İçerik alım işleri tecrübe gerektirir. İşi profesyoneline bırakmak en karlı iştir. Böylece yüksek fiyata alınabilecek içerik daha ucuza mal edebiliyor.
 2. IPTV şirketleri, uydu ve kablo işletmecilerini kendilerine rakip görmek yerine işbirliği yapmak zorunda olduklarını öğreniyorlar.
 3. Kullanıcı kaynaklı içerik her zaman popülerliğini koruyacak ve IPTV servisleri kapsamında müşteriye katma değerli bir servis sağlayacak ürünlerin başında gelecektir. “Kendi TV’ni Yarat” gibi ürünler IPTV’yi diğer yayıncılık platformlarından daha avantajlı konuma getirecektir.
 4. Uzaktan eğitim, oyun, e-devlet gibi doğru servisler konumlandırılabilirse; hem katma değer yaratan, hem de ek gelir sağlayan başarılı bir yapıya kavuşması mümkün olacaktır.

 

IPTV üzerinden verilebilen içerik servislerinin bazılarını şu başlıklarda toplamak mümkündür.

 

 1. Yüksek Kalitede Normal TV yayını
 2.  
 3. İsteğe Bağlı İçerik (VoD) 
 4. İzle ve Öde (PPV)
 5. İsteğe Bağlı Müzik
 6. Kişisel İçerik Kaydı (PVR)
 7. Ağ Tabanlı Kişisel İçerik Kaydı (nPVR)
 8. Kaydedilmiş TV Yayınlarını zaman sınırı olmadan İzleme (TSTV)
 9. Diğer kullanıcılarla Online Oyun
 10. Televizyondan İnternet tabanlı içeriğe erişim
 11. TV Mail
 12. Eğitim
 13. E-Ticaret
 14. VoIP ve Video Konferans

 

Avrupa ve Amerika’da 10 yıllık bir geçmişe sahip olan IPTV şu anda olgunluk çağına girmiş durumda. Ülkemizde ise iki yıllık bir geçmişi var ve emekleme aşamasında… Türkiye’de büyümesi ise tamamen genişbant internet altyapısınının gelişmesine bağlı…

ertacar@dorduncukuvvetmedya.com

twitter.com/ertacar


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN