forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Yeni Medyanın doğum sancıları...

Aktif .

ertugrul acarERTUĞRUL ACAR - EDİTÖR

Yeni Medya... Sosyal Medya... Bloglar... Değişen okur/izleyici alışkanlıkları... Bunlarla birlikte değişmek zorunda olan medya... İtirazlar... Tartışmalar...  

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yayınlanan ve 26 ilde 13-29 yaş grubu 3 bin gençle yapılan Intel’in Genç Türkiye Araştırması'na göre, dijital cihazlar, internet ve sosyal ağlar, Türkiye’de gençler için günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda.

İnternet, günümüzde gençler için hayatlarıyla ilgili önemli konular hakkında bilgi almak için kullandıkları mecralar arasında açık ara ilk sırada yer alıyor.

Gençler interneti en çok yüzde 54.7 oranında sosyal ağlara bağlanmak için kullanırken, haber okumak için yüzde 39.9, bilgi almak için ise yüzde 39.3 oranla onu takip ediyor.

HERŞEYDEN VAZGEÇERİM, TELEFONUMDAN ASLA…

Intel’in araştırması kapsamında gençlere mobil cihazlarından bir hafta vazgeçmek yerine nelerden feragat edebilecekleri de sorulmuştu.

Mobil cihazlarını bir hafta boyunca kullanmamaktansa, gençlerin en fazla vazgeçeceği şeyler, yüzde 23.9 oranla çikolata, şeker ve tatlı; yüzde 22.8 oranla çay, kahve gibi içecekler ve yüzde 21,3 ile alışveriş yapmak. (Araştırmanın detayları için tıklayın )

MOBİL CİHAZLARIN YÜKSELİŞİ

2012 yılında 700 milyon cihaza ulaşan akıllı telefon satışlarının, 2013 yılında 1 milyara ulaşılacağı tahmin ediliyor. 

Tablet piyasasında ise durum pek farklı değil. Masaüstü bilgisayar satışları diplerde gezerken, taşınabilir (Laptop, Ultrabook, Tablet) satışlarında inanılmaz bir yükseliş sözkonusu.

Tahminlere göre 2013 yılı sonunda, PC, tablet ve mobil cihazların toplam satışlarının 2.4 milyar olması bekleniyor. 2017′ye gelindiğinde ise bu rakamın 4.5 milyar adede ulaşacağı belirtiliyor. Bu sayı daha çok  tablet ve akıllı telefonlarda olacak. PC ve Dizüstü Bilgisayar satışları ise gözle görülür oranda düşecek…

SU AKIYOR KENDİ YOLUNU BULUYOR!

İntel’in gençler arasında yaptığı araştırmada altı çizilmesi gereken en önemli verilerden biri, mobil cihatların ne amaçla kullanıldığını ortaya koyan sonuçlardı.

Gençler interneti en çok yüzde 54.7 oranıyla sosyal ağlara (Facebook, Twitter, Linkedn, Youtube vb.) bağlanmak için kullanırken, haber okumak için kullananların oranı ise yaklaşık yüzde 40.  Bu oranın her yapılan araştırmada daha da yükseldiğini görüyoruz.

Bu da demek oluyor ki, haber ihtiyacını internet ortamından karşılayanların oranı her geçen gün daha da yükseliyor. Mobil cihazlar arttıkça internete bağlanma oranı da aynı oranda artıyor.

Geleneksel medyanın internete yönelmesi ve yeni iş modelleri ortaya koymaya çalışması bu açıdan baktığımızda kaçınılmaz.

Düşen tirajlar,  gazetelerin etkinliğinin giderek azalması, televizyon reytinglerinin düşmesi, dergileri birer birer kapanması…

Bütün bunlar internetin medya sektöründe getirdiği devrimin sonuçları…

Yaklaşık 15 yıldır internet ortamında gazetecilikle uğraşan, bütün bu değişime ve dönüşüme şahitlik yapmış biri olarak diyebilirim ki; daha yolun başındayız…

Asıl değişimi daha yaşamadık.

Basılı gazeteler, matbaaları terkedip, birer birer internet ortamına geçtikçe bu değişimi daha derinden ve sarsıcı bir şekilde yaşayacağız.

DİRENENLERİN SONU İYİ DEĞİL!

Birkaç gün önce Serdar Turgut Habertürk Gazetesi’nde Gazeteciliğin geleceğini ele almış ve gazetelerin geleceğinin internette olduğunu maddeler halinde sıralamıştı.

-   Eğer 20'nci yüzyılda merkez medyaya hâkim olan gazetecilik anlayışını standart model olarak adlandırırsak bu modelin 21 'inci yüzyılın bugünlerinde sonunun çoktan geldiği kesindir.

-  21 'inci yüzyılda değişmiş insan beyni, bilgileri-haberleri dijital ortamdan almaya göre koşullanmış ve ona göre değişime uğramıştır.

-  Yani bir dönem gazeteciliğinin sonunun gelmesinin temelinde gerçek fiziksel nedenler de var

-  21 'inci yüzyılın gerçeği, dijital yayıncılık ve haberlerin internetten, tabletten, mobil telefonlardan alınmasıdır. Standart model gazeteler bu gerçeğe direndikleri takdirde gayet tabii ki öleceklerdir. (9.05.2013 Habertürk)

ÇÖPE ATILAN GAZETECİLİK!

Radikal Gazetesi yazarı Akif Beki, geçtiğimiz günlerde internet gazeteciliğini yerin dibine batıran (!) bir yazı kaleme almıştı.  Beki internet gazeteciliğini toptan çöp kutusuna göndermekte hiçbir çekince görmemişti. 

 “Dijital medya denince kişiliği gelişmemiş, karakteri oturmamış, sözüne güvenilmez, ağzıbozuk, tek ayak üstünde 50 yalan söyleyen arsız bir palavracı geliyor gözümün önüne.” (Radikal 04.05.2013

Medyamızda, yukarıdaki cümleyi beyninde evirip çevirip bir türlü kuramayan o kadar çok insan var ki.  İşte Akif Beki yazısı böyle bir bakışın en güzel tezahürüdür. Önemi de buradan gelir…

Değişime ayak diremenin en güzel örneğidir.

Akif Beki'yi Radikal'in başka bir yazarına  Cüneyt Özdemir'e havale ediyor bu konuya kapatıyorum. 

“Sevgili Akif Beki’ye kötü bir haberim var. Yakın zamanda kendisine iş aramaya başlarsa iyi eder. Zira başta (yine beğenmediği) Radikal gazetesinin internet sitesi dahil pek çok gazete tamamen dijitale kaymaya hazırlanıyor.” (8.05.2013

YENİ MEDYANIN DOĞUM SANCISI...

Akıllı telefonlar... Tabletler... Bilgisayarlar... 

Yeni Medya... Sosyal Medya... Bloglar...

Milyarlarla ifade edilen cihaz satışları... 

Değişen okur/izleyici alışkanlıkları... 

Bunlarla birlikte dönüşen ve değişmek zorunda olan medya... 

Araştırmalar... Teoriler... Tahminler... 

İtirazlar... Tartışmalar... Yeni fikirler... 

Hepsi... 

Yeni Medyanın Doğum Sancıları... 

ertacar@gmail.com

twitter.com/ertacar  

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN