forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Türkiye'nin neden hala bir İngilizce kanalı yok?

Aktif .

ETİKETLER:Ertuğrul Acar

ERTUĞRUL ACAR - EDİTÖR

Gezi Parkı olayları, Türkiye'nin dünyaya kendini daha iyi anlatabilmesi için İngilizce yayın yapan bir haber kanalına ihtiyacı olduğunu bütün çıplaklığıyla gösterdi. 

Olayların başlangıcından itibaren dünya medyasının bir numaralı gündem maddeleri arasına giren Gezi Parkı protestoları, CNN, BBC ve El Cezire başta olmak üzere dünyanın önde gelen haber kanallarının ilgisini çekti.

Özellikle CNN International gibi kanalların yayınlarında olayları 'İç Savaş' şeklinde sunması dikkat çekti. BBC'nin de İngiltere'deki benzer olaylardaki tavrıyla Türkiye'deki olayları aktarma biçimi hiç birbirine benzemiyordu. 

Yabancı haber kanalları bu süreçte, bazı marjinal grupların polisle çatışmasını saatlerce canlı olarak yayınladı. Bu da Türkiye algısını ciddi şekilde olumsuz etkiledi. 

Yabancı gazeteler de Türkiye'deki olayları manşetlerine taşırken, haber kanallarıyla benzer tavır takındı. Yayınlanan haberlerde Türkiye lehine tek bir haber yayınlanmadı. Yapılan bazı yorumlar akıl sınırlarını zorluyordu. (Yabancı gazetelerin yorumları için tıklayın)

Bu süreçte en büyük eksiklik Türkiye'de olup bitenleri doğru bir şekilde aktaracak bir mecranın olmamasıydı.

20'ye yakın haber kanalının bulunduğu Türkiye'de maalesef olayları objektif bir şekilde dünyaya aktaracak İngilizce yayın yapan bir haber kanalı yoktu. 

İNGİLİZCE YAYIN YAPAN KANALA İHTİYAÇ VAR

Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında "İstanbul'da olanların dünya medyasında bu kadar büyük yankı oluşturması, İstanbul'un glabolleşmesinden kaynaklanıyor" mealindeki sözü Türkiye'nin de artık İngilizce Haber Kanalı'na sahip olması gerektiğini apaçık ortaya koydu. 

Globalleşen Türkiye'nin dünyaya kendisini daha iyi anlatabilmesi için artık İngilizce yayın yapan bir kanalının olması gerekiyor. 

Anadolu Ajansı'nın birçok dilde çalışmaları var ancak bu yetersiz kalıyor. Bir televizyonun oluşturacağı etkiyle haber ajansının oluşturacağı etki arasında dağlar kadar fark var. 

TRT BÜNYESİNDE OLMALI

Bahsettiğimiz İngilizce kanalın TRT bünyesinde yapılması gerekiyor. Zaten bünyesinde TRT Haber gibi önemli bir birikim var.  

CNN'e kızmak yersiz. Onların varlık amacı bu zaten. Dünyanın neresinde olursa olsun bu tür olaylarda hemen devreye girip Amerikan politikalarının gereğini yerine getiriyorlar. 

Biz de artık oyunu kuralına göre oynamalıyız... 

ertacar@dorduncukuvvetmedya.com

www.twitter/ertacar   

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN