forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

#DirenMedya

Aktif .

ERTUĞRUL ACAR

Gezi Parkı Eylemleri şimdi de "Duran Adam" fenomeniyle (!) devam ediyor. Ancak #duranadam'ı çok büyük bir tehlike bekliyor... 

Eylemcilerin üç hafta boyunca İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde gösteri yapıp, ortalığı ateşe vermesine özellikle bazı medya organları provokatif haberleriyle destek oldu. 

Uluslararası medyayı da yanlarına alan eylemcilere Sosyal Medya'dan da lojistik destek sağlandı. Bazı gazeteci ve sanatçılar, sosyal medya aracılığıyla yalan haber ve provokatif haberler üreterek bunu yaydılar. 

Başlangıçta sivil iteatsizlik diyebileceğimiz bir tonda başlayan gösterilerin nasıl bir uluslararası meseleye döndüğü ya da dönüştürüldüğü herkesin malumu... 

MEDYA HEP MASUMUN YANINDA MI?

Göstericilerin haftalarca ortalığı yakıp yıkmaları ve buna bazı medya organlarının çanak tutmasını 'Medya masumun yanında" diyerek açıklayamayız. 

Aşivler malum medyanın masum insanları nasıl linç ettiğiyle dolu. Hadi 28 Şubat'ı saymayalım. Peki 2000'deki  'Hayata Dönüş' operasyonunda 32 kişinin devlet eliyle öldürülmesinde o malum medya, hangi tarafta yer almıştı?

MEDYA BU İŞİN NERESİNDE?

Gezi Parkı Eylemlerinin başlamasından itibaren aşama aşama bazı adımların planlı bir şekilde atıldığına şahit oluyoruz. 

'Sivil İteatsizlik' diyebileceğimiz bir formatta başlayan eylemler, illegal grupların işin içine girmesiyle nasıl bir şiddet sarmalına büründüğünü, sosyal medyanın da bu şiddet eylemlerinin motivasyon ve provokasyon görevini nasıl başarıyla(!) yerine getirdiğini gördük. 

Bu tür durumlarda malum medyanın geçmişten gelen misyonu tabi ki depreşti. İçlerinde bir yerlerde uyuyan devrimci (!) ruh bir anda canlandı. O konforlu yaşamlarından biraz fedakarlık gösterip biraz daha fazla mesai yaptılar.

Televizyonlarından ve internet sitelerinden online lojistik destek sağlarken, ertesi gün yayınlanan gazetelerden de eylemleri bayraklaştırma rolünü üstlendiler. 

Gözden kaçırılan bir durum var ki, altının çizilmesi gerekiyor. Eylemlerde şiddeti körükleyen ne kadar illegal örgüt varsa onları savunur bir pozisyon aldılar. İşte bu onların en büyük hatalarıydı... 

#DURANADAM'I BEKLEYEN TEHLİKE..

Son olarak da CIA'nın 'Eylemcinin El Kitabı'ndan apattıkları bir eylem biçimini hayata geçirdiler. #duranadam diyerek önce twitterda kampanya başlattılar.  

Hürriyet, Milliyet, Vatan, Cumhuriyet, Sözcü, Taraf, Posta ve Radikal  de durma eylemi yapan insanlara manşetlerinde yer vererek işin bayraktarlığını üstlendi. 

Ancak öyle görünüyor ki, bu eylem medya açısından problem oluşturacak cinsten. 

Kimse hareket etmediği, kavga gürültü olmadığı için pek bir haber değeri taşımıyor medya için. 

Belli bir süre seyrettikten sonra sıkıcı olmaya başlıyor. 

Medya desteğini bakalım ne kadar sürdürebilecek?

#Direnmedya

ertacar@dorduncukuvvetmedya.com

www.twitter.com/ertacar 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN