forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

İNTERNET YASAKLARI NEREYE KADAR?!

Aktif .

ertugrul_acarERTUĞRUL ACAR 

Türkiye’de erişimi yasaklanan internet sitesi sayısı 6 bini geçmiş durumda. Sadece son dört ayda erişimi engellenen web sitesi sayısı 3 bine yakın. Dünyanın en büyük internet sitelerinden Youtube.com'a erişim ise yaklaşık 1.5 yıldır Türkiye'den kapalı...
Erişime engellenen sitelerin büyük bir çoğunluğu 2007'de uygulamaya geçen 5651 sayılı İnternet Kanunu’ndaki   gerekçelerle kapatılırken, diğer kısmı ise 5864 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca engellendi.
Peki internet sitelerini kim neden kapatıyor?
Bir internet sitesine "erişimi engelleme"nin gerekçesi, 'zararlı içerik' olarak gösteriliyor. 5651 sayılı 'İnternet suçlarını düzenleyen kanun, internet ortamında intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu madde kullanımı teşviki, müstehcenlik, fuhuş, kumar gibi suçları tanımlıyor ve bu suçlara ilişkin yazılı ve görsel yayın bulunan sitelere "erişimin engellenmesi" cezası veriyor.
Kapatma yetkisi yasayla Türkiye'deki bütün hakimlere verilmiş durumda. Oysa çoğu ülkede bu iş için özel yetkili mahkemeler var.
İnternet sitelerinin erişimine yasak getirilme sürecinde  mahkemeler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Türk Telekom ayakları sözkonusu. Bir siteye erişim yasağı koyan mahkeme, bir yazıyla kararı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na bildiriyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da Türk Telekom'a hakimin verdiği kapatma kararını sunuyor. Kapatma kararı verilen siteye girenler "......  mahkemenin şu sayılı kararıyla erişime kapatılmıştır." şeklinde bir yazıyla karşılaşıyorlar... Ayrıca 'tedbir' amacıyla savcıların ve Telekomünikasyon Kurumu'nun site kapatma yetkisi var.

Şu anda 471 siteye erişim engelinde mahkeme kararı olmadığı belirtiliyor...
Yasaklayıcı yektili makam bu kadar geniş olunca yasanın çıkmasının üzerinden iki yıl geçmesine rağman yasaklı site sayısı 6 binin üzerinde. Son dört ayda 3 binden fazla sitenin kapatıldığını da hesaba katarsak bu sayının her geçen gün hızlanarak artacağını tahmin etmek zor değil...
Engelliweb.com adı altında oluşturulan bir sitede erişim engeline takılan sitelerle ilgili istatistiki bilgilere yer veriliyor. Sitede kaç siteye erişim yasağı uygulandığıyla ilgili bilgiler bulmak mümkün. Ancak, bu siteyakın bir zamanda kapatılabilir. Sitede yer alan şu ifade dikkat çekiyor: "Bulunan websitelerinin adreslerinin listelenmesine (yasal engellemelerle karşılaşmamak için) bir süreliğine ara verilmiştir."
ERİŞİM ENGELLENEN ÖNEMLİ SİTELER...
Başta 1.5 yıldır kapalı olan Youtube.com olmak üzere, Myspace.com, Last.FM, sites.google.com gibi sitelere erişim Türkiye'den şu anda mümkün değil. (Tabi bazı tekniklerle bu sitelere erişim kırılabiliyor.)
Dünya genelinde en çok ziyaret edilen ilk 100 sitenin yaklaşık 10 tanesine erişim Türkiye'den yasaklanmış durumda...

SORUN NEREDE?
2007'de yürürlüğü giren yasanın gereksizliği konusunda aslında kimsenin şüphesi yok. İnternet kullanıcı sayısının 30 milyona yaklaştığı Türkiye'de bu alanın bir yasaya sahip olması tabi ki önemlidir. Daha başta, alelacele çıkarılan bir yasa olarak eleştirilen 'İnternet Kanunu'nun birçok eksik yönleri mevcut.
İnternet kullanıcılarının zararlı içerikten korunması gayet doğal... Ancak, internet sitelerine yasak uygulamasında, kurunun yanında yaşın da yanması sözkonusu...
Öncelikle yasak koyucu mekanizmanın çokluğu karmaşayı artıran en önemli faktörlerden biri olarak göze çarpıyor.
Mahkemelerin, savcıların, Telekomünikasyon Kurumu'nun sitelere erişim koyma yetkilerinin bir düzene sokulması gerekiyor. En önemli noktanın da yasaklanması istenen sitelerin uzmanlaşmış mahkemeler eliyle yürütülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Yasaklama kararını verecek hakimlerin ve savcıların interneti iyi bilmesi ve kararları verirken internet gerçeğini göz önünde tutmaları altı çizilmesi gereken noktalar...
Çin'de Youtube, Twitter, Flickr, Live.com, Hotmail.com, Blogger ve Wordpress başta olmak üzere binlerce sitenin erişimi yasak.
Türkiye'nin dünyanın en yasakçı ülkelerinden biri olan Çin'le internet yasakları konusunda yarış içine girmesi hiç de iyi bir görüntü değil...
Bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerekiyor...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN