forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BU YAZININ ALTINA İMZAMI ATIYORUM!

Aktif .


Genç kuşağın en başarılı gazetecileri arasında yer alan 5N1K programının sunucusu Cüneyt Özdemir, kendine ait internet sitesinde mükemmel bir yazı kaleme almış.

Özdemir diyor ki; "Genç gazeteciler statükocu bir kuşak köşe yazarından hayli rahatsız." Ve devam ediyor...

"Bu ikinci iddianamede Türkiye’nin karşısında bir DARBE GİRİŞİMİ’nin deşifresi var. Hala bu darbe girişimini görmezden gelen gazetecilerden, köşe yazarlarından haber yapmaya eli varmayan yazı işlerinden genç gazeteciler rahatsız! Darbe seven bir bünyeyi değiştirmek zor, anlamaksa kolay değil. Basındaki darbeci ‘abi’ geleneğine biat etmeyenleri düşman görme eğilimi hala varken genç gazeteciler zamanın ruhunu yakalayamayan statükoculardan rahatsız.

 Genç gazeteciler değişimi yakalayamayan ve hala darbe savunuculuğuna soyunan, durumu çarpıtan, okuduğunu duyduğunu kabul etmeyen bir kuşak köşe yazarından da hayli rahatsız. İyi darbe kötü darbe, benim darbem senin darben ayrımını tümden reddetip darbeci kafanın karşısında duramayan tüm çevrelerden genç gazeteciler rahatsız."

Cüneyt Özdemir'in ne demek istediğini daha iyi anlamak ve durumu net olarak ortaya koyabilmek için yakın zamanda kaleme alınmış iki yazıyı hatırlamakta fayda var.

Fehmi Koru, 10 Mart 2009 tarihli yazısında 'Merkez Medya' tartışmasıyla ilgili olarak şunları yazmıştı: "İtirazım, marjinalleşmiş olanların kendilerini hâlâ 'merkez' gibi gösterme sahtekârlığına... 'Merkez' diye söz edilmeye devam etmek isteyenler kendilerini merkez değerlerle tanıştırmalılar; sırtlarındaki 'marjinal' unsurların varlıklarını sürdürecekleri 'kıytırık' pek çok başka yer var: Politikada olduğu kadar medyada da..." (Yeni Şafak / 10 Mart 2009 )

Koru'nun yazdıklarıyla paralellik arzeden başka bir yazı da Mustafa Karaalioğlu'ndan gelmişti:

"O medya sınıfı tasfiye olmadan bu ülkede demokrasiden de gerçek anlamda bağımsız, özgür, hukuka bağlı ve ahlaki bir medya düzeninden de söz etmek mümkün değildir. Bu kadar açık." (Star Gazetesi /18 Mart 2009)

Aslında farklı cümlelerle kurulmuş olsa da bu üç yazının ana fikri aynı...

Değişime ayak direyen ve eski alışkanlıklarına devam edenler bindikleri dalı kesiyor...

Köşe başlarını tutmuş birtakım gazeteciler gerçekten artık rahatsızlık veriyor.

Cüneyt Özdemir'in yazısının altına imzamı atıyor ve bu çıkışı çok önemsiyorum...

---------------------------------------
ERTUĞRUL ACAR
E Mail:
ertacar@dorduncukuvvetmedya.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN