forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BERBEROĞLU'NUN HÜRRİYETİ'NDE HÂLÂ ÖZKÖK'ÜN RUHU DOLAŞIYOR...

Aktif .

fikri_takip_225DR. FİKRİ TAKİP  

Enis Berberoğlu'nun Ertuğrul Özkök'ün yerine Hürriyet'e yayın yönetmeni olmasının üzerinden bir yıl geçti. Berberoğlu'nun Hürriyet'i tekrar haber odaklı bir gazete yapacağı Özkök'ün Sit-com tarzı gazetecilik anlayışını bitireceği bekleniyordu. Zaten değişikliğin amacı da bu değil miydi? 

Ne mi oldu?...

Aradan bir yıl geçti. 

Berberoğlu'nun Hürriyet'i haber odaklı bir gazete yapmak için uğraşısına zaman zaman şahit olduk.

Ancak zaman gösterdi ki, Berberoğlu'nun Hürriyet'inin gerçekleşebilir olması çok zor...

hurriyet_aysearman_1Çünkü, gazetenin üstünde hala Özkök'ün ruhu dolaşıyor...

Bunun en büyük delili de, Ayşe Arman...

Arman uzun süredir Hürriyet'in birinci sayfasında arzı endam edemiyordu... 

Özkök, her fırsatta kendi gazetecilik anlayışının ikonu olarak Ayşe Arman'ı işaret ediyordu. 

Yeni gazetecilik anlayışını ise 'Sit-com gazeteciliği' diye tarif ediyordu... 

Bir yıl sonra gelinen nokta netleşti... 

hurriyet_aysearman_2Ertuğrul Özkök'ün gözdesi Ayşe Arman, son üç gündür Hürriyet'in manşetlerini süslüyor... 

Hem de Enis Berberoğlu'nun Hürriyet'inde...

Hem de Özkök'ün Hürriyet'ine rahmet okuturcasına... 

Bu aşamada sözü Serdar Turgut'a bırakacağım...

Hürriyet'ti en iyi tanıyon gazetecilerden biri olan Turgut Haberturk.com'da yeni başladığı Medya-Blog köşesinde  Enis Berberoğlu'nun Hürriyet'iyle Ertuğrul Özkök'ünkünü kıyaslamış..

Bakın neler yazmış Turgut... 

"HÜRRİYET gazetesinin yayın yönetmeni Enis Berberoğlu, göreve geldiği günden beri Habertürk dışında gazetelerde çalışanların deyimiyle Amiral gemisi olarak bilinen Hürriyet kızağa çekilmiş bir gemi gibiydi. Anlaşılan yeni yayın yönetmenine gazeteyi çarpıcı olmaktan çıkarmak , dikkat çekmesini önlemek ve bir önceki yayın yönetmeninin yaptırdığı türden çarpıcı işlere son vermek görevi verilmiş olmalıydı. Bu kriterlere göre Enis Berberoğlu, görevini çok güzel yapıyordu, çok da başarılıydı. Ancak Ertuğrul Özkök döneminde belirli bir ivme, dinamizm kazanmış Hürriyet’te işlerin hep böyle gitmesi pek mümkün değildi. Türkiye’yi sarmaya başlayan avamlığın bu gazeteyi de avucuna alması aslında acı bir olaydı. Hürriyet’i sıradanlaştırma işini iyi yapsa da Enis akıllı bir gazeteciydi, girilen yolun tehlikelerini görüyordu. Ama kendini soktuğu kapandan kurtulması da kolay değildi.

hurriyet_aysearman_3En sonunda çareyi etkilerini temizlemek ile görevlendirildiği Eruğrul Özkök modeline dönmekte buldu. Pazar günü Ayşe Arman yeni bir iş ile ortaya çıktı. Şişmanlaştırılmış Ayşe bir yazı dizisine başlıyordu. Bu Enis gibi çok ciddi bir gazetecinin aslında hiç hoş bakmayacağı, Ertuğrul Özkök’ün ise bayılacağı türde bir işti. Ama Enis de bunu sürmanşetten duyurmak zorunda kaldı, çünkü artık başka çare bence yoktu.

Bununla da kalmadı ertesi gün Hürriyet ‘Barbara resti’ gibi tuhaf bir manşetle çıktı. Galiba Enis Berberoğlu bu işten hoşlanmış durumdaydı. Ciddi olaylara bile magazinsel , ‘hafif’ yorum getirmek ona da iyi gelmiş olmalıydı ki; wikileaks ile ilgili bir haber Barbara Stresiandi bağlamında onun seksi bir fotoğrafı ile veriliyordu. Bildiğim kadarıyla bu da Ertuğrul Özkök’ün seveceği bir manşetti. Anlayacağınız Enis Hürriyet’in kurtulmasını Ertuğrul Özkök formülüne sarılarak buluyordu." (http://www.haberturk.com)

ftakip@gmail.com

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN