forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

AĞLAYAN KOMANDO VE STRATEJİ SAVAŞLARI

Aktif .

aglayan_komandoATIF KÖKTÜRK  

İsrail’in yardım gemisinde yaptıklarını haklı çıkarmaya yardım ettiği ileri sürülen “ağlayan komando” fotoğraflarının kaynağı tartışma konusu olmuştu. Fehmi Koru, fotoğrafın kaynağı ile ilgili soruları gündeme getirmiş ve fotoğrafları İsrail sansürünün servis ettiğini iddia etmişti.

Bunu derken iki gerekçesi vardı. İlki; Kurtarılma sonrası çıkan ilk resimler arasında bunların olmaması. İkinci gerekçesi ise İsrail istihbaratının işine yarayan bu resimleri silmeyeceği… Yazısının devamında Hürriyet-İsrail bağlantılarının tarihi geçmişine değinen Fehmi Koru, Enis Berberoğlu’nun haberi verirken utangaç bir tavır takınmasına ayrıca dikkat çekmişti.

Bu yazıya cevap, gecikmeden Ahmet Hakan’ın köşesinden geldi. Gazetesini savunma gayretkeşliği içinde cevap yetiştirmeye çalışan Ahmet Hakan, haklı olduğuna yüzde yüz emin bir eda ile Fehmi Koru’ya yüklenmeyi tercih etti. Fotoğrafların ortaya çıkış hikâyesinde Hürriyet’te anlatılan şeklinin doğru olduğunu öne süren Ahmet Hakan, aynı resimlerin Pazar günü saat 13.30’da İHH’nın sitesinde yayınlanmasını ve İHH’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamayı delil gösterdi.

Resimlerin kaynağı olarak gösterilen Adem Özköse’nin Hürriyet’i kesin bir dille yalanlamasının ardından Fehmi Koru’nun haklı olma seçeneği ön plana çıktı. Tartışma burada kalır mı bilinmez ama şimdi söz sırası Fehmi Koru’da.  Haklı çıkmış olmasıyla beraber bunu tadını çıkarmak için tekrar bir cevap yazar mı veya Ahmet Hakan “resimler oradan değil de şuradan” gibi yorumlara kaçar mı, önümüzdeki yazılarında göreceğiz. Belki de gündemin diğer maddeleri arasında bu tartışma da böylece kapanır gider. Haksız çıktığı belli olan tarafın, “ben hata yapmışım” deme gibi bir adeti olmadığı için bu konuda sadece iletişim savaşlarında birer salvo olarak kalma ihtimali yüksek görülüyor. Çamur at, tutmazsa izi kalır mantığına devam.


Ahmet Hakan’ın Derdi

Ahmet Hakan, Fehmi Koru’ya her fırsatta eleştirmeyi (çakmayı) alışkanlık haline getirmişti ama bu defa yazısı çıktığı gün elinde patladı. Ahmet Hakan’ın Fehmi Koru’yu hedef tahtasına koyması, Fehmi Koru’nun isabetli tespitiyle “sığıntı çocuk psikolojisi”  ile açıklanabilir.  Fehmi Koru Ahmet Hakan’a “sığıntı çocuk” derken, laikçi kesim içindeki elit sınıfa asla giremeyeceğini kastediyordu. Zaman zaman bu konuda örnekler de vermişti. Örneğin son CHP Kongresinde Ahmet Hakan’a ayrılan yer. Bu şartlardaki sığıntı çocuk, ne kadar işe yarar olduğunu gösterme gayretkeşliğini abartması beklenebilir bir şey.  Fehmi Koru, dindar kesim içinde, gazetecilikte üstat sayılan biridir. Ona ne kadar başarılı çakabilirsem laikçi ağabeyler o kadar çok beni kabullenirler diye düşünüyor olmalı.

Ahmet Hakan hidayete(!) erip Hürriyet’e kapağı attıktan sonra belki de ilk kez bu kadar olumlu yazılar yazmaya başlamıştı ki “Ahmet Hakan yine mi döndü?” diye soru işaretleri ortalıkta dolaşmaya başladı. Bu sorular canını sıkmış olacak ki, hemen bir düzeltme yapma ihtiyacı hissetti. Burada Ahmet Hakan’a birkaç tavsiye vermek isterim.

Birincisi: Fehmi Koru’nun da bahsettiği gibi, Hürriyet-İsrail istihbaratı bağları ile ilgili iddiaları küçümsememeli. O (kimilerine) gizli bağlantıları ne zaman görmezden gelir ve yok saymaya kalkarsanız ardından yanıldığınızı görmeniz yüksek ihtimaldir.

İkincisi: Farklı kesimlerin saygın kişilerine karşı biraz daha dikkatli olmak gereklidir. Artık çok farklı düşünüyor olabilirsin, çok farklı şeyler savunuyor olabilirsin. Bu, o kişilerin haklı olduğunu noktalarda haklarını teslim etmemeni gerektirmez. Hele de saygısız bir üslubu hiç gerektirmez.

Son Söz İHH İçin

“Ağlayan komando” resimleri bir hataydı ve bu maalesef haneye eksi puan olarak geçti. “Cephede kazandığını masada kaybetmek” gibi kötü bir huyumuz var maalesef. Resimler önce sitede yayınlandı ve İsraillilerin oyununa gelindiği anlaşılır anlaşılmaz hemen siteden kaldırıldı. İletişim denilen şey, sokak kavgası atışmalarından daha farklı bir şey ve uzmanlık gerektiriyor. Örneklerde de görüldüğü gibi medya savaşı İsrail’in en iyi olduğu alanlardan biri. İşe yüreğini koymak, canı pahasına mücadele etmek harika ama akıl ve bilgiyi de harekete geçirmek gerekli. Önemli olan doğru derslerin alınıp daha iyiyi ortaya koymaktır. Bu konuda kimliğine bakmadan, ülkenin en iyi iletişim uzmanlarının fikirlerine başvurmak gerekli olduğu açıktır.

akokturk@hotmail.com

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN