forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ŞİKENİZ BATSIN, BANA FUTBOLUMU VERİN!

Aktif .

sike_haberturkKÜRŞAD EREN

“SAVCI DOKSANDAN ÇAKTI”; “FUTBOLA ŞAFAK OPERASYONU”; “KORKUNÇ SENARYOLAR”; “TARİHİ ŞİKE OPERASYONU”

Gazetelerde bu manşetlerin atıldığı tarih 4 Temmuz 2011…

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sabahın ilk saatlerinde Türkiye'nin 15 kentinde eş zamanlı olarak başlattığı, birçok yönetici ile futbolcunun gözaltına alınmasıyla sonuçlanan operasyonun ertesi günü...

Yıllardır kahvehanelerde, arkadaş sohbetlerinde konuşulan ve şehir efsanesi haline gelen 'bu maç satılık abi' lakırtıları bir anda gerçek oldu.

Gazete ve televizyonlar o günden bugüne şike ile yatıp şike ile kalkıyor. Sanki daha önce Türk futbolu hiç şike, teşvik gibi sözleri duymamış, ilk defa 2010-2011 sezonunda karşılaşılıyormuş gibi manşetler atılıyor, ekranlar çalkalanıyor...

Bu süreçte kaybeden Türk futbolu... Tek kazanan ise bazı medya kuruluşları.

Neden mi? Türkiye'de spor olarak sadece futbol konuşulurdu.

Artık futbolda sadece şike konuşulur oldu.

Spor Toto Süper Lig'in yayın hakkı Lig TV'de. Karşılaşmaların özet hakları ise TRT'nin elinde. Böyle olunca diğer kanallar futboldan yani spor'dan rating alamaz hale geldiler.

Bu şike iddianamesi onlara ilaç gibi geldi...

Olay tekrar tekrar ısıtılarak futbol izleyicisinin karşısına konuldu. Daha yargı süreci başlamadan insanlar suçlu durumuna düşürüldü. Aslında bunun nedeni ne Aziz Yıldırım'ı ve diğer tutukluları kötülemekti ne de Türk futbolu için doğru yolu bulma çabalarıydı.

Bunun sade bir tek nedeni vardı o da rating.

Hatta olay öyle bir hal aldı ki ne futbol maçları ne de özetleri seyredilir oldu.

Yani yorumcularının her hafta birbiriyle kavga ettikleri, dedikoduların tavan yaptığı 'futbol komedi' programları, sadece reel futbol konuşulan, izletilen, dinletilen, yazılan medya içeriklerini seyredilmez hale getirdi.

Daha açık yazmak gerekirse, şike davası gündemde oldukça, kavgada rating arayan 'futbol komedi' programı Telegol; gerçekten futbol programı olan Lig TV'deki Şansal Büyüka’nın Maraton’u ile TRT'nin amiral gemisi Stadyum ve Futbol Ateşi programlarını daha çoook sarsar gibi görünüyor.

DKM ARŞİVİ