forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

İLKER BAŞBUĞ'A 'YETER ARTIK' MEKTUBU

Aktif .

yavuz_baydar_280YAVUZ BAYDAR /

İlk listede yer alan 137 meslektaş Genelkurmay Başkanı'na hitaben yazılmış şu metnin altına imza atabiliyor mu? İkinci listede yer alan 36 meslektaşın da imzalayacağı bir metin taslağı da var.


İlker Başbuğ'a 'Yeter Artık' mektubu
İlk listede yer alan 137 meslektaş Genelkurmay Başkanı'na hitaben yazılmış şu metnin altına imza atabiliyor mu?

"Sayın Başbuğ; biz Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, İzzet Kezer, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink ve nice cinayet kurbanı insanın meslektaşıyız. Şu ana kadar sayısız cinayetin karanlıkta kalması, bize ölüm korkusu olmadan bu mesleği icra etmenin hala kolay olmadığını gösteriyor. Darbelere karşıyız, darbe heveslilerinin de sonuna kadar karşısında olacağız. Sadece ve sadece demokrasiye saygı duyarız, halkın doğru haber alma hakkına hizmet ederiz. Meslek onurumuz ayaklar altına alınmıştır. Bizi asker yandaşı veya karşıtı olarak damgalamaktan vazgeçin. Biz sadece gazeteciyiz. TSK'nin anlamsız akreditasyon uygulamasını kaldırması, saydam bir kuruma dönüşmesi, açıkça hesap vermesi, geçmişinin dürüstçe muhasebesini yapması, onun istikrarlı bir demokrasiye geçişte en önemli adımları olacaktır. Bize yalan söylemeyin, söyletmeyin. Bizim mesleğin temel ilkesi bellidir; gerçeği tüm yönleriyle halka aktarmak, kurumunuzun da arasında yer aldığı tüm güç odağı kuruluşları, anayasal demokratik ilkeler ve yasalar ışığında ne zaman gerekiyorsa eleştirmek. Kurumunuzu içerden devamlı yıpratan, varlıkları şüphe götürmeyen karanlık oluşumlara ait bu tür girişimlerin bundan böyle en sert biçimde cezalandırılmasını ve tamamen sona erdirilmesini talep ediyoruz."


Başbakan'a çağrı

İkinci listede yer alan 36 meslektaşın da imzalayacağı bir metin taslağı da var.

"Sayın Başbakan; Biz Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, İzzet Kezer, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink ve nice cinayet kurbanı insanın meslektaşıyız. Yıllar boyunca korkutulduk, vatan haini listelerine alındık, ölümle tehdit edildik, andıçlandık, hedef gösterildik. Hükümetinizi demokrasi standartları açısından gereğinde destekledik, ilkesel çizgide eleştirdik. Biz demokrasi yandaşıyız. Size doğrudan bağlı olan bir kurumun, hükümetiniz aleyhinde açık bir komplo çalışması içinde olduğu iddialarına yenisi eklendi. Hedefte sadece seçimle iktidara gelmiş bir parti değil, biz de varız. Karanlık darbe tezgâhlarının bilginiz dışında bugün de devam etmediğini kim iddia edebilir? Size bağlı bir kurumun size karşı, demokratik denetimi savunanlara karşı karanlık faaliyetlerine son vermenin zamanı geçmiyor mu? Bu ülkede olan hep gazetecilere ve özgürlük yanlısı aydınlara olmuştur. Demokrasiyi tam anlamıyla koruyup kollamak için sizi göreve çağırıyor, bu listeyi hazırlayanları lanetliyoruz."

DKM ARŞİVİ