forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

ÖZKÖK VE EKŞİ'NİN BUGÜNKÜ MUHALEFETİ NASIL İNANDIRICI OLURDU?

Aktif .

eser_karakasESER KARAKAŞ: 29 Nisan 2007 sabahı mesela Oktay Ekşi, mesela Ertuğrul Özkök, bir günlüğüne, “Bildiriye karşıyız ama AK Parti de kaşındı” türünden saçmalıklar yerine “Bugün hepimiz AK Partiliyiz” yazabilseler idi, bugün yürüttükleri AK parti muhalefeti saygın ve inanılır olabilir idi.

ESER KARAKAŞ'IN STAR'DAKİ YAZISI

Oktay Ekşi Polemiği...

Hürriyet gazetesi başyazarı ve Basın Konseyi Başkanı Sayın Oktay Ekşi etrafında, bir tarafında Star gazetesi yazarı Ergun Babahan’ın da bulunduğu bir polemik oluşmuş durumda.

Ancak, daha sağlıklı kanaatler oluşturabilmek için meselelere belki biraz da dışarıdan, kavramların kuramsal köklerine daha duyarlı olarak yaklaşmakta fayda var.

28 Şubat post-modern darbesi, 27 Nisan muhtırası, AK Parti’nin uygulamaları, CHP, MHP gibi muhalefet partilerinin tutumu, Ergenekon süreci, ıslak imza, Balyoz planı gibi konulara yaklaşırken, hatta bu konuları çok sıcak polemiklere konu yaparken bir kavram kargaşası yaratmamak lazım.

Benim izlenimim birilerinin, mesela maalesef Oktay Ekşi’nin, Ertuğrul Özkök’ün biraz kasten, biraz meselelere daha serin kanlı bakma alışkanlığı eksikliğinden, belki belirli bir kesim okuyucu ile temas kaygısından ciddi kavram karışıklığı ürettikleri yönünde.

Siyasi tartışma hatta şiddet içermeyen kavgaların taraflarının 2010 dünyasının, çağdaş dünyanın siyasi meşruiyetine sahip olmaları esastır; siyaset kurumsal ve hukuki eşitler arasında yapılır, yapılmalıdır.

Siyasi sürecin bir tarafında siyaseten meşruiyeti olmayan bir kurum olursa yapılan siyaset sakat bir siyasettir, bunu savunanlar da meşruiyet dışına düşerler.

AK Parti’nin, iktidar partisinin rakipleri muhalefet partileridir; bu muhalefet cephesi CHP’den, MHP’den en küçük, TBMM’de temsil edilemeyen partilere kadar uzanır. Siyaseti partileşme üzerinden değil ama sivil ortamda yapmak isteyenlerin de kanımca bu cephede yerleri vardır.

Gazeteciler de meslekleri gereği siyasetin içindedirler ve bu yelpaze içinden ya da dışından ama meşru bir yeri, bir partiyi, bir görüşü savunabilirler, en doğal haklarıdır, bu haklarını ellerinden almak isteyenlerle hepimiz mücadeleye her zaman, her ortamda hazırız.

Ama, siyasi pozisyonunuzu belirlerken meşruiyet çerçevesinden, evrensel hukuk çizgisinden ayrılmamak şartıyla.

İktidar partilerinin rakipleri vardır, düşmanları yoktur, bu rakipler de muhalefet hareketleri, partileri ya da ülkede mevcut olamayan evrensel çizgiler olmalıdır.

İktidar partisinin karşısına silahlı kuvvetleri çıkarmaya, ya da silahlı kuvvetler durumdan vazife çıkarmaya kalktığında yanında olmaya, birileri kasten silahlı kuvvetleri siyasi arenaya çektiğinde bu durumu normal karşılamaya bir gazetecinin hakkı yoktur; bunu yapanlar meşruiyetini, mesleki inanırlıklarını, saygınlıklarını, ağırlıklarını kaybederler.

Bu konu öyle sanıldığı gibi teorik bir konu da pek değildir.

Çok yakın geçmişimizde bir 27 Nisan muhtırası kepazeliği yaşanmıştır; bu muhtıranın AK Parti’ye yönelik olduğuna herhalde kimsenin şüphesi yoktur.

Basınımızda çok sayıda AK Parti muhalifi yazar vardır ve bu siyasal pozisyon onlara analarının ak sütü kadar helaldir; her gün Başbakan’ı, AK Parti’yi basın ahlakı çerçevesinde eleştirmeleri en doğal haklarıdır, ama bir koşulla.

27 Nisan kural dışına çıkıştır ve söz konusu AK Parti muhalifi gazeteciler 29 Nisan 2007 Pazar günü yazılarının başlığına, gazetelerinin manşetine “Bugün hepimiz AK Partiliyiz, hepimiz Tayyip’iz” diye yazmak ZORUNDA İDİLER, 30 Nisan Pazartesi sabahı tekrar, kaldıkları yerden, AK Parti’ye en sert muhalefetlerini sürdürerek.

Bazı gazeteciler bunu yapmadılar, yapamadılar, yanlış tahlilleri, pozisyon alışları aslında meşru mesleki kariyerlerine nokta koydu ama bazı gerçekleşmeler gecikti şimdilik.

Türkiye’de siyaset meşru kurumsal birimler arasında yapılmalıdır; bu sürece bir nedenden askeri çekenler aslında kendi meşruiyetlerini kuyunun dibine çekmektedirler.

29 Nisan 2007 sabahı mesela Oktay Ekşi, mesela Ertuğrul Özkök, bir günlüğüne, “Bildiriye karşıyız ama AK Parti de kaşındı” türünden saçmalıklar yerine “Bugün hepimiz AK Partiliyiz” yazabilseler idi, bugün yürüttükleri AK parti muhalefeti saygın ve inanılır olabilir idi.

http://www.stargazete.com/


DKM ARŞİVİ