forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

GAZETECİNİN ÇARESİZLİK İÇİNDE KALDIĞI AN!

Aktif .

ismail_kucukkayaaAkşam Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, Hürriyet Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Habertürk Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ve Star Gazetesi Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nu arayarak Baykal'ın kaseti konusunda ne yapmaları gerektiği konusunda görüştüğünü yazdı...

Akşam gazetesinde İsmail Küçükkaya'nın aşağıdaki yazısından başka Deniz Baykal'la ilgili başka bir haber yayınlanmadı. Aynı şekilde Zaman, Star, Yeni Şafak ve Bugün'de de Deniz Baykal kasetiyle ilgili herhangibir haber yoktu.

Akşam Genel Yayın Yönetmeni  İsmail Küçükkaya, gazetecilik ilkeleri açısından nasıl çaresizliğe düştüklerinin ipucunu veren görüşmeyi köşesinde yazmış...

Haneye Tecavüz

Bugüne kadarki en uzun yazı işleri toplantımızı yaptık. Güvendiğim iletişimcilere danıştım. Sonra Enis Berberoğlu, Fatih Altaylı ve Mustafa Karaalioğlu'nu aradım. Bütün gazetelerde hararetli tartışma konusu aynıydı.

O iğrenç tezgah nasıl haber yapılacaktı? Ne kadar büyük görülecek, nasıl yorumlanacaktı? Her olasılığı tek tek masaya yatırdık. Bir insanın, ana muhalefet partisi liderinin yatak odasına kadar uzanan kaset tuzağından söz ediyorum.

İlk seçenek, 'Böyle bir planın parçası olmayalım' diyerek haberi görmemekti.

Öte yandan konu, Türkiye'nin konuştuğu bir numaralı olay haline gelmişti. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak doğru olur muydu?

Sonunda, 'Tavrımızı koyalım, ilkemizi anlatalım' dedik. Kurbanın kim olduğunun önemi yoktu, bütün liderler ve tüm şahıslar için aynı duyarlılık söz konusuydu. Biz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın illegal yollarla elde edilen telefon görüşmelerine hiç yer vermemiştik. Bir büyük kulüp başkanının kaçamak görüntülerine, belediye başkanının gizli kamera kayıtlarına, muhafazakar medya patronunun legal yollarla yapılan dinleme kayıtlarına da... Üstelik ünlü, zengin, güçlü ayrımı yapmıyorduk.

Vakit ayarlı kaset

'Haneye tecavüzün geldiği son noktadayız.'
Telekulak skandallarının en acımasız ve gaddar aşaması.
Deniz Bey'i evinden aradım, sadece üzüntülerimi bildirmek için, konuştuk...

Döndüm, birinci sayfa toplantısına devam ettik. Tavır haberi için arkadaşlarım yaratıcı başlıklar önerdiler. 'Vakit ayarlı kaset' bunlardan biriydi. Yine de içimize sinmiyordu. Ne yaparsak yapalım o kirli planın bir uzantısı oluyorduk. Vazgeçtik, yayın yönetmeni arkadaşlarımın bazılarından 'Biz haberi giriyoruz' telefonları geldi. Fark etmezdi, kararlıydık.

Bizimki ilkesel bir duruştur. Dileriz kimse için söz konusu olmaz ama her kimin başına gelirse gelsin gizli kamera tuzaklı haberler bizim sayfalarımızda yer almayacak, asla.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN