forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

BASINDA BİLGİ YOZLAŞMASI

Aktif .

hasanbulent_kahramanHASAN BÜLENT KAHRAMAN: Sabah'ın Pazar ekinde basının "sosyal pornografik" bir anlam taşıdığını, bunun da herhangi bir düşünsel, zihinsel temel üzerine değil, ifşaya, teşhire dayanan, özel hayatı, şahsiyatı tecavüz eden polemiklerden kaynaklandığını belirttim.
 
Bu durumun politik, ideolojik ve kültürel bir anlamı olduğunu, basına saygınlık ve okur kaybettirdiğini söyledim. Bugün basında tartışmalar daha "namuslu" yani "gerçek" bir basın arayışının zorlamasındandır. Basının bu şekilde yozlaşmasına, yozlaştırılmasına yol açan nedenlerden birisi bilgi ve uzmanlık kavramının eksikliğidir.


Türkiye'de son dönemlerde sürekli artan dozda iki şey ortaya çıktı. İlki, Türkiye uzmanlığa verdiği değeri sürekli erozyona uğrattı, yok etti. Uzmanlık ve onun sahip olduğu bilgi yerine göre o manasız "enteldantel" deyimiyle tüketildi, yerine göre çok açık bir aydın düşmanlığıyla. Buna karşılık, orta malı bir söylem geliştirildi, her şey olabileceği en basit şekle indirgendi, ucuzlatıldı.


İkincisi, basın ve özellikle de TV'ler "Türkiye tartışıyor" başlığı altında, "Türkiye demokratlaşıyor" yaklaşımıyla karşılıklı zıtlaşmaya, kapışmaya dayalı, kimsenin kimseyi dinlemediği, herkesin kendi bildiğini okuduğu tartışma programlarıyla idare edilir hale geldi. Bu programlarla uzmanın ve bilginin susturulduğu, sokak üslubunun hâkim olduğu bir döneme girildi. İş öyle bir noktaya geldi ki, bilgi nedir, yanlış nedir, uzmanlık nedir, bilim nedir kavramlarını şimdi yeniden tarif etmek zorunluluğu ortaya çıktı.

 

DKM ARŞİVİ