forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

JULIAN ASSANGE'I İKONLAŞTIRMAK!

Aktif .

Julian_AssangePINAR ÖĞÜNÇ: Karizmatik kişiliği, renkli geçmişi, bu çağa özgü bir kitlesel muhalefet modelinde ufuk açacak vizyonu ve sonrasında hedef haline gelişi elbette bu ikonlaştırma sürecini hızlandırıyor. Seçim öncesi Obama’nın ‘umut’la özdeşleştirildiği ilüstrasyonları hatırlarsınız. ‘Umut’, şimdi ‘hakikat’e döndü, Obama’nın yerini Assange aldı.


PINAR ÖĞÜNÇ'ÜN RADİKAL'DEKİ YAZISI

Assange'ı Atatürkleştirmek

Bütün karanlıkları aydınlatacak, bizi düşmanlardan kurtaracak olan Assange mı?

WikiLeaks fenomeninin popüler kültürde sindirim süreci tam da beklenen gibi oldu. Julian Assange, içlerinden birinin sivrilmesinin, pratik açıdan gerekli olduğunu söylemişti. Sonrasında ‘Kahraman mı terörist mi?’ tipi çoktan seçmeli sorular da onun omuzlarına kaldı.
Hadise büyük olunca, cinsel hayatına dair teferruata giriş süresi de kısaldı tabii. Kendisinin prezervatif kullanımı çoktan bir günlük mevzu... Başka? WikiLeaks’in rakipleri çıktı, eski mesai arkadaşları hakkında konuştu. Assange, bir yanda ‘katli vacip’ten, bir yanda bir pop ikonuna döndü.

Mesele, Türkiye’den bir-iki uyanık müteşebbisin, nasıl bir bağlantı gördülerse, WikiLeaks isimli çorap, don falan üretmeye yeltenmesi değil. Assange’ın ak saçlı cool bir heykelcik olarak Noel Baba’ların arasına karışması, resimlerinin basıldığı fincanlar, tişörtler satılması da...
Ticari matematikle piyasaya sürülen Assange ürünlerinden söz etmiyorum. Fakat Assange’ın bir grup insanın ruhani lideri konumuna getirilişinde, daha doğrusu buna samimiyetle inanmakta bir tehlike var. Julian Assange… Karanlıkları aydınlatacak adam… Onun sayesinde hiçbir şey gizli kalmayacak… Assange… ‘Yurdumuzu’ düşmanlardan kurtaran Atatürk…

Karizmatik kişiliği, renkli geçmişi, bu çağa özgü bir kitlesel muhalefet modelinde ufuk açacak vizyonu ve sonrasında hedef haline gelişi elbette bu ikonlaştırma sürecini hızlandırıyor. Seçim öncesi Obama’nın ‘umut’la özdeşleştirildiği ilüstrasyonları hatırlarsınız. ‘Umut’, şimdi ‘hakikat’e döndü, Obama’nın yerini Assange aldı.

İnternetin hayatımıza girişiyle, dijital teknolojilerin toplumsal mücadelelerde bir gereç haline gelişi neredeyse eşzamanlı oldu. Bir çırpıda akla gelmiyor belki, Zapatist hareketin Latin Amerika cangıllarından doğup tüm dünyaya ilham verişi tam da bugün WikiLeaks’i var eden zihniyet sayesindeydi aslında. İnternetin yaygın bir biçimde kullanılmadığı 1994’te ilk Zapatist manifesto, zihnen yakın duranların, bir aktivist mesuliyetiyle gerçekleştirdiği e-mail bombardımanıyla olmuştu.

Zapatist harekete, Chiapas ormanlarına 5 bin kilometre öteden destek olmak için çalışan hacktivistlerle, Meksika hükümetinin resmi sitelerini bloke etmeye yönelik FloodNet gibi girişimlerle, ‘Dijital Zapatismo’ hep bu hareketin bir parçası olarak kaldı. Küreselleşme karşıtı hareket deseniz, siber âlem de sokak kadar bir cephe artık; kimse inkar edemez.

İşte tam kafama yatmayan kısmı bu: Hakikat için sadece Assange’a, onun naçiz bedenine ihtiyaç olduğunu varsaymak insanlığın kendini hafife alması değil midir?

Diyeceksiniz ki, Subcommandante Marcos’tan da pop ikonu yarattılar. “Bizler Zapatistiz, en küçük olanlarız, bakılsın diye yüzlerini örtenler, yaşamak için ölen ölüleriz” lafını ve o maskeyi hatırlatmak isterim. Yaratan diğerleridir.

WikiLeaks’e destek olmak için girilen kendi web sayfalarında, Julian Assange’ı Kenan İmirzalıoğlu pozunda görüyoruz oysa. Yanında da “WikiLeaks’in hükümetlerin şeffaflığını sağlamasına yardım et” yazıyor. Assange’ı eli şakağında görmesek WikiLeaks bunu yapamaz mı? Tam da Assange artık serbestken düşünmek lazım.

http://www.radikal.com.tr/

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN