forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

TABLET EKRANINDAN MEDYANIN FALI!

Aktif .

ipad_gazeteSERDAR KUZULOĞLU: Ücretli haber dağıtımı konusunda sektörü ikna etmek için uzun zamandır çalışan News Corp.’un sahibi Rupert Murdoch hayalini sadece iPad için yayınlanmaya başladığı The Daily ile deniyor. ‘En iyi haberciliğin en iyi teknolojiyle birleşmesi’ şeklinde özetlediği e-gazetenin mayasının tutmaması bu sektörel hayalin tamamen sona ermesi anlamına gelmese de uzun süre ötelenmesine yol açabilir.SERDAR KUZULOĞLU'NUN RADİKAL'DEKİ YAZISI


Tablet ekranından medya falına bakmak

The Daily'nin evrensel başarı için yeterli kaldıraç etkisi yaratmayacağı ortada.

Shawn Fanning’in müzik paylaşımını kolaylaştıran Napster adlı uygulamayı internete salıp milyonlarca kullanıcı elde ettiği, internetten bedava şarkı kopyalamanın yeni bir salgına dönüştüğü doksanlı yıllarda mobil operatörler telefon melodisi yapmak için şarkı satın alanlardan dev bütçeler kazanıyordu. Daha da garibi, internetten ücretsiz şarkı kopyalayan da telefonuna para verip şarkı yükleyenler aynı kişilerdi.
Teknoloji tarihi benzer örneklerle bezeli. Açıklamasıysa yeni platformların yarattığı dalgalar. Kullanıcılar yeni cihazlarla yeni kullanım alışkanları kazanıyor.


Yine doksanlı yıllarda internetle tanışan medyanın öyküsü oldukça hazin. Zira medya yüksek maliyetle yarattığı ve kendi değerini oluşturan yegane şey olan haberi, internette ilk günden itibaren ücretsiz dağıttı.


Bu garip yaklaşım o dönem kimseyi rahatsız etmedi çünkü İnternet kullanıcı sayısı çok azdı, içeriği dağıtmak kolaydı ve tirajlar, ratingler grafiklerde yukarı çizgiler çizmeye devam ediyordu. 

Ücretli abonelik tutmadı


Ancak çok kısa bir süre içinde internet milyarlarca kullanıcıya sahip oldu, cihaz sayısı arttı ve kullanıcıların öncelikli tercih ettiği mecra haline geldi. Bütün bu süreçte tek gelir kaynağı olarak konumlanan reklam geliri toplam gideri bile karşılamaktan uzak kaldı. Sonuçta medya en fazla sayıda kullanıcıya ulaştığı mecrada en az parayı kazanır hale geldi. Arada denenen ücretli aboneliklerin de hiçbiri tutmadı. Çünkü bedava hizmete başlanan bir platformda bu değişikliği kimse hazmedemedi. Hele bütün alternatifler ücretsiz devam ederken.
Hayatımıza geçen sene giren ve bütün bilişim gündemini değiştiren iPad, dijital çağda ayakta kalabilmek için medyanın elindeki son şans. Birçok ülkede resmi olarak satışa sunulmamış olduğu halde 15 milyondan fazla satan bu tabletin yakaladığı başarı onlarca markada alternatiflerini de doğurdu. 

Yeterli olabilir mi?


Ücretli haber dağıtımı konusunda sektörü ikna etmek için uzun zamandır çalışan News Corp.’un sahibi Rupert Murdoch hayalini sadece iPad için yayınlanmaya başladığı The Daily ile deniyor. ‘En iyi haberciliğin en iyi teknolojiyle birleşmesi’ şeklinde özetlediği e-gazetenin mayasının tutmaması bu sektörel hayalin tamamen sona ermesi anlamına gelmese de uzun süre ötelenmesine yol açabilir. Haftalık 1, yıllık 40 dolarlık abonelik bedeli aboneliğin yaygın olmadığı ülkeler için çok anlaşılabilir değil ama değişen platformların kullanıcı etkisini göz ardı etmemek gerek.


iPad’in ilk çıkışında iddialı e-dergisiyle dikkat çeken Wired’ın sürecine bakarsak ilk sayılara neredeyse hücum eden kullanıcılar birkaç ay sonra dramatik bir şekilde düşmüş, bu da kullanıcıların yeni bir şeyleri keşfetme hevesine bağlanmıştı.


Hali hazırda birçok ücretsiz yayının bulunduğu iPad ortamında The Daily’nin sular durulduğundaki akıbetini görmek kolay değil. Ancak elde edeceğinin evrensel bir başarı için yeterli kaldıraç etkisinin yaratmayacağı da ortada. Enteresan bir döneme şahitlik ettiğimiz kesin.

http://www.radikal.com.tr/

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN