forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

DERYA SAZAK'TAN 'GAZETECİLER ANASINI SATAR' YORUMU

Aktif .

derya_sazak_cnnturkDerya Sazak Işık Koşaner'in söylediği belirtilen 'Gazeteciler anasını satar' sözünü köşesine taşımış. 

 

DERYA SAZAK'IN MİLLİYET'TEKİ YAZISI


Anasını satmak


Eski Genelkurmay Başkanı’na ait olduğu öne sürülen ses kaydının ikinci bölümü de yayınlandı.Koşaner bu kez medya ve balyoz soruşturmasıyla ilgili değerlendirmeler yapıyor.Ordu kavramı ve TSK’nın gelişen “iletişim” dili üzerine kitap yazan “akredite” akademisyenlerin “sözcükler”ini çöpe atıp “kışla” ağzıyla konuşuyor:“Basın mensubu, haber olabilecek bir şeyi yakalarsa çok afedersiniz anasını bile satar. Onu oraya haber diye koyar. Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Çünkü onun için en önemli şey haber bulmak.

Gazeteye koymak. Para alıyor çünkü. Bir de manşete çıkarsa haber pirimi de varmış. Manşet oldu diye... Onun için gazeteci olsun, televizyoncu olsun uzak durunuz.”İşte 2011 yılında “darbeye teşebbüsten” tutuklu generallerin hak ve hukuklarını savunmak adına Genelkurmay Başkanlığı’ndan “istifa” eden paşanın medya analizi.Medyanın teknoloji ve insan kaynakları açısından devrim yaptığı bilişim çağında bir asker gazetecileri, “haber için anasını bile satarlar!” diye tanıtabiliyor.Komutanın üslubu asıl kendi mesleğiyle ilgili “zaaflar”ı dışa vuruyor:Hantepe, heronlar, arkadaşını vuran erler, “tam bir kepazelik!”Koşaner’in ses kayıtları kimilerinin savunduğunun aksine “özel alan”a ilişkin değil.Evet, “ortam dinlenmesi”nin savunulacak bir yanı yoktur.

Ancak konuşmaları internete düşen kişi Genelkurmay Başkanı’dır.Ve her biri “soruşturma açılması”nı gerektiren, ölümle sonuçlanmış olaylarla ilgili bugüne dek ne yapıldığını bilmiyoruz. Ancak bu ses bantlarının sızdırılmasıyla Güneydoğu’da yaşananlar “aleniyet” kazanmaktadır. Vietnam Savaşı’nda Savunma Bakanlığı’nın savaşın ne yönde seyrettiği konusunda hazırlattığı “Pentagon Belgeleri” Amerikan medyasına yansıyınca yönetim Washington Post ve NewYork Times’ın yayınlarını durdurmaya çalışmış, ancak yüksek mahkeme bu isteği “kamunun haber alma hakkı” gerekçesiyle reddetmiştir.O gazeteler Watergate skandalıyla ABD Başkanı Nixon’u istifaya mecbur bırakmışlardır.                                                 

Emekli paşa, subaylarına “bunlar anasını bile satarlar” diye gazetecilerden uzak durma çağrısı yaparken internet andıçlarından söz etmiyor ancak telefonla ve özel temasla ne söylenecekse söylediklerini belirtiyor. Paşanın “OYAK’a gelecek vergilerin emekli maaşlarını yüzde 15 azaltmasın diye mücadele ettikleri”ni açıklaması da Güneydoğu içerikli o konuşma açısından başka bir talihsizlik!   Ve Balyoz itirafı:“Balyozun vebali günahı 1. orduya ait. Karargâhtan böyle planlar nasıl dışarı çıkar izahı yok. Neyimiz var neyimiz yok çaldırmışız!”Bütün bunlar için özür dilenecek mi? Hesap sorulacak mı?

MİLLİYET GAZETESİ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN