forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

HÜRRİYET'İN SLOGANI DEĞİŞECEK Mİ?

Aktif .

faruk-bildiriciHürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Leyla Zana’nın Hürriyet logosunun artık değişmesi gerektiğini söylemesini yorumladı. 

 

HÜRRİYET, HÜRRİYETÇİ BİR MANTIKLA KENDİSİNE DÜŞENİ YAPSIN

"Hürriyet kendine yakışan bir şekilde Hürriyetçi bir mantıkla logosunu artık değiştirmeli ve ’Türkiye Türklerindir’ yerine ’Türkiye Türkiyelilerindir’ deme büyüklüğünü göstermeli."

HÜRRİYET’TE O CÜMLENİN YAYINLANMASI...

Zana’nın sözleri kadar, bu talebi Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ile Ankara Temsilcisi Metehan Demir’in yaptığı bir söyleşide dile getirilmesi ve bunun gazetede aynen yayımlanması da önemli bir gelişme.

SLOGAN 1949’DA ATATÜRK 1987’DE LOGOYA EKLENDİ

Hürriyet logosundaki "Türkiye Türklerindir" ibaresine gelen eleştiriler üzerine olarak konuyu araştırmış; o slogan ve bayrağın gazetenin yayın hayatına başlamasından 1.5 yıl kadar sonra, 8 Kasım 1949 tarihinde konulduğunu yazmıştım. 

Gerekçesi de o günkü başyazıda "Hürriyet’in Avrupa’da da basılmaya başlanması ve "yabancı memleketlerde diğer gazetelerden tefrik edilebilmesi, oradaki Türklerin o bayrağın etrafında birleşmeleri" olarak açıklanmıştı. 

Atatürk’ün portresi ise 1 Ocak 1987’de logoya eklenmişti.

ELBETTE KARAR YÖNETİMİN ANCAK...

Elbette o sloganın akıbetiyle ilgili karar gazete yönetiminin. Ancak o sloganın oraya konulmasıyla ilgili olarak 1949’da açıklanan gerekçelerin ortadan kalktığı da çok açık.

Kaldı ki, "Ne mutlu Türküm diyene" şiarının her yanda haykırıldığı bir Türkiye’yi geride bıraktık artık. Bu ülkenin vatandaşları olarak kimimiz Türk olmaktan, kimileri de Kürt, Arap, Laz, Rum, Ermeni, Musevi, Gürcü olmaktan mutluluk duyuyor; haklı olarak da bunu dile getiriyor. 

O insanların "mutluluğu"na ortak olmanın yolu da eski ayrımcı sloganları sürdürmek değil, ortak paydaları hatırlatmaktan geçer, o da Türkiye vatandaşlığıdır. Logoda bu ülkenin bayrağının bulunmasına itiraz edilmemesi de ortak payda konusundaki görüş birliğinin kanıtı olsa gerek.

Kürtçenin, seçmeli de olsa Milli Eğitim Bakanlığı’nın dersleri arasına girdiği bir Türkiye’de olduğumuzu unutmayalım.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN