forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

ALO YAYINDAYIZ ABİ

Aktif .

bekirhazarBEKİR HAZAR: Medyada bir 3G kutuplaşması başladı... Malum gazetecilikte esas olan yazıdır... Televizyonculukta ise önce görüntüdür. Bazı gazete köşe yazarları 3G dediğimiz görüntülü cep telefonunu yerden yere vuruyorlar.

Ancak televizyon habercilerinde durum çok farklı. Şu günlerde hangi televizyon habercisi arkadaşla otursam, muhabbet dönüp dolaşıp cep telefonundan canlı yayına geliyor. 3G dediğimiz sistem bunu getiriyor. Tv dünyasında büyük heyecan var bu konuda.

Nasıl olmasın ki; Bir minibüs satın alıp içine ekipman dolduruyorsunuz. Canlı yayın aracı haline getiriyorsunuz. En düşük maliyeti 300 bin dolar.. Üstelik bu araçtan uyduya görüntü aktaracaksınız. Yani uydu parası ayrı dert.

Televizyonların en fazla iki-üç canlı yayın aracı var. Maliyetten dolay. Halbuki cep telefonu için ne 300 bin dolarlık yatırıma, ne de uydu kirasına ihtiyaç var...

Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düştüğü anda, karla kaplı o alana canlı yayın aracı gönderemezsiniz. Ama muhabiriniz cep telefonu ile ulaşabiliyor enkaza. O kazada vefat eden İHA muhabirinin kazadan hemen sonraki telefon görüşmeleri yayınlandı haberlerde. 3G o dönemde olasaydı belki de görüntülü olacaktı görüşme. Telefonunu şöyle bir bulunduğu yerde gezdirecekti. Mevkisi, enkazın bulunduğu yer tespit edilecekti. Belki de çabuk ulaşılacak, İHA muhabiri de Muhsin Yazıcıoğlu hayatta olacaktı bugün.

Bir dostum aradı. “Abi Hollanda'dayım, düşen uçaktan çıktım şimdi” dedi. Telefonla yayına aldık. 3G sistemi yerleşmiş olsaydı o dönemde uçaktan görüntülü yayın yapacaktık.. Bunları konuşuyoruz televizyon habercileri ile. Heyecan burada....

Düşünsenize...Haber kanalı Ahmet Hakan Coşkun'u arayacak. Ahmet Hakan “Şu an ameliyata girmek üzereyim” diyecek. “Aaa işte tamam, bunu anlatın” denip, narkoza saniyeler kala ameliyat masasından canlı yayın yapılacak belki de.

Alacaksın 81 telefon, 81 ildeki birer vatandaşa dağıtacaksın kanal olarak. Bir canlı yayın aracı maliyeti bile etmez. Ve sonrasında her sıcak olayda cepten canlı yayın. Hem de anında... Bu sistemi kuran tv haber merkezi nal toplatacak rakiplerine.

İlk 6News yaptı ceptelden canlı yayını. Ardından Habertürk denedi. 24 Haber kanalı da kolları sıvadı. Taksim'deki cep telefonu bayiinden ceptel canlı yayınına geçti. Sırada diğerleri var.

Dünyada yakın gelecekte 6 milyar kameraman, balta girmemiş Amzonlardan bile canlı yayına geçecek. Az sonra!

http://yenisafak.com.tr/

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN