forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Gazeteciliğin sonu mu geliyor?

Aktif .

serdar-turgutHabertürk gazetesi yazarı Serdar Turgut yeni dönem gazeteciliği ve "gazeteciliğin sonu mu geliyor?" sorusunun cevabını aramış...

Turgut, dünyada herkesin artık gazeteciliğin sonunu tartıştığını ve sonun gelmesinin nasıl önlenebileceğini veya yeninin nasıl ortaya çıkacağı gibi soruların tam göbeğinde bulunduğunu yazmış...

İşte Turgut'un yeni dönem gazetecilikle ilgili tespitleri ve çözüm önerileri...

 

1- Eğer 20'nci yüzyılda merkez medyaya hâkim olan gazetecilik anlayışını standart model olarak adlandırırsak bu modelin 21 'inci yüzyılın bugünlerinde sonunun çoktan geldiği kesindir.

2- 21 'inci yüzyılda insan beyni, 20'nci yüzyılda çalışma biçiminden çok daha farklı çalışıyor. insan beyninin çalışmasındaki bu değişim, medya çalışmalarının önemli bölümünce atlanan bir bilimsel gerçektir.

3- 21 'inci yüzyılda değişmiş insan beyni, bilgileri-haberleri dijital ortamdan almaya göre koşullanmış ve ona göre değişime uğramıştır.

4- Artık insanlar isteseler bile standart modeldeki gazeteleri okuyamayacak durumdalar.

5- Yani bir dönem gazeteciliğinin sonunun gelmesinin temelinde gerçek fiziksel nedenler de var

6- Belki bu gelişmeler olmasaydı da gazeteler orijinal düşünce üretemediklerinden, iyi yönetilemediklerinden, yaratıcı, ilgi çekici hiçbir şey yapamadıklarından, sadece var olan durumla yetindiklerinden başka hiçbir şey olmasaydı bile kendiliğinden sonları gelebilecekti.

7- 21 'inci yüzyılın gerçeği, dijital yayıncılık ve haberlerin internetten, tabletten, mobil telefonlardan alınmasıdır. Standart model gazeteler bu gerçeğe direndikleri takdirde gayet tabii ki öleceklerdir.

8- Bunun alternatifi, var olan gazetelerin içeriğini dijital ortama aynen aktarmak değildir. Okuma alışkanlıklarının tamamen değiştiği, okuyucu taleplerinin tamamen farklı olduğu bir dünyada siz eski modele göre gazete hazırlayıp başarılı olamazsınız.

9- Ya tablete özel gazete çıkaracaksınız ve burada yazı her açılan sayfada belki en fazla yüzde 20'yi kaplayacak şekilde olacak. Tabii ki sonuçta gazetenin yerini almasına rağmen farklı olacak bu ürüne farklı bir ad bulmak da gerekecek.

10- Ama Wikileaks olayı ve 11 Eylül günü yaşananlar, Amerika'da akan tüm bilgileri derleyip toparlayacak ve bunları anlaşılabilir biçimde insanlara anlatabilecek gazetelere ihtiyaç olduğunu gösterdi.

11- Global düzeydeki tartışmada şimdilik bir konsensüs ortaya çıktı. Dijital dünyada ne olursa olsun Amerika'da New York Times mutlaka ayakta kalıp yaşayacak. Çünkü dijital dünyanın içerik sunabilmek için New York Times gibi gazetelere ihtiyacı var.

12- New York Times, bloglar dünyasıyla, çok ziyaret edilen internet ve blog editörleriyle kendi içinde yeni koşullara en iyi uyum ve gelişme potansiyelini yakaladı.

13- Eğer tablete özel yeni bir gazete türü üzerine çalışmayacaksak, New York Times'ın ve www.huffingtonpost.com'un yaptıklarını yakından izleyip bir sentez üzerinde bu örneklerden yola çıkarak çalışmalıyız.

14- Bir ara New York Times, Huffington Post ile savaşıyordu, ama şimdi uzlaşmanın kendi çıkarına olacağını gördü ve yeni sinerji yönetemleri üzerine çalışıyor.

15- 21'inci yüzyılda gazetelerin önemi sadece içerikleridir. Kaliteli, orijinal içeriğe sahip olan, farklı düşünebilen gazeteler ayakta kalıp dijital dünyayla ortak çalışarak ortaya yeni modeller çıkaracaktır. Huffington Post'la barış ilan eden New York Times'ın da yapmaya çalıştığı budur....."

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN