forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Fehmi Koru köşesiz kalan köşe yazarlarını yazdı...

Aktif .

ETİKETLER:Fehmi Koru

fehmi-koru

Fehmi Koru, son dönemde bazı gazetelerin köşe yazarlarıyla yollarını ayırmasını değerlendirmiş. 

Koru, yazısında gazetecilerin ve köşe yazarlarının işlerinden olmasını doğru bulmadığını belirtmiş. Koru, hiçbiryerde yazacak imkanı bulamayanlara ise internet medyasını adres göstermiş. 

Koru'nun Star Gazetesi'nde yayınlanan yazısı... 

 

(...)

Türkiye ‘basın özgürlüğü’ konusunda sabıkalı bir ülke... İki taraflı bir sabıka bu: Hem yerli-yabancı çıkar çevrelerine merbut, o özgürlüğü kullanmaya hakkı olmayan pek çok ‘gazeteci’ kılıklı çıkarcı ve nüfuz ajanı gelip geçti bu meslekten; hem de gazetecilerin fikir ve yorumlarından ürkerek onları yola getirmeyi, yola getiremediklerini meslek dışına itmeyi, hatta hayatlarına kast etmeyi düşünebilmiş özgürlük düşmanları hep oldu...

Her anlamda kalemler kırıldı...

Tercihim ne olabilir? Yeter ki çıkarcı veya nüfuz ajanı tipler ortada ‘gazeteci’ kılığında dolaşmasın, özgürlüklerim sınırlansa da olabilir mi? Yoksa, tek özgürlüklerime dokunulmasın, varsın çıkarcılar ve nüfuz ajanları oluversin mi?

Özgürlüğün bulunmadığı ya da yarım olduğu yerde o tipler kendilerine daha fazla yer bulabilirler; fikir ve ifade özgürlüğünün sınırsız kullanılabildiği yerlerde, gerçek gazeteciler sahteleriyle daha rahat mücadele edebilir.

(...)

Medyanın mülkiyet değişimi geçirdiği bir dönemden geçiyoruz; gazeteler ve televizyonların yeni sahipleri çeşitli mülâhazalarla kadro yenilenmesine gidebilirler. Gazete ve televizyon sahip değiştirdiği için çalışanlar orayı terk edebilir. Durduk yere de ilişkiler kesilebilir, uzun yılların beraberlikleri sonlandırılabilir.

Ancak bunların herbirinin kabul edilebilir nezaket çerçevesinde gerçekleşmesi beklenir.

(...)

Yazının tamamı için tıklayın

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN