forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Diziler neden artık eskisi kadar izlenmiyor?

Aktif .

dizilerrrrrTelevizyon sektörü son dönemde diziler açısından büyük bir kriz yaşıyor. Büyük umutlarla yayına giren dizilerin çoğunluğu izlenme oranlarının düşüklüğü nedeniyle yayından kalkıyor. 

Serdar Turgut'un Habertürk'te yayınlanan dizilerle ilgili yazısı dikkat çekici. Turgut, toplumun değişen yapısının dizilere de yansıdığını ve kültürel tercihlerin sürekli değiştirğini belirtmiş. 

Turgut, şu teoriyi ortaya atmış: "21 'inci yüzyıl, ileride "Türk beyninin öldüğü çağ" olarak nitelendirilirse hiç şaşmam."

Serdar Turgut'un Habertürk'te yayınlanan yazısının önemli bölümleri...

(...) 

Anladığım kadarıyla dizi sektöründe bir panik var. Artık "Tutacak" diye yapılan dizilerin ömrü bile çok kısa oluyor. Hangi dizinin başarılı olacağını kestirmek mümkün değil. Dizi yapımcılarının ve TV yöneticilerinin işi çok zorlaşmış durumda. Sorun, onlarda paniğe yol açacak boyuta ulaşmış.

(...) 

Eskiden TV dünyasında AB ve C grubu gibi sınıflandırmalar yapılabiliyordu. A ve B grubu insanların daha rafine zevklere sahip olduğu varsayılıyordu ve bu gruba yönelik tutacak diziler belliydi. "C grubu ise daha ortalama zevke hitap eden dizilerden hoşlanır" diye düşünülüyordu.

(...) 

21 'inci yüzyıl, ileride "Türk beyninin öldüğü çağ" olarak nitelendirilirse hiç şaşmam.

(...) 

Seyirci çoğunluğunun bu şekilde olduğu bir ülkede başarılı televizyon dizisi yapmak belki de imkânsızdır. "Madem bu durumdalar, ben de düzeyi mümkün olduğunca aşağıya çekeyim de öyle bir dizi yapayım" derseniz, bunun bile onlara çok zor ve üst düzeyde gelmesi ihtimali vardır.

Durum maalesef böyledir. 

İşte bu yüzden ben Türkiye'de işlerin daha iyiye gideceğine ve siyaseten düzelmelerin olacağına inanmıyorum. Çünkü insanlar ne iyi TV dizisi ne de hayatlarında ve siyasette düzelme talep ediyorlar.

Serdar Turgut'un yazısının tamamını okumak için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN