forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Dünyanın da gündemi internet ancak bizdeki gibi değil...

Aktif .

internet-dunyaTürkiye'de Yeni internet düzenlemesiyle ilgili tartışmalar sürerken, dünyada ise benzer bir tartışma yaşanıyor. Ancak bizdeki gibi değil. 

Dünyadaki tartışma daha çok ülkelerin güvenliği konusunda yoğunlaşıyor. Avrupa Amerika'nın internet üzerindeki hakimiyetinden duyduğu rahatsızlığı yeni birtakıp adımlar atarak yıkmaya çalışıyor. 

Fehmi Koru, bugünkü Taha Kıvanç köşesinde şunları kaleme almış. 

"Yarın önemli bir gelişme bekleniyor: Almanya Başbakanı Angela Merkel’in çıkacağı Fransa gezisinde Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşeceği konuların ilk sırasında ‘internet’ yer alıyor çünkü. Merkel“İnternet trafiği ABD üzerinden geçtiği için bütün haberleşmelerimiz meraklı gözlere açık; bunu engelleyelim” görüşüyle hazırladığı teklifle Paris’e gidiyor...

Cep telefonu Amerikan istihbaratınca dinlenmişti Merkel’in; meraklanmış, internet üzerinden yaptığı bütün yazışmaların da ABD’ye mutlaka uğradığını öğrenmiş... Şimdi bu yanlışlığı ortadan kaldırmak istiyor ve bunun için Fransa’yı yanına alıp bir ‘Avrupa iletişim ağı’ kurma girişiminde bulunuyor.

Edward Snowden adlı CIA çalışanı gizli belgeleri çalıp medyaya verince ABD’nin herkesi dinlediği ortaya çıkmıştı; Avrupa ülkeleri o gün bugündür alarm halinde.

Geçen hafta Avrupa Komisyonu internet üzerindeki ABD tekelini ortadan kaldırmak için harekete geçti. Yayınlanan bildiri okunduğunda, Avrupa’nın ABD’ye güvensizliğinin her satıra sindiği görülüyor."

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN