forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Fehmi Koru: Gülen Cemaati aklına başına almalı...

Aktif .

ETİKETLER:Fehmi Koru

fehmi-koru-gozlukHükümet - Gülen Cemaati gerilimine başından beri mesafeli yaklaşan Fehmi Koru, Gülen Cemaatine yönelik bazı tavsiyelerde bulundu. 

Gülen Cemaati'nin öfkenin esiri olduğunu savunan Koru, cemaatin bir an önce aklını başına alması gerektiğini savunmuş. 

İşte Koru'nun "Akıllar başlara devşirilmezse..." başlıklı yazıdan bazı bölümler... 


(...) 

Cemaat bugün araya mesafe koyması gereken yanlışlıklar yüzünden çok ciddi ithamlara muhatap ve galiba öfke yüzünden durumun vahameti tam idrak edilemiyor...

Herkes yasadışı dinlemelere takmış durumda; onlar da önemli, ancak esas sorun, konulan böceklerle Başbakanlık çalışma ofisinin dinlenmesi ve kriptolu telefonlarla yapılan görüşmelere kulak verilmesinde... Bu yapılanların önemi gözlerden kaçıyor.

MGK'nın verdiği görevle Suriye'ye geçmek isteyen MİT'e ait TIR'ların sınır öncesinde durdurulup aranmak istenmesi konusu da öyle...

Ne hikmetse bu ithamlar hafife alınıyor. Oysa, dikkatli bir insan, esas bu ithamların dilegetirildiği her konuşmaya, içerdiği ciddi hukuki atf-ı cürüm sebebiyle, kulak kabartırdı.

Okul ve derhane açmak, dini kitaplar mütalaası için biraraya gelmek, ilgi halkası içerisinde siyasilerin ve bürokratların bulunması... Bunlar 2014 Türkiyesi'nde suç değil, Cemaat bunlardan dolayı ‘örgüt' muamelesi görmez; ancak Başbakanlığın dinlenmesi, dünya liderleriyle de konuşulan kriptolu telefonlara kulak verilmesi, MİT adına yola çıkmış TIR'ların durdurulması ve bunu sağlamak için ‘kumpas' kurulması apayrı bir kategoridir.

Şimdilerde Ergenekon ve ilintili davaların ‘kumpas' sözcüğüyle tanımlanır hale dönüşüyor olması hayra alâmet değil. "Onlar da yolsuzluk yapıyor ama" türü savunmalarla geçiştirilemeyecek vahim bir durum söz konusu...

Yurt içi ve dışındaki hizmet faaliyetlerini esas tehlikeye atacak olan da, Başbakan Erdoğan'ın mitinglerdeki söylemi değil, ama diğer ciddi ithamların hukuki sonuçlar doğurması ihtimalidir.

Öfke aklı baştan alır; tamam ama, artık akılları başlara döndürmenin zamanı...

Yazının tamamı için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN