forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

SABAH'IN TEPKİ ÇEKEN HABERİNE OKUR TEMSİLCİSİ'NDEN ÖZÜR...

Aktif .

sabah-logoSabah gazetesi'nin geçtiğimiz hafta "Azrail'in Unuttuğu Adam 179 Yaşında" başlığıyla yayınladığı haber okurdan büyük tepki aldı. Gazetenin Okur Temsilcisi atılan başlığı eleştirdi ve Sabah Gazetesi okurundan özür diledi... 

Sabah'ın Okur Temsilcisi İbrahim Altay, Sabah'ın haberinde geçen Dünyanın en yaşlı insanı bilgisinin doğru olmadığını, inançlarla ilgili bir başlığın atılırken daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizmiş... 

Altay Okur Temsilcisi sayfasında şunları yazmış.. 

"Okur Temsilcisi olarak araştırdık. Haber geçtiğimiz günlerde Hindistan gazetelerinden İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gazetelere yayılmış. Murasi konuşmasının orijinalinde, Azrail'den hiç söz etmemiş. Hinduizm'e inanan bir kişi olarak "Ölüm Tanrısı (Yamaraja) beni unuttu sanırım" demiş. Bir diğer kaynağa göre ise "Ölüm beni unuttu" demiş. Bu haberi aktaran İsrail, Avrupa ve ABD menşeli haber siteleri Murasi'nin söylediğini olduğu gibi vermek yerine, kendi inanışlarına göre yorumlayıp Yamaraja'yı 'ölüm meleği'ne çevirmişler. Sabah da haberi bu kaynaklardan alırken kendince değiştirmiş ve ölüm tanrısı ya da meleği yerine "Azrail" yazmış.

Herkes bilir ki dinler ve inanışlar farklı özellikler gösterir. Hinduizm bir yana Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık'ta meleklere yüklenen anlamlar bütünüyle aynı değildir. Bu yüzden, bir din ya da inanışa ait kavramları başka bir dile aktarırken dikkatli olmak gerekir. Yapılması gereken, ağızdan çıkan sözleri değiştirmeden, olduğu gibi ve bağlamını açıklayarak vermektir.

Gazeteciler içerisinde yaşadıkları toplumun dinine ve kültürüne yabancı olmamalıdır. Bilmek yetmez, o dine ve kültüre saygı göstermek gerekir. Haberi okunur kılmak kaygısıyla kendimizi ilgi çekici başlık bulma şehvetine kaptırmamalıyız. Bazı konuların ironiyle ya da latifeyle ele alınamayacağını unutmamalıyız. Aksi takdirde bu haberde olduğu gibi o dine inanan insanları incitmiş oluruz. 

Bu hata bütün dinlere ve kültürlere saygılı olmak iddiasında olan Sabah'a yakışmamıştır. Okur Temsilcisi olarak okurlarımızdan özür diliyorum." 

Yazının tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN