forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

DİLİPAK'IN DAVASINA KARŞI BU ÜRPERTİCİ SESSİZLİK NEDEN?

Aktif .

YUSUF KAPLANYUSUF KAPLAN: "Dolmuş" sözcüğü trafikte, "gecekondu" sözcüğü de inşaatta mucidi olduğumuz iki sözcük. Bu iki sözcük Türkiye'nin modernleşme tarihinin hasılasını iyi özetliyor aslında: Çorak ve çırak bir ülke:

Hâlâ 100 küsûr yıl geçmesine rağmen, modernliği hazmetmek için çıraklık talim ediyor.

Dolmuş sözcüğünü icat etmiş bir millet sadece dolmuşu icat etmekle yetinmeyecekti elbette: "Dolmuşa binecekti", "dolduruşa getirilecekti", gece her şeyine el konulacaktı; o da her şeyi gece konduracaktı filan.

"Dolmuşa bindirilmek"ten çok hoşlandığımız anlaşılıyor: Neden acaba? Yolda, sipsivri ortada kalmaktan mı korkuyoruz yoksa?

Türkiye'de bir Ergenekon operasyonu yapılıyor. Kimin, neyi, niçin, kiminle ve kim için yaptığı belli değil. Görünüşe bakılırsa "Türkiye bağırsaklarını temizliyor"; ama gerçekte böyle mi acaba?

Mesela Türkiye'yi sarsan, kamplara bölen kritik fail-i meçhul cinayetlerden hiç biri açıklığa kavuşturulmadığı gibi, gerçekten de açıklığa kavuşturulup kavuşturulmayacağı konusunda bir ümit ışığı bile yok ortalıkta. Ama birileri Türkiye bağırsaklarını temizliyor diye nara atmaya devam ediyor!

 

* * *

Türkiye'de yazarlık hayatı boyunca insan hakları konusunda yılmaz bir mücadele verdi. Gösterilere katıldı. Yürüyüşlere öncülük etti. Şehir şehir, kasaba kasaba bütün Anadolu'yu arşınladı: Tek derdi, kaygısı ve tasası vardı: Bu ülkede insanca yaşayabilmek. Bunun mücadelesini verebilmek.

Kimden bahsediyorum? Elbette ki, Abdurrahman Dilipak'tan.

Abdurrahman Dilipak 40 küsur yıllık yazı hayatı boyunca bu ülkede insanca yaşanabilecek bir ortamın oluşturulabilmesinin mücadelesini veriyor: O mahkeme senin, bu mahkeme benim diyerek mahkeme mahkeme koşuşturup duruyor.

Son birkaç yıldan bu yana da çok komik bir dava yüzünden hayatı neredeyse zehir oldu Dilipak'ın ve artık o ev senin bu ev benim diye koşturmaya başladı adeta.

"Erkaya davası" olarak bilinen malum dava dolayısıyla evi icra yoluyla satışa sunuldu.

Peki Dilipak / Erkaya davasının ne olduğunu bilen var mı? Ergenekon operasyonuyla Türkiye bağırsaklarını temizliyor diye dolduruşa gelerek beynimizi propaganda haberleriyle yıkayanların, Dilipak'ın davasından haberleri var mı? Bu davaya karşı neden sessiz kalıyorlar? Neden böyle bir dava yokmuş gibi davranıyorlar? Bu davaya sahip çıkmaları için de dolmuşa bindirilmeleri mi gerekiyor ille de?

Dilipak, bir komutana (Erkaya'ya) hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanıyor yıllardır. Ama ortada hakaret olduğuna dair bir delil olmadığı anlaşılıyor.

Olay şöyle: 28 Şubat darbesinden ötürü Dilipak, rahatsızlığını belirten bir yazı yazıyor. Vakit gazetesi de bunu manşete taşıyor.

Dilipak bu konuda şunu söylüyor: "Ben 'hakkımı helal etmiyorum' dediğim iddiası ile yargılandım ve tazminata mahkum oldum. Bir diğer ifadem de 'toprağı bol olsun.' Elbette hakkımı helal etmiyorum ve teolojik bir arka plana sahip helallik konusu tamamen bireysel bir insiyatiftir ve ilahi adalete dönük bir talebi ifade eder… Ancak benim yazımda böyle bir ifade yok. Bu ifade gazetenin manşeti. Çoğul olarak 'etmiyoruz' deniyor. Ben de o gazetenin yazarı olunca, ben de bu ifadeye dahil edildim, yargılandım ve yazmadığım bir yazıdan dolayı mahkum oldum…"

Dikkat ederseniz tam bir hukuk skandalı var ortada. Ve "Ergenekon'la Türkiye bağırsaklarını temizliyor" diye ortalığı vaveylaya verenlerin de, "Ergenekon'la insan hakları ayaklar altına alınıyor" diye numara yapanların da hiçbirinden ses çıkmıyor Dilipak'ın davası hakkında.

Herkes sessiz. Dilini yutmuş gibi… Bütün medya Dilipak'ın davasını yazmamak, konuşmamak, gündeme taşımamak için ağızlarını bantlamış gibi. Elbirliği etmişlercesine… Sanki Dilipak'ı yazarlarsa kafalarına kurşun sıkılacağı tehdidi almışçasına… kimsenin gıkı çıkmıyor!

Dolmuşa binilecek, kaçırılmaması gereken bir durum, bir fırsat, bir çıkar yakalanamadığı için mi acaba?

 

http://yenisafak.com.tr/

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN