forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

BASIN BU HABERLERİ CİDDİYE ALMAK İÇİN NE ZAMAN 'MÜSAİT' OLUR ACABA?

Aktif .

 Cengiz Çandar: Doğrusu çok merak ediyorum, ordunun içindeki cuntaların ve darbe hazırlıklarının ortaya çıkmasının ‘en uygun’ ve ‘en doğru’ zamanı ne zamandır? Ne zaman Türk basını bu haberleri ciddiye alabilmek için ‘müsait’ olabilir acaba?
 
 
 
 
CENGİZ ÇANDAR'IN BUGÜNKÜ YAZISINDAN BİR BÖLÜM...
 
 
 
 
(... )
 
Doğrusu çok merak ediyorum, ordunun içindeki cuntaların ve darbe hazırlıklarının ortaya çıkmasının ‘en uygun’ ve ‘en doğru’ zamanı ne zamandır?

Ne zaman Türk basını bu haberleri ciddiye alabilmek için ‘müsait’ olabilir acaba?
 
Bu basın, neredeyse ordunun ‘mütemmim cüzü’ haline gelmiş, ordunun darbe hazırlığı yapması, içinde cuntalar barındırması onların hiç ilgisini çekmiyor.

‘Bir ordunun içinde bu cuntaları kim kuruyor, kim darbe belgeleri hazırlanması için emir veriyor’ diye soran pek yok. Sanki darbe yapmak, cunta kurmak dünyanın en doğal işi.
 
Onlara göre tuhaf olan bunların belgelenip gazetelerde yazılması...”
 
Tabii, bu saptama basının bir bölümü ve basındaki bazıları için geçerli. Ve yine tabii ki, böyleleri basında bir hayli yer kaplıyorlar. Böylelerinin medyadaki mevcudiyeti Genelkurmay’ı da kesmiyor ki, Genelkurmay Başkanlığı’nın önceki gece yayımladığı bildiri medyayı hedef alıyor.
 
Yani basında işgal ettikleri mevkiler ve yer ‘güneşi balçıkla sıvamaya’ yetmediği için söz konusu cunta ve darbe ile ilişkili belgelerin medyada yer alması, besbelli Genelkurmay’ı rahatsız etmiş, bildirinin 8. Maddesinde şöyle deniyor:
 
“Şayet ortada delil değeri taşıyan bir belge mevcut ise, bunun bulunması gereken yerin basın organları değil, yetkili soruşturma makamları olduğunda şüphe bulunmamaktadır. Bu nedenle, 24 Ekim 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’nca yapılan açıklamada adlî makamlara gönderildiği öne sürülen ihbar mektubunun, soruşturmanın gizliliği ilkesi ihlal edilerek basına sızdırılmasının ve bunun ne amaçla ve kimler tarafından yapıldığının düşünülmesi gereken bir nokta olduğuna dikkat çekilmiştir.”
 
28 Şubat’ta beni de hedef alan ve benzerleri daha sonra defalarca ortaya çıkan o ‘andıç’ adındaki ‘kirli tertip’e ilişkin Genelkurmay tarafından bir duyarlılık gösterilseydi, ‘soruşturmanın gizliliği ilkesi’ yerine getirilerek sorumlulara ilişkin bir işlem başlatılsaydı, Genelkurmay açıklamasının yukarıya alıntıladığımız 8. maddesi bir anlam taşırdı.
 
...
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN