forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

MEDYANIN ŞUBAT AYI RAPORU

Aktif .

mtmMedya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli olarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporunun Şubat ayı sonuçları açıklandı. İşte, Şubat ayında Türkiye’nin gündemine oturan kişi, konu ve kuruluşlar…


ŞUBAT AYINA “YARGI BAĞIMSIZLIĞI” TARTIŞMALARI DAMGASINI VURDU…

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre; geçtiğimiz aya damgasını vuran konu “yargının bağımsızlığı” tartışması oldu.  Başsavcının gözaltına alınmasıyla başlayan hararetli tartışmalar, hükümet ve Yargıçlar Birliği arasında gerilime neden oldu.  Medyanın yakın markajına giren “yargı bağımsızlığı” tartışmaları, Türkiye’nin uzun zamandır en önemli gündem konuları arasında üst sıralarda yer bulan Ergenekon ve terör haberlerini geride bırakarak, toplam 26 bin 719 habere konu edildi.


BALYOZ DARBE PLANI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR…

Taraf gazetesinin iddiasıyla gündeme gelen “Balyoz Darbe Planı”,  Şubat ayında da gündemdeki yerini korudu.  Medyanın ve Türk halkının yakın takibine giren konu ay boyunca 12 bin 918 habere konu edildi. Darbe planına gösterilen ilgide,  önceki aya oranla ciddi bir artış gösterdi.


Geçtiğimiz ay medyada en çok yer bulan bir diğer konu da Sevgililer Günü oldu.  Sevgililerin hayatına renk katan bu özel gün, ekonomiyi de canlandırdı. Sevgililer Günü; gazete, dergi, haber siteleri ve televizyon kanallarında 8 bin 344 habere konu edildi.


DOĞAL FELAKETLER ÜZÜNTÜ YARATTI…

Şubat ayında ülke gündeminde en çok yer bulan konulardan biri Türkiye’nin çeşitli illerinde can kaybına ve büyük tahribatlara neden olan sel felaketiydi. Sel; ay boyunca, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 2 bin 779 habere konu edildi.


Yılın ikinci ayında en çok yankı bulan bir diğer doğal felaket haberi ise yurt dışından geldi. Karayipler'in en yoksul ülkesi Haiti'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde binlerce kişinin ölmesinin ardından Şili’de yaşanan deprem, tüm dünyada derin sarsıntı yarattı. Binlerce kişinin ölümüne neden olan deprem, dünya medyasının yanı sıra Türk medyasının da yakın takibindeydi.


Ayın öne çıkan diğer başlıkları;

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 60. Berlin Film Festivali Berlinale çerçevesinde, Türk sinemasını tanıtmak amacıyla ''Berlin'de Türk Sineması'' gecesi düzenlendi.

Fransa Kültür Bakanlığı, Yönetmen Fatih Akın'ı, "sanat ve edebiyat şövalyesi ödülü'' (Chevalier des Arts et des Lettres) ile onurlandırdı.

8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İstanbul, Kars ve Sinop'ta 12 Mart-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından bu yıl 8. kez gerçekleştirilecek festivalin filmleri, 12-21 Mart tarihlerinde İstanbul'da Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Modern salonlarında gösterilecek.

60. Berlin Film Festivali'nde büyük ödül alan Altın Ayı'yı büyük bir sürpriz yaparak Türk filmi “Bal” kazandı.

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl "Sinema" dalında verilen "Aydın Doğan Ödülü"ne, yönetmen Nuri Bilge Ceylan layık görüldü.MAGAZİN GÜNDEMİ

HÜLYA AVŞAR ZİRVEDE…

Medya Takip Merkezi’nin düzenli olarak hazırladığı “ayın magazin gündemi” sonuçlarına göre; Hülya Avşar geçen aya göre bir sıra öne çıkarak ayın en medyatik ünlüsü oldu.  Haber sayısı % 6 oranında artış gösteren Avşar, snowboard yaparken ayağını kırması nedeniyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Show TV’de yayınlanan Yetenek Sizsiniz programında yaptığı jüri üyeliği ve Habertürk’te yayınlanan programındaki sivri dilli açıklamalarıyla da medyanın ilgi odağı olan Avşar kızı, ay boyunca toplam 1.645 habere konu edildi.


CEM YILMAZ POPÜLARİTESİNİ KORUDU…

Şubat ayını kapsayan aynı araştırma sonuçlarına göre; şov dünyasının en popüler ikinci ismi Cem Yılmaz oldu. Ünlü şovmen, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 1.642 habere konu edildi. Yılmaz’ın ‘Borusan İstanbul Filarmoni Konseri’ni yönetmesi ve Şahan Gökbakar’la bir araya gelmesi dikkat çeken gelişmeler arasındaydı.

NEJAT UYGUR’A SÜRPRİZ İLGİ…

MTM’nin hazırladığı “ayın en medyatik ünlüleri” listesine bu ay üst sıralardan, sürpriz bir isim eklendi.  Nejat Uygur’un rahatsızlığı nedeniyle GATA’ ya kaldırılmasının ardından onu ziyaret etmek isteyen Emine Erdoğan’nın türban nedeniyle hastaneye alınmaması polemiklere neden olurken, konu medyanın da yakın markajına girdi.  Siyaset ve magazin dünyasının konuya ilgisi nedeniyle medya hiti artan Nejat Uygur, ay boyunca 1.274 haberde yer aldı ve medya yansımaları 22 kat artış gösterdi.


ŞAHAN GÖKBAKAR’A, “RECEP İVEDİK” DOPİNGİ…

Recep İvedik serisinin yeni filminin sinemaseverlerle buluşması nedeniyle yeniden medyanın dikkatini çeken Şahan Gökbakar, Şubat ayının en çok konuşulan ünlüleri arasındaydı. Haber sayısı % 107 artan Gökbakar, filmin yanı sıra, Cem Yılmaz ile bir araya gelmesi ve Merve Sevi ile yaşadığı birliktelik nedeniyle de sıkça görünüm sağladı.


DENİZ SEKİ GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR…

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer ünlüsü de Deniz Seki oldu. Hapisten çıktıktan sonra medyanın ilgi odağı olan Seki, Eyüp Sultan Camisine kameramanlarla gidip, dua etmesiyle de medyada sıkça yer aldı. Ay boyunca çeşitli haberlerle gündemde kalan Deniz Seki’nin, toplam 729 haberde bahsi geçti.

 

ŞOV DÜNYASININ EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ


No

Adı

Şubat

Ocak

Artış Yüzdesi


1

Hülya Avşar

1.645

1.545

6


2

Cem Yılmaz

1.642

2.102

-22


3

Nejat Uygur

1.274

58

2.097


4

Şahan Gökbakar

1.138

550

107


5

Sezen Aksu

990

895

11


6

İbrahim Tatlıses

866

658

32


7

Ajda Pekkan

862

805

7


8

Demet Akalın

842

832

1


9

Beren Saat

754

546

38


10

Deniz Seki

729

230

217


MTM Medya Takip Merkezi'nin, Şubat ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.
SİYASET GÜNDEMİ


Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı  ‘ayın siyaset gündemi’ raporuna göre; yılın ikinci ayında medyada en çok konuşulan siyasi parti,  yine AKP oldu.  AKP; Tekel işçilerinin grevi,  Balyoz Darbe planı, erken seçime ve mecliste yaşanan gerilimli görüntülere dair açıklamaları ile medyanın yakın markajındaydı.  Ay boyunca, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde 44 bin 530 haberde yer bulan partinin, ekranlarda kalma süresi ise 646 saat oldu.


CHP, GENSORU İLE GÜNDEMDE  …

Şubat ayında medyada en çok yer bulan bir diğer siyasi parti ise CHP oldu. Terör örgütü mensuplarının Habur Sınır Kapısı'ndan gelişleri sırasında hakimlerin ayarlandığı iddiaları ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında gensoru önergesinde bulunan CHP ay boyunca, yargının bağımsızlığı tartışmaları nedeniyle de yakın takipteydi. Ay boyunca medyanın yakın markajında olan parti, toplam 27 bin 509 habere konu edildi.


AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ PARTİLERİ

No

Adı

Şubat

Ocak

Artış Yüzdesi (%)

1

AKP

44.530

39.462

13

2

CHP

27.509

24.894

11

3

MHP

10.602

8.847

20

4

BDP

3.665

9.108

-60

5

DTP

3.378

5.286

-36

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Şubat ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.


Aynı araştırma verilerine göre;  ayın en çok haber olan diğer siyasi partileri, 10 bin 602 haberle MHP, 3 bin 665 haberle BDP ve 3 bin 378 haberle DTP oldular.


AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASETÇİLERİ


No

Adı

Şubat

Ocak

Artış Yüzdesi (%)


1

Recep Tayip Erdoğan

43.513

40.588

7


2

Abdullah Gül

15.271

10.990

39


3

Deniz Baykal

10.333

7.088

46


4

Bülent Arınç

8.193

10.064

-19


5

Devlet Bahçeli

5.535

2.947

88


MTM Medya Takip Merkezi'nin, Şubat ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.
ERDOĞAN’IN GÜNDEMİ YOĞUN…

Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre; ayın en konuşulan ismi, popülerliğini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.  Her davranışı,  her açıklaması yakından takip edilen Erdoğan, Şubat ayı boyunca 43 bin 513 haberle kamuoyunun karşısına çıktı.  Şubat ayında Erdoğan’ın gündemindeki önemli konulari ise Meclis'teki kavga, demokratik açılım, yargı konusu, darbe iddiaları ve eşi Emine Erdoğan'ın GATA'ya alınmaması oldu. Başbakan’ın ay boyunca TV ekranlarında kalma süresi,  640 saati aşkındı.


Siyaset dünyasının en çok konuşulan ikinci ismi ise yine Abdullah Gül oldu. Gül, özellikle anayasa değişikliği konusuyla medyada sıkça yer aldı.  Cumhurbaşkanı, aynı zamanda, terör, balyoz planı gibi gündemdeki sıcak gelişmelere yönelik açıklamalarıyla da medyanın ilgisini topladı.  Cumhurbaşkanı ay boyunca 15 bin 271 haberde yer buldu.


MUMCU- ARINÇ TARTIŞMASI ŞUBAT AYINA DAMGASINI VURDU…

Mecliste yaşanan gerilimin ardından, Meclis moderatörü Güldal Mumcu’nun, oturumu iyi yönetemediği gerekçesiyle Bülent Arınç’la girdiği polemik geçtiğimiz aya damgasını vurdu. Arınç’ın kendisine saldırıda bulunduğunu açıklayan Mumcu,  ay boyunca 2 bin 746 haberde yer aldı.


EKONOMİ GÜNDEMİ


Medya Takip Merkezi’nin, Şubat ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre; ekonomik kriz, uzun zamandır olduğu gibi, Şubat ayında da gündemdeki yerini korudu.  Kriz, ay boyunca 12 bin 876 habere konu edildi. En çok konuşulan konular arasında yerini alan zam haberleri, gıda ve sebze/meyve fiyatlarındaki fahiş artışlarla dikkat çekti.

TEKEL İŞÇİLERİNİN EYLEMİNE İLGİ ARTIYOR…

Tekel işçilerinin aylardır süren eylemleri, Şubat’ta da gündemdeki yerini arttırarak sürdürdü. Birçok kesimden destek alan Tekel işçilerinin eylemleri,  Başbakan Erdoğan’ın ve hükümetin çeşitli sözcülerinin, greve yönelik sert açıklamalarıyla da ilgi topladı.  Hükümetle aralarındaki gerilimin her geçen gün arttığı Tekel işçilerine ilgi önceki aya göre % 47 artış gösterdi. Konu medyada toplam 14 bin 105 habere konu edildi.


İŞ BANKASI ZİRVEDE…

İş Bankası, The Banker Dergisi’nin "Top 500 Banking Brands" sıralamasında 91’nci sırada yer alarak ilk 100’e giren "tek Türk bankası" oldu.  Şubat ayında yakın markaja alınan banka, sosyal sorumluluk çalışmaları ve yeni reklam filmiyle de beğeni topladı. Şubat ayında en çok konuşulan firmalar arasında üst sıralarda yerini alan İş Bankası, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 2 bin 341 habere konu edildi.


YAPI KREDİ WORLDCARD DÜNYADA ‘EN DEĞERLİ İLK 10’A GİRDİ…

Yapı Kredi Worldcard, dünyanın en saygın finans yayınlarından The Banker’in 2009 yılı marka değeri araştırmasında, dünyanın en değerli on kartından biri seçildi. Türkiye’den yalnızca Yapı Kredi Worldcard’ın yer aldığı sıralamada, kredi kartının marka değeri 400 milyon dolar olarak belirtildi. Ay toplamında Worldcard, toplam 1.118 habere konu edildi.


ARÇELİK VE VESTEL DÜNYANIN 250 BÜYÜĞÜ ARASINDA…
Türkiye'nin lokomotif şirketlerinden Arçelik ve Vestel, araştırma şirketi Deloitte'un her yıl halka açık şirket bilgilerine dayanarak tespit ettiği dünyanın en büyük 250 tüketici ürünü şirketi sıralamasında yer aldı. Arçelik'in listede 136'ncı, Vestel'in 195'inci listeye girmesi, ekonomi dünyasının en dikkat çekici gelişmeleri arasında yerini aldı.


Ayın dikkat çeken diğer gelişmeleri;

  • TMSF başkanlığına, kurumda ikinci başkan olarak görev yapan Şakir Ercan Gül asaleten atandı.
  • Avrupa'nın ikinci büyük petrol şirketi BP, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 4,3 milyar dolar net kar elde ettiğini açıkladı.
  • Vodafone Türkiye, 2009-10 mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Ekim - Aralık 2009 döneminde şirket servis gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.9 arttırdı.
  • Çikolata ve şekerleme sektörünün yayın organı Candy Industry tarafından 9 yıldan bu yana hazırlanan Küresel Top 100 listesinde Ülker 11'inci sıraya yerleşti.
  • Turkcell'in yaratıcı fikri olan girişimciler için geliştirdiği Turkcell Partner Programı, uluslararası ASAP ödülü (Association of Strategic Alliance Professionals Awards) aldı.
  • Coca-Cola'nın 4. çeyrek karı, güçlü deniz aşırı satışlarının etkisiyle arttı. Dünyanın en büyük içecek üreticisi Atlanta merkezli Coca-Cola, yaptığı açıklamayla dünya genelinde satışların yüzde 5 arttığını duyurdu.


SPOR GÜNDEMİ


FENERBAHÇE TAHTINI GERİ ALDI…

MTM Medya Takip Merkezi’nin her ay düzenli olarak hazırladığı “ayın spor gündemi” raporu sonuçlarına göre; Şubat ayının en çok konuşulan spor kulübü Fenerbahçe oldu. Geçtiğimiz ay tahtını Galatasaray’a kaptıran Fenerbahçe, ay boyunca 16 bin 74 haber ve yazıda yer alırken, toplam 144 saat TV ekranlarında göründü.


Geçtiğimiz ayın en medyatik ikinci takımı ise Galatasaray oldu. Beşiktaş’la yaptığı büyük derbiyle adından sıkça söz ettiren Galatasaray, ay boyunca 15 bin 150 habere konu edildi.  Galatasaray’ın ekranlarda kalma süresi ise 190 saati aşkındı.


BURSASPOR YÜKSELİŞTE…

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan takımlarından bir diğeri de Bursaspor oldu. Ligde sergilediği başarılı performansıyla dikkat çeken Bursaspor, ay boyunca 11 bin 56 habere konu edildi. Bursaspor’un haberleri önceki aya göre yüzde 113 artış gösterdi.


AYIN EN MEDYATİK SPOR KLÜPLERİ

Adı

Şubat

Ocak

Artış Yüzdesi

Fenerbahçe

16.074

18.526

-13

Galatasaray

15.150

19.136

-21

Beşiktaş

14.839

15.050

-1

Bursaspor

11.056

5.180

113

Trabzonspor

9.082

10.401

-13

ARDA TURAN ZİRVEDE…

MTM Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı aynı araştırma sonuçlarına göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan futbolcusu Arda Turan oldu. Haber sayısı yüzde 51 oranında artış gösteren Arda, Atletico Madrid ve Beşiktaş maçlarında sergilediği oyunlarla ilgi topladı. Arda Turan ay boyunca 2 bin 960 habere konu edildi.

LUGANO SAKATLIK HABERLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ…

Ayın en çok konuşulan bir diğer sporcusu da Diego Lugano oldu. Diyarbakır maçında yaşadığı sakatlık nedeniyle spor medyasının ilgisini üzerine çeken Lugano, ay boyunca 2 bin 800 habere konu edildi. Lugano’nun haberleri önceki aya göre; % 74 artış gösterdi.


Sakatlanması ve ceza almasıyla ilgi odağı olan Mehmet Topuz’un, haber oranında % 90’lık bir artış yaşandı.


AYIN EN MEDYATİK FUTBOLCULARI

Adı

Şubat

Ocak

Artış Yüzdesi

Arda Turan

2.960

1.958

51

Diego Lugano

2.800

1.610

74

Mehmet Topuz

2.052

1.081

90

Gökhan Ünal

1.812

3.274

-45

Gökhan Gönül

1.676

680

146

Alex De Souza

1.597

2.054

-22

Holosko

1.572

1.010

56

Leo Franco

1.572

366

330

Volkan Demirel

1.431

628

128

Emre Güngör

1.234

465

165


LEO FRANCO’NUN HABERLERİ %  330 ARTIŞ GÖSTERDİ

MTM’nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; geçtiğimiz ay haberleriyle ilgi odağı olan bir diğer sporcu, Leo Franco oldu. Önceki aya oranla haber sayısı % 330 oranında artış gösteren Franco, hatalı gol yemesi nedeniyle sıkça eleştiri yağmuruna tutuldu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN