forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

MART AYI MEDYA GÜNDEMİ...

Aktif .

gazete_soruMedya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli hazırladığı gündem raporunun Mart ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, Türkiye’nin ay boyunca en çok konuştuğu konular; Libya’daki gelişmeler, Japonya depremi, Ergenekon kapsamında gözaltına alınan gazeteciler ve siyaset arenasındaki sıcak gelişmeler oldu. İşte Mart ayının iz bırakan başlıkları...

 

MTM Medya Takip Merkezi, tüm gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yayımlanan haberleri tek tek inceleyerek, ülke gündeminde geçtiğimiz ay en çok konuşulan olay, kişi ve kurumları belirledi.

Araştırma raporuna göre, Mart ayında Türk medyasında en çok yer bulan konu, Libya’daki halk ayaklanması ve bununla birlikte yaşanan sıcak gelişmeler oldu. Kaddafi’nin, halk isyanına verdiği sert yanıt, önce Fransa ardından ABD güçlerinin savaş uçaklarını Libya’ya göndermesiyle yeni bir boyut kazanırken, konu tüm dünyada olduğu gibi Türk medyasında da geniş yankı buldu. Gelişmeler, medyada 67 bin 750 habere konu edilirken, TV kanallarının konuya ayırdığı süre ise 662 saati buldu.

GAZETECİ TUTUKLAMALARI ÜLKE GÜNDEMİNİ ALT-ÜST ETTİ

Aynı raporunun sonuçlarına göre; Mart ayında en çok konuşulan ikinci konu, gazeteci tutuklamaları nedeniyle büyük eleştiriler alan Ergenekon Soruşturması oldu. Nedim Şener, Ahmet Şık gibi isimlerin tutuklanmasının ardından, Zekeriya Beyaz’ın evine yapılan baskın da gündeme bomba gibi düştü. Ergenekon Soruşturması ile ilgili medyada 41 bin 974 haber yayınlanırken, gazeteci tutuklamaları nedeniyle “basın özgürlüğü” tartışmaları da yeniden alevlendi. 9 bin 200 haber ve yazı ile medyada yer bulan “basın özgürlüğü” konusu, Türk medyasında bugüne kadarki kendi haber rekorunu kırdı.

DÜNYANIN GÖZLERİ JAPONYA DEPREMİ VE RADYASYON TEHLİKESİNDE…

Geçtiğimiz ayın önemli bir diğer gelişmesi, Japonya’da yaşanan deprem oldu. Depremin ardından oluşan tsunamiyle birlikte 10 bin kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Dünya eksenini kaydıran bu gelişmenin ardından Fukuşima nükleer santralinde basıncın yükselmesi, tüm dünyada derin endişe yarattı. MTM’nin yaptığı araştırma raporuna göre; Japonya’yla ilgili tüm gelişmeler, dünya medyasından olduğu kadar Türk medyasında da geniş yankı buldu. Konu, 41 bin 937 haber ile kamuoyuna ulaştırıldı.

EYLEMSİZLİK KARARI TERÖR HABERLERİNİ DE AZALTTI

Terör örgütünün geçtiğimiz aylarda eylemsizlik kararı almasının ardından, medyada yer alan terör haberlerinde önemli bir düşüş yaşandı. Geçtiğimiz aylarda Türk medyasının gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alan terör haberleri, listede gerilere düştü. PKK terör örgütü, ay boyunca 19 bin 967 haberde yer buldu.

SİYASET GÜNDEMİ

PARTİLERİN SEÇİM HAZIRLIKLARI HABER REKORU GETİRDİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), düzenli olarak hazırladığı ‘ayın siyaset gündemi’ raporuna göre; Mart ayında, yaklaşan genel seçimler nedeniyle, siyaset haberlerinde büyük bir artış yaşandı. Siyasi partilerin seçim hazırlıkları ve milletvekili aday başvuruları, medyanın yakın markajına girdi.

Medyada ayın en çok yansıma bulan partisi ise, haber sayısında Şubat ayına oranla yüzde 54 artış yaşanan AK Parti oldu. 73 bin 553 haberde bahsi geçen AK Parti’ye, TV kanalları 412 saat yer ayırdı.

TV MECRASINDA CHP, BASINDA AKP HAKİMİYETİ!

MTM’nin siyaset gündemi raporuna göre; Türkiye’nin en çok konuşulan ikinci partisi, CHP oldu. Ana muhalefet partisi, seçim öncesindeki yoğun hazırlıklarıyla gündeme gelirken; partinin torba kanununun da aralarında olduğu 7 yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurması, siyaset arenasını yeniden alevlendirdi. Medyada 60 bin 913 habere konu edilen CHP’ye, TV ekranlarında ayrılan süre ise bu ay da AKP’yi geçti. CHP, televizyon kanallarında 555 saat boyunca yer buldu.

MHP’DEN İDAM ÖNERİSİ

Geçtiğimiz ay Türkiye gündemine damga vuran bir diğer parti de MHP oldu. Mart ayında özellikle MHP'li Oktay Vural’ın,'hükümet idam cezasını getirse destekleriz' açıklaması, siyaset arenasının sıkça tartıştığı konulardan biriydi. Tüsiad’ın anayasa önerisine yönelik sert açıklamalarıyla da dikkat çeken partinin, ay boyunca 22 bin 782 haberde bahsi geçti.

ÖCALAN’A EV HAPSİ ÖNEREN BDP’YE MEDYA İLGİSİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

BDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras’ın Abdullah Öcalan'a ev hapsi istemesi, geçtiğimiz ay siyaset arenasının en çok tartıştığı gelişmelerden biriydi. Birçok siyasetçinin büyük bir tepkiyle karşıladığı bu öneri, BDP’nin haber rakamlarında ciddi bir artışa neden oldu. Önceki aya oranla haber sayısı yaklaşık 2,5 katına çıkan BDP, medyada toplam 18 bin 288 haber ile yansıma buldu.

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN YİNE ZİRVEDE

MTM Medya Takip Merkezi’nin Mart ayı raporuna göre; aya damgasını vuran siyasetçi geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi Başbakan Erdoğan oldu. Şubat ayına oranla haber sayısı yüzde 43 artan Erdoğan, seçim öncesi hazırlıklarıyla yakın markaja alındı. Anayasaya, Libya’ya ve Öcalan’a hapis önerisine dair yorumlarıyla da sıkça adından söz ettiren Başbakan, ay boyunca 60 bin 138 haberde yer aldı.

KILIÇDAROĞLU SERT AÇIKLAMALARIYLA GÜNDEMDE…

Mart ayında en çok konuşulan ikinci siyasi lider, Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Özellikle hükümetin ekonomi politikalarına yönelik ağır eleştirileriyle dikkat çeken Kılıçdaroğlu, TÜSİAD’ın anayasa önerisine karşı yaptığı sert değerlendirmeleriyle de sıkça yansıma buldu. Kayınbabasının vefat haberleriyle de medyada geniş yer alan Kılıçdaroğlu’nun haber sayısı, yüzde 44 oranında artış gösterdi.

Siyaset dünyasının en çok konuşulan diğer isimleri ise Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu oldular.

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASETÇİLERİ

No

Adı

Mart

Şubat

Artış Yüzdesi (%)

1

Recep Tayyip Erdoğan

60.138

42.011

43

2

Kemal Kılıçdaroğlu

27.417

19.068

44

3

Abdullah Gül

15.362

11.181

37

4

Necmettin Erbakan

11.553

3.983

190

5

Ahmet Davutoğlu

10.125

4.946

105

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Mart ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

EKONOMİ GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), düzenli olarak hazırladığı medya raporunun Mart ayı sonuçlarına göre, geçtiğimiz ay ekonomi dünyasının gündeminde ihracat konusu vardı. Ekonomi medyasını en çok meşgul eden bir diğer gelişme ise Libya'daki halk ayaklanmasının ardından, Türk şirketlerinin bu ülkedeki faaliyetlerine son vermesiydi. Konuyla ilgili olarak harekete geçen Maliye Bakanlığı’nın, Libya'da mağdur olan tüm yatırımcılara gerekli kolaylıkları göstereceğini açıklaması, iş dünyasını bir nebze de olsa rahatlattı. 

TÜRK MEDYASINDA EN ÇOK YER BULAN KURUM THY

Mart ayında gündeme damgasını vuran firma yine THY’ydi. THY, Los Angeles kentine uçmaya başlaması, yeni uçak siparişleri ve National Golf Club'da üçüncüsü düzenlenen Avrupa Bayanlar Golf Turnuvası'nın (LET) Türkiye ayağının ana sponsoru olmasıyla, medyada sıkça yansıma sağladı. Ali Ağaoğlu’na reklam teklifi götüren THY, ay boyunca 7 bin 665 haberde yer aldı.

FORBES'İN DÜNYA MİLYARDERLER LİSTESİNDEKİ TÜRK SAYISI 38'E ÇIKTI
Forbes dergisinin her yıl düzenlediği dünya milyarderleri listesinde bu sene 38 Türk işadamı yer aldı. Geçen yıl 28 milyarderi olan Türkiye'nin bu sene 10 yeni zengini, milyarderler listesine girmeyi başardı. Türkiye'nin en zengini olarak 4 milyar dolarlık servetiyle Mehmet Emin Karamehmet, 268. sırada yer aldı. 3 milyar dolarlık servetleriyle Semahat Sevim Arsel ile Hüsnü Özyeğin dünya listesinde 376. sırayı paylaştılar. Rahmi Koç ise 2,9 milyar dolarlık mal varlığıyla 393’üncü oldu. 

AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ;

  • ·Doğuş Holding, bu yılın Eylül-Ekim dönemi gibi planlanan halka arzı için bankalara yetki verdi.
  • ·Türkiye'nin bu yıl partner ülke olduğu dünyanın en büyük bilişim fuarı CeBIT 2011, kapılarını ziyaretçilere açtı.
  • ·Intercontinental Hotels Group (IHG) Türkiye'deki büyüme planları çerçevesinde Anadolu Yakası'nın en büyük kongre otellerinden Via Otel'i bünyesine kattı. The World of Viaport yatırımı bünyesinde bulunan Via Otel, imzalanan 20 yıllık franchise anlaşmasıyla grubun markalarından Crowne Plaza adını aldı.
  • ·Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Fortis'in birleşmesinin ardından doğan yeni TEB, Türkiye'nin 6'ncı büyük özel bankası oldu.
  • ·Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 11 milyon ABD Doları muhammen bedelli Show Radyo Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü 18 Nisan'da ihaleye çıkaracağını açıkladı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN