forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN BÜLENT ARINÇ'İN SÖZLERİNE TEPKİ

Aktif .

bulent_arincG 9 Gazeteciler Platformu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın medyayı eleştiren sözlerine tepki gösterdi."Türkiye medya-siyaset ilişkileri açısından çağdaş demokratik toplumlara yakışmayan resimler vermeye devam ediyor. Her gün bir yenisine tanık olduğumuz bu çirkinliklerin son örneğini bir Başbakan yardımcısının ağzından dinledik.

İktidarların, duymak istemediklerini söyleyen medyaya hiddet göstermeleri, küfür etmeleri, onların ağzını kapatmaları, cezalandırmaları totaliter rejimlerde sık görülen bir uygulamadır.

BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ?


Arınç, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'na yapılan operasyonla ilgili olarak bazı televizyonların haberlerini eleştirmiş ve; "Tuh sana, bastırma olmaz. Onun yapması gereken şudur. Başsavcının evinde ve işyerinde arama kararıyla arama yapıldı denilir. Hukuk dili budur. Arama yapmaktır. Ama berduş dili ne der? Basmaktır. Bunlar hep basmaya alışmışlar. Darbe geleneğinden geliyor bunlar. Baskılardan geliyor bunlar. Ama kafaları basmıyor hala. Türkiye'de çok şeyler değişti." demişti.


Ne yazık ki, daha bir süre önce bir habere “Başsavcıya Abluka” başlığı atan televizyoncu meslektaşımızın da işinden olduğuna tanık olduk. Anlaşılan, iktidarın beğenmediği başlıkları atmanın bedelinin işinden olmak ya da yüzüne “tüü” denilmesi olan bir ülkede yaşıyoruz.

Biz aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri, kullanacağımız sözcüklerin ve atacağımız başlıkların iktidarın süzgecinden geçeceği bir medya rejimini asla kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Sayın Bülent Arınç’ı, medyayı ve gazetecileri eleştirmeye devam edecekse, dağarcığına küfür ve hakaret sözcükleri dışında da sözcükler katmaya çağırıyor ve bizler için sarf ettiği ifadeyle baş başa bırakıyoruz.

Bilinmesini istiyoruz, haberlere başlık atmak, uygun sözcükleri seçmek, başbakanların ya da yardımcılarının değil bizlerin görevidir. “Haberlerimizi de artık Arınç” yazsın demeyeceğiz. Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz. Sayın Arınç da kendi işini yapmalıdır..."


G-9 GAZETECİLER PLATFORMU

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği

Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (HABER-SEN)

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)

Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD)

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD)

Profesyonel Haber Kameramanları Derneği (PHKD)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Ankara Temsilciliği

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)

Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)
DKM ARŞİVİ