forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CUMHURBAŞKANI GÜL'E SARI BASIN KARTI...

Aktif .

abdullah_gulCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek başkanlığındaki Basın Kartı Komisyonu heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül'e temsili Sarı Basın Kartı takdim edildi. Bunun üzerine Gül, Sarı Basın Kartını ''önemli bir referans'' olarak niteledi ve ''Hep etrafımızdan duyardık. Basın kartı çok zor alınan bir kart. Bu kartla ben de gazetecilik yapabilecek miyim?'' dedi.

Basın Kartı Komisyonu çalışmaları hakkında Gül'e bilgi veren Melek, yılda en az üç kez toplanan 13 kişilik komisyonun ''ilk kez'' ve ''sürekli'' olmak üzere iki kategorideki başvuruları değerlendirdiğini anlattı. Melek, 2010'un ilk toplantısında 241 ilk, 128 sürekli olmak üzere toplam 369 başvurunun müzakereye alındığını kaydetti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen komisyona katılan Orhan Erinç de kartın belli kriterlerle verildiğini ve hologram gibi güvenlik özellikleri ihtiva ettiğini belirtti. Kartın meslekten ayrılanlardan üç ay içinde geri alındığını anlatan Erinç, ''Basın kartının kimlik olarak kabul edilmesi hususunda farklı kurumlarda farklı içtihatlarla karşı karşıya geliyoruz. Başbakanlık'a bağlı bir genel müdürlüğün komisyon kararıyla verdiği basın kartı, maalesef bazı bakanlıklara bağlı kuruluşlar tarafından kabul görmüyor. Bu konuda desteklerinizi istirham ediyoruz'' dedi.

İletişim dünyasındaki değişimler ve basının sorunları üzerinde de durulan kabulde, heyette Basın Şeref Kartı taşıyan gazetecileri temsilen bulunan Ali İhsan Göğüş de gazeteciliğin eski dönemlerini anlattı.

''MEDYA DEĞİŞİMDE KİLİT ROLE SAHİP''

Cumhurbaşkanı Gül ise teknoloji alanındaki gelişmelere dikkati çekerek, bu değişimin kendini en iyi gösterdiği alanın medya sektörü olduğunu ve dünyadaki gelişmelerin her yerden anlık izlenebildiğini söyledi.

Medyanın dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişimde kilit rol üstlendiğinin altını çizen Gül, demokrasinin katılımcı hale gelmesinde ve şeffaflıkta medyanın üstlendiği rolün giderek artacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Sarı Basın Kartının kimlik olarak kabul edilmesiyle ilgili talepler karşısında da, ''Bu konuda biz de gerekli çalışmaları yapalım. Basın kartının eski itibarına kavuşması talebinizi not aldım'' diye konuştu.

Heyette Basın Şeref Kartı taşıyan gazetecileri temsilen Ali İhsan Göğüş, Sürekli Basın Kartı taşıyan gazetecileri temsilen Ali Baransel, Gazeteciler Cemiyetini temsilen Nazmi Bilgin, Türkiye Gazeteciler Cemiyetini temsilen Orhan Erinç, Turgay Olcayto, İzmir Gazeteciler Cemiyetini temsilen Atilla Sertel, Türkiye Gazeteciler Sendikasını temsilen Ercan Sadık İpekçi, Tuncay Yıldırım, Mutlu Mete, Gazete Sahipleri Derneğini temsilen Turhan Bozkurt, Türkiye Gazeteciler Federasyonunu temsilen Yılmaz Karaca, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü temsilen Hüseyin Topal ve Bahattin Akyön yer aldı.

BASIN KARTI KOMİSYONU TOPLANDI

Basın Kartı Komisyonu, ilk defa basın kartı alacak 236, sürekli basın kartı alacak 115 adet dosyayı görüşmek üzere Ankara'da BYEGM Genel Müdürlük binasında toplandı.

2010 yılının ilk basın kartı komisyonu toplantısı Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü V. Salih Melek'in açılış konuşmasıyla başladı.

Melek "Bu günkü toplantımızda 236 adet ilk ve 115 adet sürekli basın kartı başvurusu dosyaları incelenecek ve karara bağlanacaktır. Genel Müdürlüğümüz görevleri kapsamında, basınla ilgili münasebetlerin düzenlenmesi ve basının güçlendirilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunuyoruz. Bunun yanı sıra basın-yayın organlarının ve mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmaya yönelik tedbirler alarak bu husustaki gerekli düzenlemeleri de yapmaya devam ediyoruz. Ülkemizin en itibarlı ve kabul gören kimlik kartlarından biri olan basın kartının itibarının, kartın verilişinde göz önünde bulundurulan objektif kriterlerden ve komisyonun seçkin ve saygınlığından kaynaklanmaktadır." dedi.

Yapmış oldukları çalışmalara yenisini eklemenin gayreti içerisinde olduklarını vurgulayan Genel Müdür V. Melek, basın kartı taşıyan basın mensuplarına iletişim ve teknolojik alanlarda da kolaylıkların sağlanması amacıyla yapılan görüşmeler güçlü basın, güçlü iletişim sloganı ile kamuoyuna aktarılacağını ifade etti.


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN