forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜNDE KAÇ GAZETECİ YARGILANIYOR?

Aktif .

gazeteci_kalem2010 yılının ilk üç ayındaki verilere göre  216 gazeteci, yazar, yayıncı, karikatürist, siyasetçi ve vatandaş düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek eylemlerinden dolayı yargılanıyor.

Bağımsız İletişim Ağı’nın (BİA) hazırladığı Medya Gözlem Raporu’na göre, mesleki faaliyetleri nedeniyle mi tutuklandıkları net olarak bilinemeyen 32 gazeteci de örgüt operasyonları kapsamında cezaevine kondu. Bu gazetecilerden 10’u tahliye edilirken 21’i hâlâ cezaevinde bulunuyor. Rapora göre 2010’un ilk üç ayında 19’u gazeteci 48 kişi, toplam 147 yıl sekiz ay hapis istemiyle yargılandı. Ayıca, 13’ü gazeteci 15 kişi, bir karikatürist ve üç medya kuruluşu (NTV, Evrensel ve Bianet), ‘kişilik haklarını yayın yoluyla ihlal ettikleri’ gerekçesiyle açılan manevi tazminat davaları çerçevesinde 1 milyon 278 bin TL tazminat istemiyle yargılandı. Bu davalardan 330 bin TL’lik mahkûmiyet kararları çıktı.

695 gazetecinin adının geçtiği rapor ihlaller, ‘Basın ve İfade Özgürlüğü’, ‘Gözaltı ve Tutuklamalar’, Öldürülen Gazeteciler’, ‘AİHM’, ‘Sansüre Tepkiler’, ‘RTÜK Uygulamaları’ alt başlıklarına ayrılmış. Bu çerçevede yazıları nedeniyle mahkûm edilen isimler ise şöyle: Cüneyt Arcayürek, Nazlı Ilıcak, Michael Dickinson, Hüseyin Kocabıyık, Melih Kaşkar, Fatma Sarıbıyık, Yalçın Ergündoğan, Mahmut Alınak, Ali Tarakçı ve Emrullah Özbey.

Diğer yandan Kürt sorunuyla ilgili yaptığı haberden dolayı iki ay kapatılan Azadiya Welat gazetesi, Birgün’den Hakan Tahmaz, Günlük’ten Veysi Sarısözen, Radikal’den Rıfat Başaran ve Milliyet’ten Namık Durukan hakkında açılan davalar da sürüyor. Ergenekon üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan Cumhuriyet gazetesi eski Ankara temsilcisi Mustafa Balbay, Aydınlık dergisi yazarı Emcet Olcayto ve gazeteci Tuncay Özkan da tutuklu gazeteciler arasında yer alıyor. Raporda yer alan ‘Beş gazeteciye saldırı, dördüne de tehdit’ başlıklı kısımda Taraf muhabirleri Fırat Alkaç ve Celal Yıldız da yer aldı. Cenker Tezel, Emrah Güner, Tamer Topçu, Ertuğrul Yılmaz ve Ozan Özhan yılın ilk üç ayında saldırıya uğrarken, Dilek Karakoyun, Fırat Alkaç, Celal Yıldız, Ramazan Pekgöz ile Agos ve Taraf gazeteleri tehdit edildi.

TARAF

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN