forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYA DERNEĞİ: SORUN YASALARDA DEĞİL UYGULAMADA...

Aktif .

 Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Medya Derneği, "Ülkemizde yasaların, Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, ifade özgürlüğünden yana yorumlanmasını ve uygulanmasını arzu etmekteyiz" dedi...
Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyor ve görevleri yüzünden öldürülen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. maddesinde belirtildiği gibi ''Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak, fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir.''

Bilgi edinme ve ifade özgürlüğü, insanların kendi hayatlarını etkileyen kararların alınmasına doğrudan katılımını sağlayan en önemli unsurdur. Toplumun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi sorumluluk sahiplerinin de görevlerini en şeffaf ve dürüst şekilde yapmalarına yardımcı olur. Medyada fikir özgürlüğü, etik ilkelere bağlılık, çeşitlilik ve dürüstlük sağlıklı bir demokrasinin varlığı için kaçınılmazdır.

Ülkemizde halen bir çok gazetecinin fikirleri nedeniyle saldırıya uğraması veya mahkum edilmesi üzüntü ve endişe vericidir. Avrupa Birliği ile müzakere sürecini devam ettiren ülkemizde yasaların, Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, ifade özgürlüğünden yana yorumlanmasını ve uygulanmasını arzu etmekteyiz. Bu konuda tüm medya çalışanlarına, yasama, yürütme ve yargı mensuplarına büyük görevler düşmektedir.

Medya Derneği

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN