forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TGC'DEN BAŞBUĞ'UN BASINA YÖNELİK 'HAİN' NİTELEMESİNE TEPKİ

Aktif .


tgclogoGenelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, medyaya yönelik 'mütareke basını, hain' gibi ifadeler kullanması Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından tepkiyle karşılandı.
Orhan Erinç başkanlığındaki Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ndeki kurallar kapsamındaki değerlendirmede; Orgeneral Başbuğ'un eleştiri sınırlarını aştığı ve 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü öncesine rastlayan açıklamanın içeriğinin rahatsızlık yaratıcı boyutta olduğu görüşüne varılmıştır. Terörle mücadelede verilen şehitlerin herkesin yüreğini dağladığı gerçeği kapsamında, Genelkurmay Başkanı'nın daha da etkilenmesi doğaldır. Ancak bu durumun açıklamayı haklı kılmayacağı da ortadadır." denildi.

TGC, meslektaşlarına da uyarılarda bulundu: "Yorum ile haber olay ayırımı kesin biçimde yapılmalıdır. Okurun ve izleyicinin neyin haber neyin yorum olduğunu kolayca seçebilmesi sağlanmalıdır. Haber kaynakları gibi gazetecilerin de kullandıkları sözcükleri dikkatle seçmeleri, kişilik haklarına saygılı davranmaları da ayrı bir zorunluluk oluşturmaktadır."

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 4 askerin şehit düştüğü Tunceli'deki karakol baskınının ardından ihmal iddialarını gündeme getiren gazete ve televizyonları ağır bir dille eleştirmişti. Gazeteleri 'hainlik'le suçlayan Başbuğ, "Türkiye'de basının bir bölümü, çok açık söylüyorum, İstiklal Savaşı'ndaki mütareke basınını dahi aratacak seviyede. Bu kadar hainlik olmaz. Silahlı Kuvvetler'e saldı

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN