forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'İSRAİL GAZETECİLERİ DERHAL SERBEST BIRAKMALI'

Aktif .

ETİKETLER:İsrail Krizi

İsrail'in dünkü saldırısını kınayan G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu, İsrail'in gemilerde bulunan 60’ı Türkiyeli yaklaşık 100 gazeteciyi derhal serbest bırakması çağrısında bulundu...

Platform tarafından yapılan açıklama şöyle:

İsrail askerlerinin Pazartesi günü sabaha karşı “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası çerçevesinde Akdeniz’in uluslararası sularında seyreden gemilere yönelik saldırısı her türlü uluslararası hukuk kuralının ayaklar altına alınmasının yanında, ahlaken de karşı olunması gereken korsanca bir eylem niteliğinde.

10 kişinin öldürülüp onlarcasının yaralandığı vahşi saldırının bir hedefi de gazeteciler oldu. İsrail ordusu ilk iş olarak ele geçirdiği gemilerden dünyaya haber akışını engelleyerek bir karartma uygulamaya başladı.

Olayın gerçekleştiği andan itibaren İsrail sözcülerinin yaptıkları açıklamalar, çalınan minareye kılıf hazırlamak için zaman kazanmayı amaçlayan nitelikteydi.

Uluslararası kuralların gazeteciyi “savaşların savaşmayan tarafı” olarak tanımlamasına ve onlara dokunulmazlık tanımasına karşın, İsrail sivillerle dolu bir gemiye saldırırken gazetecileri de hedef aldı. Onların dünyayı bilgilendirmelerini engelledi, iletişim araçlarına el koydu ve kendilerini tutukladı.

Biz aşağıda imzası bulunan gazetecilik örgütleri, gemilerde bulunan 60’ı Türkiyeli yaklaşık 100 meslektaşımızın güvenliklerinden kaygı duymakta ve onların derhal serbest bırakılmalarını talep etmekteyiz.

Uluslararası gazetecilik örgütlerini, Birleşmiş Milletleri ve demokratik dünyanın hükümetlerini, gemilerdeki gazetecilerin özgür haber akışını sağlamaları için İsrail’e baskı yapmaya çağırıyoruz.
İsrail’in yasa, hukuk, ahlak tanımaz haydutça tavırlarını kınıyor; gazetecileri susturarak dünya kamuoyundan gerçekleri gizleme gayretlerinin İsrail’i barbarlıkla özdeşleştirmekten başka bir şeye hizmet etmeyeceğini anımsatmak istiyoruz.
G-9 GAZETECİ ÖRGÜTLERİ PLATFORMU
Türkiye Gazeteciler Sendikası  (TGS)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Ankara Temsilciliği
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)
Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD)
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD)
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)
Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD)
Profesyonel Haber Kameramanları Derneği (PHKD)
Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)
Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ)  Türkiye Temsilciliği
Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber-Sen)

DKM ARŞİVİ