forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ATALAY: TERÖRÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜREN HABERLERDEN KAÇINMAK GEREKİYOR

Aktif .

besir_atalayİçişleri Bakanı Beşir Atalay, artan terör olaylarıyla ilgili medya kuruluşlarına uyarılarda bulundu. Atalay, medyanın terör örgütünün ekmeğine yağ sürecek haberlerden kaçınması gerektiğini söyledi. RTÜK Başkanı Davut Dursun da, terör örgütünün emellerine medyanın alet olmamasını istedi.

İstanbul'da medya yöneticileriyle istişare toplantısında bir araya gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör haberlerinin medyada yer alış şekliyle ilgili görüş alış verişinde bulunulduğunu belirtti. Toplantının verimli geçtiğini kaydeden Atalay, "Amacımız; terör haberlerinin kamuoyuna nasıl yansıtılacağını konuşmak ve karşılıklı bilgi alış verişinde bulunmak. Terör haberleri verilirken montaj kısmında daha dikkatli olunmalı. Canlı yayında ekrana gelen görüntüler yaydan çıkmış bir ok gibidir. Ortak sorumluluk geliştirilmeli. Bu nedenlerle terörle mücadelede medyaya önemli görevler düşmektedir. Medya terör örgütünün ekmeğine yağ sürmemeli." diye konuştu.

Bakan Atalay, terör haberlerinin rating yarışlarına kurban edilecek haberler olmadığını sözlerine ekledi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun da, terör örgütünün emellerine medyanın alet olmamasını istedi. Dursun, terörün ciddi bir artış gösterdiği son dönemlerde 'Son Dakika' ibaresinin sıkça kullanılmasının sakıncalı olduğunu vurguladı.

Toplantıya; Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, RTÜK Başkanı Davut Dursun ve medya yöneticileri ile haber müdürleri katıldı.

DKM ARŞİVİ