forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GAZETE TASARIM GÜNLERİ'NDE HANGİ GAZETECİLER DERS VERECEK?

Aktif .

Zaman Gazetesi’nin geleneksel hale getirdiği +1T Gazete Tasarım Günleri’nin beşincisi başladı. Haber ve tasarımla dolu sekiz gün sürecek olan +1T Gazete Tasarım Günleri’ne toplam 95 öğrenci kabul edildi.

Zaman Gazetesi’nin İstanbul merkez binasında başlayan programın açılış konuşmasını Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yaptı.

+1T Gazete Tasarım Günleri’nin bir gazetenin kendi içinde gazeteciliği geliştirmek için yapılmış bir program olmadığını söyleyen Dumanlı, bu etkinliklerin mesleğin çıtasını yükseltmek için yapılmış girişimler olduğunu belirtti. Dumanlı geleceği kucaklayacak medya organlarının, yeni platformlar meydana getirme, marka oluşturma ve yeni bir tasarım anlayışıyla gerçekleşeceğini ifade etti.

“Esas gazetecilik olayların perde arkasını aktarmaktır”

Günümüzde bilgiye ulaşmanın çok kolay hale geldiğini belirten Ekrem Dumanlı, esas gazeteciliğin bilginin sunulması aşamasında başladığını söyledi. Dumanlı “Esas gazetecilik olayların perde arkasında yaşananların anlaşılması ve aktarılmasıdır. Habere konu olan olayın bireylere, ekonomiye, siyasete, uluslararası ilişkilere olan etkisinin analizine bugünde ihtiyaç vardır, yarın da olacaktır” dedi.

Gazeteciliğin formatlarının değişeceğinin kesin olduğunu, yeni gazetelerin daha dinamik, daha değişken hale geleceğini ancak asla ölmeyeceğini aktaran Dumanlı “Bilgi edinme ihtiyacı sürdükçe o bilgiyi profesyonel manada süzen bir kadroya ihtiyaç duyulacaktır. Bu da haber tasarımında yapılacak yeni anlayışla, yeni bir formla mümkün olacaktır” dedi. Önümüzdeki yıllarda haberden ziyade haberin arkasında kimin durduğunu, haber ve yorumun kim tarafından aktarıldığının öne çıkacağını kaydeden Dumanlı, gazetelerin marka değerinin daha da önemli hale geleceğini belirtti.

“Gazeteciler büyük bir sorumluluk taşıyor”

Konuşmasında gazetecilerin yüklenmiş olduğu sorumluluğun önemine değinen Dumanlı, bu duruma örnek olarak ABD’nin resmi bir web sitesinde yayınlanan bir haberde yaşanan harf hatasının nelere sebep olduğunu aktardı. Dumanlı “2005 yılında Hükümet’e ait resmi bir web sitesinde ABD’nin 1960’lı yıllarda Sudan’da araştırma amaçlı nükleer denemeler yaptığı bilgisi yer aldı. Bunun üzerine Sudan ve ABD arasında diplomatik kriz yaşandı. Sudan ABD’den açıklama istedi. Sudan hükümeti ABD Büyükelçisi’ni çağırarak olayla ilgili bilgi istedi. Sonradan anlaşıldı ki haber metninde bir cümle değil, bir kelime değil sadece bir harf hatası yapılarak ABD toprakları içerisinde yer alan Sedan yerine Sudan yazılmış. Bizim yaptığımız iş böyle sorumluluk taşıyor. Bir harf, bir kelime diplomatik bir krize sebep olabiliyor” dedi.

Türkiye’de ve dünyada tasarımın öncüleri +1T’de buluşuyor!

Zaman Gazetesi genel yayın müdürü Ekrem Dumanlı, Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Enis Berberoğlu, içlerinde The Wall Street Journal’ın da bulunduğu bir çok gazetenin sayfalarını şekillendiren dünyaca ünlü tasarım gurusu Dr. Mario Garcia, yayın dünyasında en fazla bilinen fotoğraf unvanına sahip “Afgan Kızı” adlı fotoğrafı çeken Magnum üyesi Fotoğrafçı Steve McCurry, Photoshop’ın mucidi Adobe’ye ve dünyaca ünlü tasarım yazılımlarına danışmanlık yapan Russell Viers, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi ünlü tasarımcı Bülent Erkmen, ünlü reklamcı Serdar Erener, Milliyet Gazetesi görsel yönetmeni Ali Acar, Hürriyet Gazetesi görsel danışmanı Reha Erdoğan ve Sabah Gazetesi görsel yönetmeni Ömer Bahar’ın yanı sıra Zaman Gazetesi haber ve tasarım kadrosu, bu yılki seminere katılacak olan öğrencilerle bir araya gelecek ve tecrübelerini aktaracak.

Başladığı ilk yıldan bu yana grafik tasarım çevrelerinin büyük ilgisini çeken +1T Gazete Tasarım Günleri’nin altın ve gümüş sponsorluğunu, dünyaca ünlü tasarım yazılımı Photoshop’ı üreten Adobe ile Türkiye’nin büyük markalarından Vitra yapıyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN