forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'SAĞLIK HABERLERİNDE MUCİZE TEDAVİLER' EN İYİ BİLDİRİ SEÇİLDİ

Aktif .

erkan_yuksel_250Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)’nin ev sahipliğini yaptığı "Sağlıkta Haklar, Sorunlar ve Sorumluluklar" temasıyla 21-25 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen kongrede, Anadolu Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Asuman Kaya, Prof. Dr. Erkan Yüksel ve Araş. Gör. Pelin Öğüt’ün hazırladığı  “Sağlık Haberlerinde Mucize Tedaviler” başlıklı bildiri “en iyi bildiri” alanında birinciliğe layık görüldü.KTÜ Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAHUM) olarak Sağlık Bakanlığı'nın desteği ve  Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneği'nin (HAKSAY) işbirliği ile düzenlenen kongrede; genel olarak sağlık hizmetini üretenler, sunanlar ve finanse edenler arasındaki karşılıklı hak ve sorumluluklar ile yaşanan sorunlara ilişkin bildiriler sunularak tartışmalar gerçekleştirildi.

Kongrede “en iyi bildiri” seçilen Öğr. Gör. Asuman Kaya’nın Trabzon’da sunduğu bildiride, ülkemizde yayımlanan yerel, bölgesel ve yaygın gazetelerdeki sağlık haberleri bu yılın ilk altı aylık döneminde taranarak, içinde “mucize tedavi” ifadesine yer verilen haberler üzerine içerik analizi uygulaması gerçekleştirildi. Sağlık haberciliği etiği açısından “mucize tedaviden bahsetme” ilkesinin ne kadar geçerli olduğunun sorgulandığı bildiride, taranan dönemde 124 yazıda mucize kavramının olumlu (pozitif) ve 45 yazıda olumsuz (negatif) anlamda kullanıldığı ve 13 yazının da nötr bulunduğu kaydedildi. Bildiride ayrıca yazıların bilgi kaynakları, işlenen temalar ve “mucize ifadesinin kullanım biçimleri” gibi kategorilerde de tespitler yapıldı.

TÜBİTAK ve Anadolu Üniversitesi’nin desteğinde gerçekleştirilen “Türkiye’de Sağlık Konulu Yayıncılık İlkelerinin Belirlenmesi” başlıklı araştırma projesinden sağlanan verilerle hazırlanan bildiri, tam metin olarak kongre CD’sinde de yayınlanacak.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN