forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CUMHURUYET YAZARI DENİZ SOM HAYATA VEDA ETTİ

Aktif .

deniz_somUzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören Cumhuriyet gazetesi yazarı Deniz Som hayatını kaybetti. Som, tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı olarak yaşıyordu.

DENİZ SOM KİMDİR?

İstanbul'da 9 Şubat 1953 tarihinde doğan Som, 1973 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı.

Som, 1987'de Cumhuriyet'ten ayrılarak Söz, Hürriyet ve Güneş gazeteleriyle Nokta Dergisinde çalıştıktan sonra 1993 yılında Cumhuriyet Gazetesine geri döndü.

Meslekte muhabirlikten yazı işleri müdürlüğüne kadar hemen her kademede çalışan Som, 1980'li yıllarda dünyada soyu tükenen deniz kaplumbağalarının Dalyan'daki üreme alanına yapılmak istenen turistik tesisi gündeme getirerek Türkiye'de Yeşiller Partisinin kuruluşuna giden yoldaki ilk kitlesel çevre eylemlerinin başlamasına neden oldu.

Som, 1994'ten beri Cumhuriyet Gazetesinde ''Vaziyet'' kösesinde güncel yazılar yazdı ve 2000 yılından beri her hafta ''Herhangi Bir Yerde'' başlığıyla röportajlar gerçekleştirdi.

Gazeteciliğe başladığı ilk yıllarda Cumhuriyet ve Akbaba'da karikatürleri yayımlanan Som, gazeteciliğin yanı sıra televizyon ve radyo programları da hazırlayıp sundu.

Gazetecilik öğrencilerine temel gazetecilik ve araştırmacı gazetecilik dersleri veren Som, ''Savcı'' adlı dizinin senaryosunu Tülay Bilginer'le birlikte yazdı.

''Rönesans'ta Neredeydin?'', ''Sari Zaman'', ''Yedi Tepe İstanbul'' gibi kitapları yayımlanan Som, çeşitli ödüller aldı.

DKM ARŞİVİ