forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'ASKER GÜNDEMDEN DÜŞÜNCE, BEN DE GÖZDEN DÜŞTÜM!'

Aktif .

balcicek_kislaliKurulduğu günden beri Radikal'de yazan ancak değişen Yeni Radikal'de kendine yer bulamayan gazeteci Mehmet Ali Kışlalı Balçiçek İlter’le (Pamir) Söz Sende programının konuğu oldu.

Kışlalı Radikal gazetesinden neden ayrıldığını anlatırken ilginç değerlendirmelerde bulundu.

“Neden ayrıldığımı biliyor değilim doğrusu. Yeni bir yönetim işbaşına geçti. Eski kadronun bir kısmından da yararlanarak yeni bir kadro oluşturdular. Yeni bir kavramla, pek alışık olmadığım diyeceğim. İstanbul'daki önemli gazetelerin hepsinde çalıştım…1960'dan 1999’a kadar dünyanın belli başlı gazetelerinin Türkiye muhabirliğini yaptım. Radikal’i yeniden üstlenen kadro benim bugüne kadar duymadığım kurallar içinde gazetecilik yapacaklarını ilan ettiler. Benim bildiğim gazete deyince bu haber demektir. Haberin ne olduğunu gördüm ben belli başlı gazetelerde.

Haberin ne olduğu hakkında bir fikrim var. Bir kere yazarlar için sokakta dolaşan yazar diye bir şey yanlış anlamadıysam. Bir kere bu muhabirlerle ilgili bir husustur, bunlar bilinen şeyler. Bunun dışında kendilerine has bakış açıları var. Ben gazeteci olarak ilgiyle izliyorum. Yeni hali çok değişik. Türkiyede şimdiye kadar denenmiş ama başarısız olduğu kanısına varılmış tabloid boyutunu getirdiler. Tabloidin içeriği de batıdakilere benzemiyor. İlgiyle izliyorum.”


ASKER GÜNDEMDEN, BEN DE GÖZDEN DÜŞTÜM...


Mehmet Ali Kışlalı "Radikal neden yolunu sizinle ayırdı?" sorusuna da “Önce anlayamadım doğrusu, ancak daha sonra kimler muhafaza edildi hangi yaklaşım içindeler görünce bir intiba edindim" diye karşılık verdi.

Kışlalı “Benim asıl işlevim TSK’yı yakından izlemekti. Radikal okurları TSK’ya pek sempatiyle bakmazlar. Yazarları da. Murat Belge benimle aynı gazetede yazamayacağını söyleyerek ayrılmıştı" şeklinde konuştu…

Kışlalı Radikal'de neden yazarlığa devam etmediğiyle ilgili en dikkat çekici sözü şu oldu: “Asker gündemden düştü farzediliyor. Büyük çapta da düştü. Askeri konularda uzmanlaşmış yazara pek ihtiyaç yok deniyor” 

DKM ARŞİVİ